Новини світу кредитування та банківських послуг.

Українських бізнесменів позбавили більш ніж від сотні дозволів

Верховна Рада України зробила важливий крок у бік дерегуляції бізнесу, прийнявши законопроект № 2436а , який на даний момент знаходиться на підписанні в Адміністрації Президента. Цей документ передбачає ліквідацію 113 дозвільних документів і процедур у сфері господарської діяльності, велика частина з яких була введена законом № 3392 від 19 травня 2011 року.

Що цікаво, даний законопроект був ініційований ще Віктором Януковичем, оскільки міжнародні експерти не раз вказували Україні на те, що умови ведення в нашій країні далекі від ідеальних. Наприклад, у відомому рейтингу Doing Business, який щорічно складають Світовий банк (СБ) та Міжнародна фінансова корпорація (МФК) Україна займає «непрестижне» 112 місце. Одне з основних нарікань – це не тільки податковий тиск, але і складність реєстрації бізнесу, необхідність отримання безлічі дозволів. Крім clip_image002того, прийняття пакету законопроектів про дерегуляцію є умовою отримання Україною фінансової допомоги від Міжнародного валютного фонду. Про це заявив міністр економічного розвитку і торгівлі Павло Шеремета.

По ідеї, прийнятий документ повинен зняти частину цих питань. «Однозначно, закон зменшить паперову тяганину і спростить життя підприємців, діяльність яких пов’язана з отримання дозвільних документів. Оскільки законом передбачено обов’язок дозвільного органу з оформлення дозвільної документації, отримання необхідних висновків і довідок без участі суб’єкта підприємництва ».

Найбільшою мірою послаблення торкнуться сфери використання водних і лісових ресурсів, поводження з відходами та агрохімікатами, ввезення радіоелектронних засобів загального користування, зернозберігання. Наприклад, ліквідована обов’язкова сертифікація якості зерна та продуктів його переробки, скасовано погодження розміщення підприємств, діяльність яких пов’язана з використанням водних об’єктів. Це особливо радує аграріїв, які дуже потребують спрощення дозвільних процедур в умовах відсутності фінансової підтримки з бюджету.

У тій чи іншій мірі зміни також торкнуться сфери рекламних та туристичних послуг, ветеринарної медицини та вантажоперевезень.

Наприклад, законодавці забрали право у Міністерства внутрішніх справ погоджувати розміщення рекламних носіїв вздовж доріг і на міських вулицях.

«Крім того, у всіх прийнятих змінах до чинних законів простежуються загальні тенденції. Це скасування погоджень як держорганами між собою, так і між держорганами і підприємцями, а також заміна дозволів, що видаються відомствами на декларації, які подаються господарюючими суб’єктами, або ж продовження терміну дії виданого дозволу. Такі зміни, як мінімум, дозволять бізнесу менше звертатись в будь-які державні інстанції, що автоматично знизить корупційні ризики.

Проте, очікувати моментального ефекту від дерегуляції не варто. По-перше, деякі положення закону вступають в силу тільки через три місяці після його опублікування. По-друге, це перший прийнятий документ, спрямований на спрощення дозвільних процедур, в той час як парламенту доведеться внести змін ще в більш ніж 30 законів. По-третє, дуже важлива імплементація норм і дотримання їх з боку державних структур.

Наприклад, насторожує той факт, що той факт, що законодавець одним актом спробував дерегулювати зовсім різні сфери бізнесу, багато з яких навіть опосередковано не пов’язані. Це викликає питання: чи не є даний закон попросту спробою формально відзвітувати про проведену дерегуляції замість того, щоб глибоко реформувати кожну окремо взяту галузь?

Плюс до всього, потрібно враховувати, що багатьох сфер бізнесу прийнятий закон попросту не стосується. Наприклад, будівельної галузі, де отримання дозвільних документів занадто ускладнене, і за даними згаданого рейтингу Doing Business, середній термін проходження необхідних процедур займає понад 70 днів. Відповідно, законодавцям доведеться ще грунтовно попрацювати над тим, щоб результат від прийнятих нововведень був комплексним, і полегшував життя дійсно всьому бізнесу.

Ключові нововведення законопроекту № 2436а :

– Ліквідація дозвільних документів і процедур у сфері сільського господарства, охорони навколишнього середовища, туризму і реклами, використання радіочастот, альтернативної енергетики і т.д.;

– На дозвільні органи покладається зобов’язання отримувати всі узгодження, необхідні для видачі дозвільних документів;

– Передбачено можливість анулювання дозволів судом;

– Ефект від дерегуляції буде відчутний лише через кілька місяців, після того, як набудуть чинності всі положення закону;
– Прийнятий закон – лише один з 30 документів, які належить прийняти парламенту в рамках пакета щодо зменшення тиску на бізнес.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?