Новини світу кредитування та банківських послуг.

Три депозитні тенденції весни 2015 року.

Ставки по депозитах все ще на піку своїх значень, але це не рятує банківську систему від відтоку коштів. При цьому вперше вкладники отримують однакову прибутковість, вклавши кошти на три місяці, півроку і рік. Які зміни відбулися в сегменті депозитів навесні-2015, і як вони будуть розвиватися надалі.

Відтік депозитів із системи триває

У 2014 році обсяг депозитів фізосіб в українських банках в інвалюті зменшився більш ніж на 40% – до 13,7 мільярда доларів США (за даними НБУ). Вклади в національній валюті втратили менше – на 23% – знизившись до 195,3 мільярда гривень.

Тенденція продовжилась і в 2015 році. З початку року до 1 березня депозитний портфель коштів фізосіб у гривні зменшився на 3,8% – до 184,2 мільярда гривень. При цьому депозитних портфель коштів українців в доларах США зменшився за той же термін, як і раніше, набагато більше гривневого – на 8,7% – до 12,5 мільярда доларів США. За даними НБУ, з початку року відтік депозитів з банківської системи країни склав 18 млрд. Грн. В умовах проведення військових дій на сході країни, підвищення темпів інфляції та збільшення кількості неплатоспроможних банків, вкладники продовжують вилучати депозити з банків.

clip_image002

На думку експертів, саме вилучення українцями коштів з банківської системи – основний фактор, який диктує сьогодні більшість змін, що відбуваються в сегменті депозитів, і формує практично всі умови, які пропонують за вкладами банки.

Ставки зрівнялися

Весна-2015 принесла ще одну несподівану зміну в сегмент депозитів – яке, як і безпрецедентно тривалий відтік коштів із системи, відбулися в Україні вперше. Прибутковість по коротким і довгим вкладами практично зрівнялася. Середні ставки за строковими вкладами терміном на рік, три місяці і півроку – дуже близькі. Більш помітно це за депозитами у гривні, однак вклади в доларах США також демонструють таку тенденцію. Так, середня прибутковість за вкладами у гривні становить 19,4-19,8% річних залежно від терміну вкладу. А середня прибутковість за вкладами в доларах – 7,8-8,07% річних за вкладами з можливість поповнення (накопичувальним) і 7,2-7,8% річних за вкладами без такої можливості (ощадним).

Єдиний термін, який поки ще відрізняється по прибутковості від інших – це один місяць: середня ставка по ньому на 1-2 п.п. нижче, ніж по інших термінах.

Прибутковість по депозитах б’є рекорди

Ставки за вкладами почали підвищуватися ще влітку-2014 і досі перебувають на піку свого значення. Такої високої прибутковості по депозитах в Україні не було вже багато років.

Експерти вважають, що деякі банки ще будуть підвищувати прибутковість за своїми пропозиціями. За словами банкірів, зниження прибутковості по вкладах очікувати раніше осені-2015 не варто.

Втім, є й більш оптимістичний прогноз – згідно з яким почати зниження відсоткові ставки за вкладами зможуть вже на початку осені. До кінця весни, у випадку більш-менш стабільної ситуації в країні, ставки по депозитах, швидше за все, залишаться незмінними. Зниження ставок можливе лише з вересня поточного року. Воно буде залежати від факторів, про які говорилося вище.

Джерело: Простобанк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?