Новини світу кредитування та банківських послуг.

У якому випадку варто судитися з банком

Банк погрожує подати до суду за заборгованість по кредиту, набридло приймати дзвінки від служб про повернення коштів або просто хочеться назавжди забути про відсотки і простроченнях. У яких ситуаціях можна сміливо йти до суду і вимагати у банку передчасного закриття кредитного договору. Поради від юристів.
У адвоката ЮФ «Можаєв і Партнери» Костянтина Цуперяк третина справ у судах Київської області стосуються розглядів з банками. Люди намагаються захистити майно, яке заклали під іпотеку, бажають виїхати за кордон, але не можуть через борги перед банками, родичі або поручителі боржників не бажають слухати загрози банку покарати за борги безвідповідальних неплатників. Адвокат розповідає, що успіх у таких справах можливий. За умови, якщо банк порушив зобов’язання або непрофесійно прописав договір.

sydu_banki_500x340.jpg.aspx

1. Банк прописав у договорі положення, які суперечать законодавству
Наприклад, за договором боржнику не залишили права достроково повернути гроші або клієнт був спочатку згоден з усіма умовами договору. У такому випадку в судовому порядку договір визнають недійсним.
2. Без згоди поручителя збільшили зону його відповідальності
У разі, якщо клієнт взяв кредит під поручительство друзів або родичів. А через деякий час у банку збільшили процентну ставку, санкції, терміни або розмір кредиту, а поручитель про це не знав і не підтверджував свою присутність в угоді. Тоді всю відповідальність за невиконання кредитних зобов’язань за законом візьме на себе банк.
3. Банк звернувся до суду без попередження
Клієнт заборгував за іпотеку, а через кілька місяців до нього прийшла повістка до суду. Ніяких попереджень про проблемної заборгованості та про наміри банку судитися не надходило. У цій ситуації клієнт цілком має шанси виграти справу в суді. В ідеалі, повідомлення про заборгованість та попередження про можливість судового розгляду клієнт повинен отримати в руки під розписку.
4. Банк збільшив процентну ставку в односторонньому порядку
Юристи відзначають, що багато таких справ вигравали після 2008-го року. Коли банки піднімали відсоткові ставки на автокредитування. Суднові позови дозволяли скасувати додаткові відсотки або навіть закрити договір по кредиту.
5. Банк пропустив строк позовної давності
За законом термін позовної давності – 3 роки з моменту порушення клієнтом умов договору. Іншими словами, з того моменту, коли банк вперше повідомив боржнику про порушення строків платежу. Якщо після цього клієнт проплачував гроші і не вів переговорів з банками – договір може бути перерваний на законних підставах.
Юрист відзначає, що траплялося, що таким чином клієнтам переривали договір по іпотеці і віддавали у користування квартиру, незважаючи на те, що за неї заплатили лише незначну частину вартості.
Умовами, які зіграють в суді не на користь боржника, можуть служити підтвердження, що клієнт свідомо не планував повертати кредит, незважаючи на старання банку, не йшов на контакт, уникав переговорів щодо реструктуризації боргу.
 «Як правило, банки так прописують договори, щоб забезпечити свій успіх у суді, якщо трапиться, що боржник не зможе повернути борг. Тому, остаточна перемога, за умови, що боржник все ж порушував зобов’язання, малоймовірна.
У таких випадках, як правило, залишається лише відбиватися від банків, відтягувати термін виплати боргу, адже банки не будуть списувати борг просто так. Іншими словами, виграти деякі локальні битви легше, ніж виграти війну з банком в цілому », – зазначає юрист Костянтин Цуперяк.
Щоб спростити процес вирішення спорів між клієнтами і банками, в Незалежній асоціації банків України намагаються створити свій Третейський суд. Зараз очікують державної реєстрації. Повідомив Сергій Мамедов, голова правління Укргазбанку , виконавчий директор НАБУ:
 «Якщо банкіри будуть знати, що бажання клієнта -" кинути банк ", які вигідні процентні ставки можуть бути? Необхідно приймати якісь рішення з приводу судового розгляду.
У Незалежної асоціації банків України прийнято рішення про те, що створюється у нас такий орган, як фінансовий омбудсмен та прийнято рішення про створення Третейського суду в складі нашої Асоціації. Ми намагаємося зробити все можливе, щоб довіра до банківської системи зростала ».
Третейський суд вже 8 років діє при Асоціації українських банків. У ньому – більшість спорів розглядають з ініціативи банкірів. Клієнти для вирішення своїх проблем продовжують звертатися до господарських судів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?