Новини світу кредитування та банківських послуг.

Стрибок курсу НБУ може призвести до банкрутства банків і підприємств.

Такого зростання курсу не очікував ніхто

На міжбанківському валютному ринку назріває реальний фінансовий колапс, пов’язаний з встановленням сьогодні офіційного курсу НБУ на рівні 23,13058 грн / $.

Такого зростання не очікував ніхто: ні банки, ні клієнти, ні, схоже, сама глава НБУ, ще вчора стверджувала , що курс 25 грн / $ навіть не обговорювалося ні в НБУ, ні в МВФ. При цьому збільшення курсу за день більш, ніж на 28,51% створює реальні побоювання перевищення зазначеного нею максимального порога в 25 грн. вже найближчим часом.

Збільшення за день офіційного курсу більш ніж на 5,13 грн / $, здатне повністю «порвати» економічні нормативи більшості банків. В першу чергу, у них можуть «полетіти» нормативи адекватності капіталу та ризику на одного позичальника, а також валютної позиції. Пов’язано це з тим, що баланси банків щодня перераховуються, виходячи їх clip_image002офіційного курсу НБУ.

Пояснимо на прикладі: позичальник, який має валютний кредит в 1 млн. доларів, збільшив свою заборгованість за цей день на додаткові 5130000 грн. З одного боку: де йому брати ці незаплановані 5130000 грн. для погашення заборгованості незрозуміло нікому: ні бізнесу, ні банкам. З іншого боку: баланс банку, де виданий такий кредит в цьому випадку збільшився на ці 5130000 грн. Таким чином, активи банку стрімко ростуть і при чинному капіталі банку значно погіршують норматив адекватності капіталу (відношення капіталу банку до його активів, зважених на коефіцієнти ризику в залежності від активу).

Чи думає про наслідки таких кроків сам НБУ – не зрозуміло. Прорахував чи хто-небудь податкові втрати і збитки підприємств від таких кроків регулятора, коли і компанії перерахують свої операції за новим курсом НБУ, теж не ясно.

Ясно одне, що НБУ пора терміново проводити комплекс заходів щодо виправлення ситуації з курсом, якщо він хоче зберегти банківську систему «живою».

Ринок не може постійно бути піддослідним кроликом, так як і за банками, і за компаніями стоять люди, їхні родини. Це робочі місця і добропорядні платники податків, які навряд чи зможуть щось платити в разі банкрутства їх роботодавців. Крім того, збільшуючи в таких масштабах курс, чи думає хтось в НБУ про те, що в пропорційних росту офіційного курсу масштабах зростає і сума зовнішньої заборгованості держави, номінована у валюті – також залишається під питанням. Думаю, що питання такого стрімкого зміни офіційного курсу долара, може стати предметом найближчим часом довгої і напруженої дискусії між представниками Кабміну, Міністерства фінансів та НБУ.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?