Новини світу кредитування та банківських послуг.

Стрес-тестування банків 2013: навіщо це потрібно Україні

Останній раз стрес-тестування українських комерційних банків Нацбанк проводив у вересні 2009-го року. За рекомендацією Світового банку з метою боротьби з економічною кризою. Перед міжнародними організаціями стояло питання – чи впорається українська банківська система з кризою.
Отримали ствердну відповідь і подяку МВФ, оскільки встигли провести контроль раніше, ніж свої фінустанови протестували США.

bank_uk_nby_482x319.jpg.aspx

Національний Банк України в серпні 2009 розробив методичні рекомендації і назвав банкам базові фактори ризику, за яких слід провести тест:
– Економічний спад
– Радикальна зміна вектора розвитку економіки
– Дефолти першокласних компаній-позичальників
– Значні коливання курсу національної валюти
– Інфляцію / дефляцію
– Рівень політичної стабільності
– Зміна процентних ставок
– Можливість протидіяти спекулятивним атакам
– Знецінення майна під заставою банків (зниження цін на нерухомість)
– Зміна цін на енергоносії
Повідомляючи банкам про необхідність проведення стрес-тестування, регулятор повідомив, що кожна фінустанова може самостійно розробити процедуру проведення стрес-тестування з урахуванням індивідуальності ризикового портфеля та спеціфікі своїй діяльності.
Оцінка стану банків у 2009-му проводилася швидко. У серпні Нацбанк повідомив про необхідність оперативного тестування, а вже в середині у вересні отримали результат стану сектора. Зробили висновки, що українські банки з новою хвилею кризи впораються.
У 2012-му Світовий банк знову підняв питання необхідності проведення стрес-тестування банківської системи. У 2012-му проводили стрес-тестування Європейських банків, які мають дочірні організації в Україні. Це – ING Bank, Unicredit, Credit Agrіcole, Alfa Bank, Swedbank, Piraeus Bank Group.

Банки, які за рівнем ліквідності мають показник 5-10%, в Європі вважаються такими, що вдало пройшли тест. Усі банки, що мають дочірні організації в Україні, тоді показали задовільний результат.
Тим не меньш, НБУ від рекомендації Світового банку, проводити стрес-тестування в Україні в тому ж 2012-му році відмовився. Пояснили, що банківська система, на думку НБУ, має позитивні темпи розвитку і за 2011-тий рік приріст активів склав 11%, кредитів – 9% (у тому числі 22% у національній валюті), а вклади в банках від населення зросли на 13 %.
Під кінець 2013-го, Світовий Банк рекомендує НБУ слідом за країнами ЄС і США протестувати і українські банки. Якщо дивитися на показники, за 2012-тий рік активи банківського сектору за показниками НБУ зросли на 5%, кредити – на 5%, вклади у банках України збільшилися на 19%. Перші два показники трохи гірше торішніх.
Тим часом голови великих українських банків повідомляють, що готові пройти контроль на можливий економічний стрес. Мовляв, до перевірки цілком готові, запевняють, що не бояться завалити тестування, а стрес-тести називають фактором, який стимулює їх розвиток .

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?