Новини світу кредитування та банківських послуг.

Субординований кредит

Субординована форма кредитування являє собою особливу форму запозичення фінансових коштів на платній основі. Вона властива, як правило, великим суб’єктам господарської діяльності, а по нашій практиці – фінансовим установам.

Субординованими прийнято вважати кредити, які володіють наступними ознаками:

  • термін надання в користування позикових коштів становить не менше 5 років, а кредитний договір не може розриватися сторонами до закінчення зазначеного часу;
  • повернення позичальником взятого кредиту та виплата відсотків за користування ним проводиться разової сумою після закінчення терміну дії відповідної угоди;
  • закладені в кредитний договір умови кредитування (у тому числі процентні ставки) не можуть істотно відрізнятися від аналогічних показників, що склалися на фінансовому ринку на момент укладення даної фінансової операції;
  • внесення змін у договір, по ходу дії кредитної угоди, як правило, не допускається;
  • при ліквідації збанкрутілого суб’єкта підприємницької діяльності, що взяв такий кредит, виконання зобов’язань по ньому здійснюється тільки після задоволення всіх вимог інших кредиторів;

article420Субординований кредит може надаватися, як у вигляді національних (валютних) коштів, так і у формі депозиту або позики (облігаційної позики). При цьому, він не повинен перевищувати 25% власних коштів господарюючого суб’єкта. Розглянута різновид фінансування має низку переваг. Перш за все, вона створює привілейовані умови для позичальника, у порівнянні з кредитором.

Крім стабільності умов кредитування на тривалий період, не потрібно майнове забезпечення даної позики. Це означає, що державне виконавче провадження, в разі чого, не може бути звернено на приватну власність позичальника. Крім того, виключається можливість включення в договір пунктів про виплату неустойок.

Банківські установи, що користуються вищезазначеним кредитом, мають право відображати його в бухгалтерському обліку, як свої активи (додатковий капітал). Це дуже важливо для підтвердження фінансової стійкості, достатності коштів для ведення великих господарських операцій, виконання нормативів центрального банку, солідності і реноме банківської структури. Саме таким чином, у світовій практиці, підтримують на плаву банківську систему в умовах фінансових криз.

Будь-які відступи від встановлених правил видачі субординованих кредитів повинні бути узгоджені з регулятором ринку фінансових послуг (центральним банком). Недотримання основоположних (стандартних) вимог за цими договорами не припиняє їх дію. Разом з тим, рухаючись по такому шляху, позичальник втрачає право на відображення даних коштів, як власний додатковий капітал.

При укладанні кредитної угоди оцінюються індивідуальні особливості позичальників. Враховується їх імідж, значимість і роль на конкретному ринку товарів і послуг. Кредитуючої стороною можуть виступати державні установи, центральні банки, великі комерційні структури, приватні особи. Участь у подібному фінансовому проекті вигідно і для них.

Перш за все, з’являється можливість перетворити вільні фінансові кошти в довгострокові вкладення в привабливий бізнес. Велике значення має і те, що за взаємною згодою сторін, погашення кредиту може бути вироблено шляхом надання кредитору права участі в статутному капіталі кредитуемой структури на ту ж суму (або більше). Іншими словами, з’являється можливість стати акціонером позичальника.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?