Новини світу кредитування та банківських послуг.

Українська економіка: дефолт можливий?

Про те, чи оголосить наша країна дефолт, як виплати вкладникам Дельта Банку вплинули на валютний ринок, чи вигідно інвестувати в банківські депозити і що буде з курсом гривні в найближчому майбутньому, читайте в нашому матеріалі.

Макроекономічні показники

Такі макроекономічні показники, як стан роздрібних продажів і промислового виробництва, торговельний баланс і рівень інфляції, допомагають формувати прогнози щодо стану вітчизняної економіки і динаміки зміни курсу національної валюти в найближчому майбутньому.
Роздрібні продажі – це один з найголовніших макроекономічних індикаторів, який, з одного боку, демонструє стан національної економіки, а з іншого – стан платоспроможності населення. Це – головний індикатор, що відображає впевненість або невпевненість населення в завтрашньому дні. Адже жодна людина не буде купувати більше, якщо не буде впевнена у тому, що завтра зможе заробляти, як мінімум стільки ж, скільки і сьогодні. У нашому випадку слід зазначити, що динаміка роздрібних продажів продовжує залишатися низхідною.
Промислове виробництво так само знаходиться в жалюгідному стані: мінус 21,7% у порівнянні з показником минулого року. І, знову ж таки, ніяких поворотних трендів спостерігати не доводиться.
Торговий баланс за останні шість місяців вирівнявся, зокрема, за рахунок колосального скорочення імпорту. Це означає, що зараз ми знаходимося в досить песимістичній точці з точки зору ключових макроіндикаторів.

Якщо окремо подивимося на динаміку імпорту, то побачимо. Тримісячний імпорт зараз становить +/- 9 млрд. дол., що в цілому приблизно дорівнює обсягу золотовалютних резервів. Тобто, тепер його розміри відповідають рекомендаціям МВФ. Але, знову ж, показник вирівнявся не від того, що у нас якісно зросли золотовалютні резерви, а від того, що у нас значно скоротився імпорт і незначно зросли золотовалютні резерви.
Інфляція в річному численні станом на квітень поточного року склала 58,4%. МВФ прогнозував інфляцію 25-26% до кінця 2015 року, але прогнози фонду часто є досить оптимістичними.
Зараз стан макроекономічних індикаторів не дає можливості стверджувати, що досягнуто «дно». Можливо, ми знаходимося в точці, в якій зможемо знаходиться деякий час. Тобто, в точці, в якій може формуватися «дно». Але зараз існує дуже багато факторів ризику, в тому числі політичного та кредитного характеру, що не дають можливості стверджувати, що через 3-5 місяців економіка почне зростати.

Можливість дефолту

Графік, складений Bloomberg, демонструє майбутні боргові виплати нашої країни, які включають в себе як виплати за державними боргами, номінованим в іноземній валюті, так і корпоративні борги, номіновані в іноземній валюті. Виплати на найближчі 8 років тут розписані поквартально. Як бачимо, ключовий обсяг виплат припадає на кінець 2015 – початок 2016 року, а також – на 2017 і 2018 роки.

