Новини світу кредитування та банківських послуг.

Ставки за кредитами: чого очікувати?

У 2013 році, вперше після 2008 року кредитний портфель фізосіб зріс. Так, за статистикою НБУ , обсяг нових кредитів, виданих банками фізособам протягом 11 міс. 2013 року, зріс на 31% (порівняно з аналогічним періодом 2012 року).

В основному приріст був забезпечений за рахунок обсягів беззаставного споживчого кредитування. Іпотечні кредити не користувалися особливим попитом, а обсяги автокредитування дещо скоротилися в порівнянні з даними 2012, хоча і залишились другим за значимістю чинником зростання загальнобанківського кредитного портфеля.

За перші місяці 2014 кількість споживчих позик знизилась на 2-5%, залежно від терміну clip_image001кредитування. Така тенденція зумовлена, по-перше, тим, що значно знизилася кількість пропозицій від самих банків: у багатьох фінустанов закінчились акційні пропозиції. По-друге, через коливання на валютному ринку і напруженій економічній і політичній ситуації в країні більшість українців побоювались брати кредити. А деякі банки і зовсім припинили споживче кредитування. Але треба зауважити, що така поведінка банків спостерігалась тільки протягом одного тижня, з 17 по 21 лютого.

Які кредити популярні

У 2013 році попитом серед українців користувались кредити на споживчі потреби у формі позик готівкою і кредитних карт. Не менш популярними були й кредити на покупку товарів у торгово-сервісній мережі. А ось автокредити та іпотека користувались меншою популярністю.

В основному споживчі кредити оформлялись для покупки побутової техніки, меблів, оплати поточних витрат, ремонту і відпочинку. Також часто українці користувались кредитними картами для розрахунків у торгово-розважальних центрах і для оплати товарів і послуг за кордоном.

Що пропонують банки сьогодні

Номінальні ставки за кредитами зараз дуже різняться, від 0,01% і до 40% річних. Традиційно найбільш дорогими є без заставні споживчі кредити (кредити в магазинах і кеш-кредити), саме в цьому сегменті ефективна ставка може досягати 100 відсотків річних. А от обслуговування кредитної карти обійдеться її власникові в 28-36% річних.
Також великим залишається розкид номінальних ставок в сегменті автокредитування, від 1% до 24,5% річних. Нерідко банки забезпечують прибутковість таких продуктів не стільки ставкою, скільки комісіями та супутніми послугами – страхування за ризиками КАСКО, страховка життя, яка закладається в суму кредиту, і т.д.

Може скластися помилкове враження про дешевизну автокредитів. Насправді, за винятком окремих спільних з автодилерами програм, кредит на автомобіль в середньому обійдеться в 18,5-19%.

Часто пропозиції по автокредиту з номінальною ставкою 10%, з урахуванням разової комісії в розмірі 2,5-3,0% і страхування авто, в підсумку, все одно виливаються в 18-20%.

Як будуть змінюватися ставки

Завдяки високому рівню ліквідності банків протягом майже всього 2013 спостерігалася тенденція до зниження ставок.
Але на початку 2014 року, в зв’язку з тим, що ситуація в країні не стабільна, і банки були змушені підвищувати ставки по депозитах, сталося і незначне збільшення вартості кредитних ресурсів. І тому зараз головним фактором, який впливатиме на ставки залишається стабільність у всіх сферах економіки і політики.

На зниження ставок за споживчими кредитами може вплинути безліч чинників. Серед них і ціна ресурсів, що залучаються банками, і економічні реформи держави. Але поки що суттєвих змін у цьому плані не передбачається. Як показує досвід, найближчим часом особливого зниження не планується.

Оскільки на даний момент дорожнеча залучених коштів не дає можливість знижувати кредитні ставки, а необхідність нарощувати кредитний портфель не дозволяє їх піднімати, очікувати різких змін у ставках не варто. Будуть лише традиційні сезонні коливання в рамках 2-3% річних.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?