Новини світу кредитування та банківських послуг.

В очікуванні стабільності: огляд ринку депозитів за 2015 рік, перспективи 2016.

Рік 2015 для сегмента депозитів не був занадто складним – 2014 проходив важче. Не став 2015-й і роком прориву або масштабних змін на краще: позитиви поки не так помітні. Що приніс поточний рік вкладникам і банкам, і що фінансисти очікують від наступного року.

Знаки минає

Головною новиною минає стала заборона дострокового зняття депозитів, хоча вкладники і банки не відчули поки що повною мірою всіх позитивних наслідків цього кроку. 

Знаковим для банків в 2015 році було рішення НБУ про заборону дострокового зняття депозитів. Такий крок дозволив банкам збалансувати інтереси вкладників і фінансових установ. Але головне – банки тепер можуть більш ефективно розпоряджатися грошовими ресурсами в заданому періоді, і, відповідно, пропонувати вкладникам вигідні ставки за депозитами. За словами фінансистів, від нововведення в кінцевому підсумку виграли як банки, так і вкладники.

«Результати такої модернізації ринку: зниження волатильності портфеля, стабілізація ринку в цілому, в перспективі – відновлення кредитування. Банки стають менш уразливими перед форс-мажорних ситуацій, які відбувалися в 2014 – поч. 2015 », – пояснює начальник управління пасивних, комісійних та сервісних продуктів VTB Bank (Україна)   .

У році, що минає дива не сталося, і банківська система продовжила втрачати кошти українців.В цілому по банківській системі 2015 рік характеризується триваючим відтоком депозитів фізичних осіб на -17,4 мдрд. грн. в еквіваленті (або -4,2%). У той же час депозити фізичних осіб в національній валюті з початку року зменшилися на -20150000000 грн. або -10,3%, вклади в іноземній валюті (у доларовому еквіваленті) – на -4,5 млрд. дол. США або -33,1% », – розповідає начальник відділу депозитів ПУМБ   . За словами фінансиста, причини відтоку все ті ж – складна економічна і політична ситуація в країні, загальний спад довіри до банківської системи через численні банкрутств і нестабільна ситуація на валютному ринку країни.

Проте в другій половині року намітилася й позитивна тенденція – деяке поліпшення ситуації з відтоком коштів українських вкладників. Обсяг депозитів фізичних осіб у національній валюті, без урахування коштів в банках, які визнані неплатоспроможними і перебувають у стадії ліквідації – починаючи з травня 2015р. показує стабільне зростання на більш ніж 11 млрд. грн. або + 6,9%. А по аналогічному показнику депозитів в іноземній валюті в жовтні-листопаді 2015р. вперше з початку кризи було зафіксовано практично повне припинення відтоку валютних коштів клієнтів.

Втім, говорити про відновлення довіри вкладників поки рано, та й криза заважає українцям робити накопичення.

Думка

Голова правління KSG BANK  

На мій погляд, у 2015 року є всі шанси стати основою для майбутньої стабілізації ситуації на депозитному ринку і повернення довіри вкладників. Важливо, що, незважаючи на відтік коштів населення по банківській системі, в окремих банках, що належать різним групам була зафіксована позитивна динаміка вкладів. Це паростки майбутнього повернення довіри до вкладів населення. Цікавим продуктом для ринку стали депозитні сертифікати. Якщо цей рік став для них пробним, то, є всі підстави вважати, що в майбутньому році обсяги їхніх продажів виростуть.

Начальник управління пасивних, комісійних та сервісних продуктів VTB Bank (Україна)

На сьогодні настрій ринку – стримано оптимістичний. Довіра українців до фінансової системи поступово відновлюється. Вкладники все активніше повертають гроші в банки, і це простежується у звітності НБУ. Позитивна динаміка спостерігається не тільки в національній валюті, а й в інвалюті. Це пов’язано з тим, що тривалий період нестабільності завершується, фінансова система зазнала реформування та очищення від проблемних учасників, стабілізація валютного ринку.

Якщо говорити про важливу подію року, що минає – це, безсумнівно, закон про строкові депозити, прийнятий у травні 2015 року. Першою реакцією ринку на дане нововведення було встановлення підвищених ставок на строкові вклади. Банки побоювалися відтоку коштів на поточні рахунки, однак ці побоювання не виправдалися. Ринок був готовий до нововведення, українці сприйняли його спокійно. Знаючи, що за такими вкладами можна отримати найбільшу прибутковість, більше 50% вкладників вибирають саме строкові вклади.

Провідний експерт сектора розвитку роздрібного бізнесу ОТП Банку 

У році, що минає 2015 можна відзначити наступні найбільш важливі події, що мали вплив на депозитний ринок:

  • тотальна чистка банківської системи від проблемних і «кишенькових» банків, здійснювана Національним Банком України;
  • повернення довіри вкладників до банківської системи (перехід від відтоку вкладів до стабілізації і навіть невеликого притоку вкладів);
  • зміна тренда з росту ставок на зниження (в т.ч. зниження облікової ставки НБУ), що безумовно позитивно позначиться на економіці України вже в найближчому майбутньому;
  • зміна законодавства і введення нового виду строкового депозитного вкладу – без права дострокового розірвання.

Начальник відділу депозитів ПУМБ

З точки зору прибутковості депозитних продуктів 2015 характеризується зниженням процентних ставок в середньому по ринку на -1,5% …- 2% за вкладами у гривні, а за валютними депозитами в межах -0,5% …- 1% річних.

Найбільшою популярністю у клієнтів користувалися короткострокові депозити терміном розміщення 1-3 місяців. Однак до кінця року ми також відзначаємо відновлення попиту на більш довгострокові продукти (6-12 міс.).

У частиникамі розвитку продуктових пропозицій банків рік запам’ятається впровадженням строкових депозитів без права дострокового розірвання, а також відновленням продажів валютних іменних депозитних сертифікатів.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?