clip_image001

Протягом 2015 обсяг виплат складе 4,3 млрд. дол, а значить, у найближчі 6-9 місяців можемо очікувати зростання попиту на валюту, але не з боку приватних осіб, а з боку юридичних осіб і держави. І це – один із чинників тиску на національну валюту.
Зараз Міністерство фінансів України веде переговори про реструктуризацію зовнішнього боргу з приватними кредиторами і МВФ. Приватні кредитори, такі, як Franklin Templeton, пропонують врятувати ситуацію шляхом продовження термінів виплати боргу. Але такий сценарій не дозволить країні реалізувати той план стану боргового ринку в Україні (відношення боргу до ВВП) в 2020-2025 роках, який раніше був анонсований валютному фонду.
Виконання домовленостей з МВФ стає можливим тільки у випадку зрізу частини боргу. Але це, фактично, означає дефолт. І, навпаки, сценарій Franklin Templeton передбачає, що ми ще довгий час будемо перебувати в самих нижніх відмітках кредитних рейтингів кредитних агентств, але дефолту не буде.
Тиждень тому пролунала заява, яке продемонструвала ставлення МВФ до даного питання. Суть заяви полягає в тому, що «правила МВФ не забороняють кредитувати країни, які не виконують свої зобов’язання перед приватними кредиторами за умови, що країна продовжує обслуговувати борги перед фондом».
Тобто, якщо ми перестанемо виплачувати борги перед Franklin Templeton, але будемо оплачувати борг перед МВФ, то, з точки МВФ, все буде в порядку, – пояснив експерт.
Робити прогнози щодо того, чи зміниться позиція Міністерства фінансів, зараз дуже складно. Чи будемо ми обслуговувати борг перед приватними кредиторами в тому форматі, який вони пропонують? – Скоріше за все ні. Чи буде дефолт перед МВФ? – Я думаю що ні.
Головний посил полягає в тому, що ще два місяці назал, коли переговори тільки починалися, позиція МВФ була така, що Україна обов’язково потрібно домовитися з приватними кредиторами для того, щоб валютний фонд міг продовжувати роботу з країною в червні і далі. Зараз вона змінилася. І це найпотужніший сигнал для Мінфіну і приватних кредиторів зокрема.

Інвестиційна привабливість

Україна продовжує бути супер ризиковим ринком, звернути увагу на який можуть тільки ті інвестори, які схильні до колосального ризику з можливим високим потенціалом прибутковості. Мова йде про борговий ринок та про ринок акцій. Ринок акцій, зокрема, є дуже ризиковим, оскільки він номінований в українських гривнях, а для національної валюти існують величезні девальваційні ризики.
Розглядати інвестиційну привабливість країни потрібно також з точки зору приватних осіб. Перший інструмент інвестування – це банківські депозити.
Тут свою увагу потрібно, насамперед, звернути на те, що норматив достатності регулятивного капіталу по банківській системі України, який повинен бути не менше 10%, не виконується, і, за даними на 1 травня, становить 7,84%. Це показник величезного ризику як для банківської системи в цілому, так і для ринку депозитів зокрема.

Сьогодні середня по ринку депозитна ставка при розміщенні вкладу в гривні дорівнює 23%, у той час як інфляційні прогнози МВФ складають 25-26%, а девальваційний потенціал гривні ще на порядок вище. Тому не можна назвати депозити ліквідним вкладенням. І ця теза стосується не тільки депозитів у національній валюті, але і в іноземній. Так, депозитні ставки по доларовому депозиті на сьогодні становлять 9,5% річних.
Навіть якщо з банком буде все гаразд, Вам навряд чи вдасться отримати свої заощадження в доларах. Посудіть самі: процентна ставка за доларовим депозитом дорівнює 10% річних, а спред між цінами купівлі та продажу валюти в банку становить десь 9-10%. Крім того, існують різні банківські комісії.
Також приватні особи інвестують у нерухомість. Але з початку 2014 ринок нерухомості в Києві просів на 24%, а в Київській області – на 34%.
Резюмуючи все вищеописане, можемо прийти до наступних висновків:

  • «Дно» ще не досягнуто.
  • Для довгострокового зміцнення гривні в даний час немає передумов, згідно з прогнозами МВФ падіння реального ВВП в 2015 році складе 5.5%, інфляція складе 27%.
  • З урахуванням актуальних депозитних ставок, фінансові інструменти номіновані у гривні не є надійним способом збереження заощаджень і генерують негативну прибутковість.
  • Нерухомість – високоризикований неліквідний інвестиційний інструмент з реальною прибутковістю в 3-4% річних.
  • Депозити – високоризикованих неліквідний інвестиційний інструмент.
  • Оптимістичний сценарій для USDUAH – 25 – 26 грн. протягом 12 місяців.

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?