Новини світу кредитування та банківських послуг.

Цільове використання кредиту

Для того, щоб розвивати свій бізнес, кожен підприємець, будь то ПП або керівник підприємства, рано чи пізно звертаються в банк за кредитом. В основному банки пропонують цільові кредити, так як видаються на конкретні цілі, тому банк збирає всю необхідну інформацію про предмет придбання. Від потенційного позичальника будуть потрібні рахунки-фактури, акти прийому-передачі, акти виконаних робіт, товарні накладні і все, що відноситься до предмету покупки.

Крім цього, співробітниками банку ведеться контроль над цільовим використанням кредиту. Як вони це роблять? Якщо на розрахунковий рахунок позичальника надійшли зворотні кошти за угодою, яка не відбулася, це буде видно відразу і стане одним з ознак нецільового використання кредитних коштів. Мета отримання кредиту відображена в кредитному договорі, там же вказані терміни, в які позичальник зобов’язаний представити звіт про витрачені гроші. Якщо позичальник цього не зробить, банк зможе отримати цю інформацію у контрагента.

Чому банк так ретельно стежить за правильним використанням кредитних грошей? Здавалося б, яка різниця, на що витрачені гроші, адже кредит позичальником виконує свої договірні зобов’язання, платить справно, точно в термін. Банк пояснює це так. Коли розраховується сума кредиту враховується рівень розвитку підприємства (підприємця) і його перспективи, звідси беруться дані для прогнозу банку, чи зможе позичальник вчасно і в повному обсязі розрахуватися з кредитором.

ispolzovanie_kredita-300x199Адже фінансово нечистоплотний позичальник, пустивши гроші на покупку активів підприємства, може виявитися не в змозі повернути кредит. Підприємство виявиться нездатним це зробити. Крім того, підприємцю може не вистачити оборотних коштів, і він звернеться в банк за повторним кредитуванням. Виникає ризик перекредитування. Інша справа, коли гроші пускаються на збільшення оборотних коштів. Тут ситуація з можливим позитивним прогнозом. Навіть перекредитування тут більш перспективно. Саме тому дотримання мети кредиту обов’язково.
Цільові кредити бувають короткострокові і з тривалим терміном оплати. Як правило, цільовий кредит беруть з метою збільшення оборотних коштів.

Оборотні кошти включають в себе гроші, які йдуть на погашення заборгованості перед бюджетом, оплата комунальних платежів, виплата заробітної плати персоналу, поточні витрати, оплата оренди та закупівля товару.

Банк не дає кредит на погашення прострочених платежів. Ці кредити відносяться до короткострокових і можуть переходити від режиму кредиту до кредитної лінії. Остання, у свою чергу, буває поновлювана і не відновлювана. Кредитні кошти можуть зараховуватися на розрахунковий рахунок позичальника – у цьому випадку він буде безготівковим. Кредит може видаватися і готівкою, в основному таким видом кредитування користуються ті, кому потрібно закупити товар або погасити заборгованість по зарплаті.

Щоб підтвердити цільовий кредит позичальник повинен надати або платіжні зарплатні відомості, або касові чеки на покупку товару.

Якщо банк видає готівковий кредит і надає його в ідеї траншу, тобто по частинах, позичальник повинен у встановлені терміни відзвітувати за витрачені гроші. Тільки після документального підтвердження банк може видати наступний транш.

Якщо підприємцю знадобилися гроші на ремонт обладнання або капремонту основних засобів компанії, він може оформити або короткостроковий кредит, або надати інвестиційний проект. У деяких випадках він може придбати основні активи шляхом отримання короткострокового кредиту.

Інвестиційне кредитування вимагає тривалих термінів. Це може бути фінансування будівництва. У цьому випадку банк оплачує тільки частину витрат в межах від 50 до 85%, решта бере на себе позичальник.

Документи, що підтверджують цільове використання коштів мають бути оформлені за встановленим вимогам чинного законодавства, повинні містити всі умови, які пред’являються даному виду договору. У договорі обов’язково має бути прописана вартість товару або посилання на документ (специфікація), де вказана вартість. Якщо в договорі вартість не вказана і немає специфікації, договір вважається неукладеним.

Якщо оформляється кредитна лінія з метою поповнення обігових коштів, надання додаткових договорів можливе в процесі кредитування. Партнери позичальника обов’язково будуть перевірені службою безпеки банку.

У випадку, якщо угода не відбулася, позичальник зобов’язаний зв’язатися з кредитним працівником банку і разом продумати подальші дії.

Кредитний працівник може запропонувати використовувати не витрачену суму на погашення частини кредиту.

Якщо позичальник оформити не поновлювану кредитну лінію, то позичальник може перерахувати повернулися до нього гроші на розрахунковий рахунок по іншій угоді, або просто погасити відповідну частину кредиту, тому що при не відновлюваної кредитної лінії ліміт відновленню не підлягає.

Але слід пам’ятати про терміни інформування кредитного агента у разі повернення грошей на рахунок позичальника. Якщо це зроблено не буде, позичальника можуть звинуватити в спробі відведення кредитних коштів у компанії. Це ляже плямою на Вашій фінансовій репутації і у випадку повторного звернення за кредитом, банк може відмовити у видачі кредитних коштів.

One Response to Цільове використання кредиту

  • Скажіть будь ласка, з лютого 2013 року були змінені стандарти відображення фінансової звітності класифікації банківських кредитів, як тепер можна знайти інформацію саме про інвестиційні кредити у фінансових звітах банків???

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?