Новини світу кредитування та банківських послуг.

Топ-п’ять збиткових та прибуткових банків України

У минулому році українська банківська система отримала рекордний збиток – 157 млрд грн.

Найбільший «мінус» показав найбільший банк країни Приватбанк – 135 млрд грн. І це абсолютно зрозуміло: збиток Привату – результат величезних відрахувань в резерви, які довелося формувати під кредитний портфель пов’язаних осіб. Як стверджують у Нацбанку, кредити інсайдерам в Приваті досягали 97% всіх позик, виданих бізнесу.

Інші банки спрацювали зі збитком в 23 млрд гривень. Це краще, ніж в 2015-му. Тоді «мінус» склав 66 млрд гривень.


Крім Привату в ТОП-5 по збитках потрапили Укрсоцбанк , ВТБ, Промінвест і Альфа-Банк . Сумарно їх негативний фінансовий результат досяг – 160,7 млрд.

Головна причина збитків – все ті ж відрахування в резерви під проблемні кредити. Наприклад, в Укрсоцбанку ця сума майже досягла 11 млрд грн, а в що купив його Альфа Банку – майже 6 млрд гривень. Для багатьох фінустанов руйнівною виявилась робота з фізособами, тоді як корпоративні клієнти приносили прибуток. Вагому лепту у формування збитків внесли адміністративні витрати.

Втім, найбільший збитковий банк – далеко не те ж саме, що найгірший. Так що далекосяжних висновків, грунтуючись лише на цьому показнику, робити не варто. «Хтось в системі має чесного аудитора, чесне правління, чесно визначає свої кредитні ризики усередині портфеля. Він чесно йде до акціонера і просить докапіталізації, і таким чином утримується на плаву. І є інші банки, які тихо сидять, отримують регулярний прибуток, показують 1% резервів від кредитного портфеля. А потім – після чергової перевірки нагляду НБУ, банк показує відразу негативний регулятивний капітал або гірше того відразу в морг (ФГВФО). Тому, як раз за збиткові банки, в банківську кризу переживати може і не варто. Варто придивитися до тих хто розповідає, що у них все добре, коли в країні втрачено 20-25% економіки », – пише головний фінансовий аналітик РА« Експерт-Рейтинг ».

Кому криза дарма

Як не дивно, «винуватцями» прибутковості банків виявилися ті ж резерви. Деякі фінустанови ще на початку кризи формували їх на підставі консервативного розвитку подій з можливим негативним сценарієм. Тепер з різних об’єктивних причин – вони розформовують «надлишки». Наприклад, в Райффайзен Банку Аваль переоцінка кредитних ризиків призвела до повернення з резервів 158,8 млн грн.

Дійсно, в п’ятірку прибуткових фінустанов увійшли: Райффайзен Банк Аваль, Сітібанк, ОТП, Креді Агріколь та ING. Їх сумарний прибуток склав 7,7 млрд грн.

Прибуткові банки активно економили на адміністративних витратах і оптимізували свою мережу. Наприклад, Аваль виявився рекордсменом по закриттю відділень (серед топ-5 по прибутку). За 2016 рік він закрив 85 відділень. Станом на 1 січня 2017 року їх залишилось 510. Креді Агріколь Банк скоротив мережу відділень на 12. На 1 січня 2017 року в нього було 156 відділень. А ось у прибуткового Сітібанку взагалі не зареєстровано жодного відділення.

У минулому році банки активно заробляли на комісіях. У того ж збиткового ПриватБанку, наприклад, чистий комісійний дохід перевищив 8,7 млрд. гривень. Альфа Банку комісійні операції принесли 974, 9 млн. гривень. І це не дивно. Час безкоштовних послуг пройшов. Практично за кожну операцію в банкоматі, платіжному терміналі або інтернеті доводиться платити. Чого тільки варті новомодні комісії за невірне введення пін-коду в банкоматі або його зміну. Або за отримання даних про залишок на рахунку.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?