Новини світу кредитування та банківських послуг.

В якій країні гроші дешевше паперу.

У Венесуелі закінчилися гроші, і надрукувати нові країна вже не може. І не тому, що влада не хоче і далі розганяти інфляцію і девальвувати місцевий болівар. А тому що в країні закінчився грошовий папір. І закупити його нема на що.

Як пише , valuewalk, вартість самого паперу, на якому друкуються болівари, зараз вище, ніж номінальна купівельна спроможність самої валюти . Теоретично, болівар венесуельському уряду не особливо-то і потрібен – економіка країни складається здебільшого з експортних галузей. Особливо нафтової. Тому всі розрахунки ведуться в доларах. Але є ще одна, більш серйозна проблема – у Ніколаса Мадуро і його команди немає і доларів. Папір для друку грошей, як і 70% споживчих товарів і продуктів продовольства, Венесуела імпортує. На все це потрібні долари .


Венесуела входить в п’ятірку головних нафтоекспортерів світу, у неї найбільші на планеті підтверджені запаси «чорного золота». Але нафтових доходів не вистачає. Щоб заощадити валюту, ще при Уго Чавеса влада Венесуели практикували бартер. Наприклад, з Китаєм вони домовилися про погашення безпосередньо нафтою старих боргів на 20 млрд. доларів.

Загострює ситуацію енергетична криза – в цілях економії електроенергії влада скоротили робочий тиждень для держслужбовців до двох днів. Через посуху, рівень води на місцевих ГЕС знизився до критичного рівня – найбільшим промисловим виробникам директивно порекомендували скоротити споживання електрики на 20%.

Після цього і без того не найефективніше нафтове виробництво Венесуели майже зупинилося. Нафта, звичайно, експортується (в основному в США і Китай), але навіть п’ятий в світі показник експорту нафти на 2,5 млн. барелів на добу і раніше не особливо допомагав країні в економічному плані. Зараз же ситуація стає загрозливою.

Доларів ледь вистачає на покупку товарів критичного імпорту, не кажучи вже про такі речі, як папір для друку грошей. Але в будь-якому випадку на поступки британська De La Rue – найбільша в світі компанія-виробник грошового паперу – йти не хоче. І це зрозуміло, Венесуела вже заборгувала їй 71 мільйон доларів за поставки продукції. Збільшувати борг, з огляду на майже безнадійний стан венесуельської економіки, британці не хочуть.

У минулому році монетний двір самої Венесуели надрукував близько 10 мільярдів нових банкнот болівара різного номіналу. Для порівняння, Федеральна резервна система США влила в ринок за цей же час 7,6 млрд. нових банкнот. Масштаби економік цих країн порівнювати непристойно.

У Венесуелі і без того вже спостерігається гострий дефіцит імпортних товарів, таких як автозапчастини або аспірин. Їх нема на що купувати. Ситуація почала загострюватися ще коли був живий Чавес – з кінця 2013 року в Венесуелі діє система продуктових карток на товари першої необхідності.

Офіційний курс болівара, при цьому, не такий вже й поганий – 10 боліварів / долар або 10 центів за 1 болівар, але на чорному ринку ситуація зовсім інша. Там американську валюту можна купити не менше ніж за 2 000 боліварів, та й то таке навряд чи можливо – доларів в країні вкрай мало.

У 2015 році інфляція досягла 808%. Людям доводилося ходити в магазини з мішками грошей – пачка паперових серветок коштує більше 600 боліварів. У соцмережах навіть ходили фотографії, де венесуельці загортали в болівари пиріжки, не знайшовши банкнотам кращого застосування.

Теоретично, венесуельський уряд міг б просто поступово збільшувати номінал купюр, але від максимальної банкноти в 100 боліварів влади відійшли тільки в кінці минулого року, надрукувавши 500 і 1000 боліварів. І потреба економіки в нових банкнотах постійно зростає. Але паперу для їх друку венесуельці купити не на що.

Здається, одна з останніх планових економік світу остаточно йде на дно. Якщо Уго Чавес міг зводити кінці з кінцями завдяки високим цінам на нафту, то його наступнику Ніколасу Мадуро з цим не пощастило. Можливо Венесуельці нарешті виберуть собі кого-небудь по краще, ніж диктатори, що прикриваються ідеями соціалізму. Опозиція, яка контролює парламент країни, вже просуває ідею референдуму про відставку Мадуро.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?