Новини світу кредитування та банківських послуг.

Ставка за кредит – як нараховуються відсотки

Процентною ставкою за кредит, його отримання і використання, називають ту суму, виражену в відсотках, яку належить виплатити позичальникові коштів понад суму кредитування. На її розмір впливають цілий ряд факторів.

Це термін, на який надається позика, ступінь надійності його забезпечення, репутація і рівень забезпеченості позичальника, ставка рефінансування, що встановлюється Нацбанком, а також темпи зростання інфляції, загальні перспективи розвитку кредитного ринку. Найнижчі відсотки у кредитів, що віддається під заставу.

Як нараховуються відсотки?

Але найважливішим фактором, безпосередньо впливає на відсоток ставки, служить вартість, в яку обходиться банку залучення кредитних ресурсів. Наприклад, фінансові організації беруть гроші в одній з європейських країн під певний відсоток, щоб видавати кредити своїм співгромадянам.


Зрозуміло, що банки беруть на себе деякі витрати, пов’язані з переказом цих коштів з Європи до нас, і, отримавши їх в своє розпорядження, мають право встановлювати додаткові націнки при видачі позик. Таким чином, у міру проходження грошей через посередників, ставки по кредитах в банках зростають прямо пропорційно кількості таких посередницьких організацій.

види ставок

За видами ставки бувають реальними або номінальними. Умови їх поділу продиктовані рівнем інфляції. Жоден банк не стане встановлювати кредитні відсотки, рівні йому або ще менше, щоб не принести собі в збиток. Тільки ставка, що перевищує коефіцієнт інфляції, дозволяє кредитної організації отримувати дохід, видаючи позики. Тому терміном «номінальна ставка» позначають той відсоток, який відображає ринкову оцінку грошових активів без урахування інфляції. А ось реальна ставка – це той відсоток, який її враховує.

Також кредитні відсотки можуть бути фіксованими або плаваючими. У нашій практиці більше поширені перші. У них відразу закладаються не тільки передбачуваний рівень інфляції, але і інші можливі ризики від непередбачених змін ринку кредитування.

Така ставка, встановлена на весь термін позики, що не піддається перегляду, що однаково зручно кредитору і позичальнику через те, що дозволяє досить точно підрахувати свої майбутні доходи і витрати. Найчастіше фіксована ставка на кредит застосовується при видачі позик на короткий термін.

На відміну від неї плаваюча – здатна змінюватися протягом усього періоду дії договору кредитування. Нашою практикою, як правило, передбачається її зміна в середньому 2 рази на рік. Але відомі випадки, коли плаваюча кредитна ставка змінюється і частіше. Ця умова обов’язково повинно бути прописано в договорі кредитування із зазначенням конкретних ситуацій, виникнення яких впливає на зростання або зменшення кредитного відсотка.

В результаті плаваюча ставка являє собою добуток двох складових: базового відсотка, розмір якого фіксований, і індексу, схильного зміни, виходячи з економічної обстановки і умов функціонування кредитного ринку.

Ще розрізняють ставки кредиту прості або складні. Їх розмір залежить від початкової бази, прийнятої для обчислення. Проста ставка передбачає, що за основу береться постійна протягом всього терміну кредитування вихідна сума. А складні відсотки виходять в результаті обчислення, виходячи з суми, що включає відсоткове нарахування попереднього періоду.

При розрахунку кредитної ставки комерційні банки зобов’язані враховувати ряд факторів. В першу чергу, це розмір базової процентної ставки, безпосередньо залежить від реальної вартості залучених грошових коштів, і рівень інфляції. Потім мають значення розмір витрат, які несе банк з кредитування, і обсяг одержуваного прибутку. І, нарешті, враховується ризик комерційної операції, що залежить в свою чергу від терміну, на який видається позика, наявності незабезпечення і ступеня надійності позичальника.

Кредитні відсотки повинні не тільки відшкодовувати витрати банку, але і формувати прибутковий фонд. Причому ставка, щоб котируватися на ринку аналогічних банківських продуктів, повинна не сильно відрізнятися від пропонованих конкурентами. Тому її розмір повинен також залежати від попиту на позикові гроші.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?