Новини світу кредитування та банківських послуг.

Світова економічна криза: хроніка подій в Росії, Європі та США

Світова економічна криза, як цунамі прокотився в 2008 році по США. Європі, Росії та багатьох інших країн. Почавши зароджуватися в США ще в 2006 році, криза поступово наростав і дозрівав, щоб потім виплеснуться назовні і торкнутися всю світову економіку.

2006 рік.

Цей рік в США ознаменувався небувалим попитом на ринку нерухомості, природно, що і ціни на житло стали рости з небаченою швидкістю. Однак такий попит у громадян був викликаний не збільшенням доходів населення, а доступністю кредитування практично для будь-якого охочого.

Справа в тому, що умови іпотечних програм в США більш ніж лояльні:

1. Середня вартість кредиту – 5% річних (це в три рази дешевше, ніж у Росії, наприклад).

2. Закони США передбачають можливість продажу нерухомості, яка перебуватиме в заставі.

3. За умови іпотеки, виплати перші кілька років, здійснюються в невеликому розмірі, поступово наростаючи, що на перший погляд, робить можливість кредиту доступною для сім’ї будь-якого рівня достатку.

mirovoy_krizis-300x171Враховуючи таку лояльну політику, багато американців не змогли розрахувати свої фінансові можливості і ілюзія дешевого житла, створила таку ситуацію, що велика частина нерухомості США, виявилася у власності позичальників. У свою чергу, банки не дуже замислювалися про перевірку кредитоспроможності клієнтів. Прагнучи заробити, банки видавали кредити на нерухомість усім людям, багато з яких, через пару років, коли виплати по кредиту зростали, не могли впоратися зі своїми фінансовими зобов’язаннями.

2007 рік.

На початку цього року, проблеми в секторі кредитування стали наростати як сніжний ком. Ціни на нерухомість почали падати. Банки зіткнулися з тим, що цифра неповернених кредитів стала просто катастрофічною, в результаті чого, на фондовому ринку США іпотечні облігації різко впали в своїй ціні, а їх власники стали нести мільйонні збитки.

Що стосується Європи, то економіка європейських країн чутливо реагувала на зміни за океаном. Можна сказати, що історія розвитку та дозрівання кризової ситуації в США і Європі, проходила по одному сценарію.

Першою компанією в США, яка постраждала від операцій в секторі іпотечного кредитування, була Bear Stern в 2007 році, потім у Німеччині, відразу три великих компанії заявили про втрати прибутку в зв’язку з інвестиціями в нерухомість США. Особливо постраждали банки Німеччини – IKB, концерн Commerzbank, Postbank, WestLB і холдинг Allianz. І це далеко не повний список постраждалих найбільших організацій. Крім того, автоматично опинилися під загрозою і їх партнери. У таких умовах, багато керівні кадри були не в змозі впоратися з ситуацією і йшли з постів.

У серпні 2007 року, почалася криза ліквідності. Ринок кредитування, в результаті чуток про великі фінансові втрати банків, став зовсім знерухомлених. Національні банки країн, стали самостійно підтримувати фінансовий сектор економіки, здійснюючи грошові вливання з внутрішніх резервів. Розмір цієї допомоги склав близько 300 млрд. євро.

Що стосується США, то вже у вересні 2007 року, близько 50 іпотечних організацій, припинили свою діяльність. Фінансова криза наростав, різко скоротилося будівництво, в результаті чого багато людей залишилися без роботи.

А в Європі в цей час, вкладники масово стали звертатися в банки з вимогою достроково повернути їм їхні заощадження. В результаті чого, найбільші банки опинилися під загрозою банкрутства.
У цей час стало очевидно, що криза, яка набирає активно темпи, не вдасться стримати. Про це почали відкрито заявляти і політики і фінансові аналітики. Ситуація, як у США, так і Європі, стала ускладнюватися тим, що кризові явища стали проявлятися не тільки у фінансовому, а й в інших секторах економіки.

2008 рік.

Вже на початку цього року, банки несли всі великі збитки, цифри яких, досягали небачених раніше значень. Багато банків, в умовах глобальної проблеми, стали надавати допомогу один одному, проте незабаром стало ясно, що навіть спільних коштів не вистачить, щоб впоратися з наслідками кризи. Брак коштів було прийнято покривати з державних бюджетів, за рахунок платників податків. Багато банків були взяті під державний контроль.

У першій половині 2008 року, не перестаючи, падали в ціні акції банків і організацій, що працюють в іпотечній сфері. Багато компаній розорилися, через знецінення їхніх активів.
У вересні 2008 року, ряд найбільших світових компаній, оголошують про своє банкрутство. Після чого, як у доміно, по США і Європі прокочується хвиля поглинань і злиття компаній, а також банкрутств. Саме в цьому році, світова криза добрався і до Росії.

Ще на початку лютого, Центробанк Росії заявив про проблему ліквідності російських банків, визнавши, таким чином, існування економічних проблем в країні. В цей же час спостерігається спад на фондовій біржі, а також різке зростання цін на нерухомість. Крім того, в результаті участі у воєнних діях, в так званому, грузино-осетинському конфлікті, і суперечках з Європою про ціни на енергоресурси, почався процес зниження кількості експортних операцій і відтік іноземного капіталу з Росії.

У вересні 2008 року, криза в Росії вибухнув з повною силою, коли в результаті краху фондової біржі, повністю припиняються торги.

Першими жертвами кризи в Росії, стали банки Зв’язок Банк, Собінбанк, Кіт Фінанс, Глобекс, які оголосили себе банкрутами. В результаті дестабілізації фінансового сектора, держава була змушена використовувати кошти із золотовалютного резерву, рятуючи від повного краху економіку країни.

У вкрай важкому становищі опинилися багато банків і організації, проте держава змогла надати підтримку найбільшим і ключовим компаніям різних галузей економіки. У країні, в результаті скорочення витрат, почалися масові звільнення співробітників.
В цілому, 2008 рік, був не найкращим, м’яко кажучи, для світової економіки, але за невтішним прогнозам аналітиків, в 2009 році, буде ще складніше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?