Новини світу кредитування та банківських послуг.

Українці офіційно можуть гасити кредити депозитом.

Вищий спеціалізований суд України узаконив схему обміну кредитів на депозити в проблемних банках.

Що це означає?

Будь-який вкладник має повне право переуступити свої права за вкладом будь-якому позичальнику, і договір переуступки прав вимог за депозитом і кредитом, який підпишуть сторони повинен визнаватись офіційними органами, тобто і Фондом гарантування вкладів фізосіб.

Як це працює?

Якщо вкладник розмістив депозит в 500 тисяч гривень і його банк став неплатоспроможним, то він від Фонду отримає тільки 200 тис грн. (сума, яка гарантується державою). Як же забрати у банку максимальну суму з депозитного рахунку?

Можна найняти юриста, який знайде платоспроможного позичальника цього ж банку, у якого кредит під заставу його ліквідного майна і цей позичальник хоче скористатись ситуацією, що склалася і заощадити на поверненні свого кредиту, погасити цей кредит і не втратити ліквідну заставу. Юридична компанія підписує з таким позичальником угоду: позичальник повертає готівкою вкладнику певну суму, наприклад, 300 тисяч гривень. Ця сума менше початкового внеску в проблемному банку, але більше, ніж такому вкладнику компенсувало б держава. При цьому вкладник передає позичальникові права на всю суму свого депозиту.

clip_image001

Позичальник при цьому вже має не тільки кредит у банку, але і суму депозиту, переписану на нього вкладником і якої вистачає на повне погашення кредиту.

При цьому позичальник фактично економить значні суми "живих" коштів, так як придбав він у вкладника його вклад за значно менші гроші. Бувають випадки, коли така економія для позичальника становить більше 50-70% від суми кредиту.

Фінальний акорд операції – оформлення довіреності від вкладника на позичальника, з якою він спільно з юридичною компанією, що супроводжує всю операцію, приходить в банк і пише заяву про те, щоб йому за рахунок уже оформленого на нього вкладником початкового депозиту погасили його кредит в повній сумі.

А що ж Фонд?

Але Фонду такі операції явно не подобаються і він їх масово оскаржує в суді. Адже цілі Фонду, позичальника і потерпілого вкладника прямо протилежні. У Фонду – максимально забрати суму заборгованості за кредитом у платоспроможного позичальника, віддавши вкладникові тільки 200 тисяч гривень, у потерпілого вкладника – отримати максимально можливу після торгу з платоспроможним позичальником проблемного банку суму депозиту, у позичальника – погасити повністю кредит і вивільнити ліквідну заставу, фактично за набагато менші гроші, ніж він брав у банку.

Завдяки рішенню у справі №6-17645св14 Київської колегії судової палати у цивільних справах ВССУ створено юридичний прецедент, що дозволяє позичальникам, що підписали договір переуступки (а фактично перекуповування депозиту з дисконтом у вкладника проблемного банку), яким Фонд під різними приводами зараз відмовляє у виплаті компенсацій, в судових позовах з Фондом істотно підвищити ймовірність рішення Феміди на їх користь.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?