Новини світу кредитування та банківських послуг.

Список не надійних банків – 2014

Відчуття дежавю викликає в українських вкладників ситуація з "проблемними" банками в 2014 році, адже схожу картину вони вже спостерігали п’ять років тому. Правда, багато в чому нинішня криза виглядає не як повторення, а як продовження попереднього. Про причини та особливості появи "проблемних" банків в 2014 році далі.

Словосполучення «проблемний банк» в минулий раз було актуально так само як влітку-2014 п’ять років тому. У 2009 році фінансове «здоров’я» банків підірвала фінансова криза. У липні-2009 в Україні налічувалось 17 проблемних банків. Деякі з них пережили кризу і живуть досі. Це націоналізовані Укргазбанк і банк «Київ», а також викуплені інвесторами Надра Банк і банк «Національний Кредит». Більше половини ліквідовані: це АрмаБанк, clip_image001Банк регіонального розвитку, "БІГ Енергія", Дністер, банк «Європейський», банк «Національний Стандарт», Одеса-Банк, Трансбанк, Укрпромбанк. Банки «Володимирський» і «Столиця» були відправлені на ліквідацію лише в 2012 році, і цей процес триває досі. Родовід Банк, хоч і був рекапіталізований державою, так і не вийшов з кризи – в 2012 році його трансформували в санаційний банк. Цікаво склалась доля Західінкомбанку – ця установа вийшла з кризи в 2009-му завдяки отриманому від інвесторів фінансуванню, але знову стала проблемною в 2014 році.

А що зараз?

У липні-2014, по даними Фонду гарантування вкладів фізосіб, в категорії «проблемних» знаходяться 18 фінустанов (включаючи згадані банки "Володимирський" і "Столиця"), з яких 11 потрапили в цей список в 2014 році. З цих 11-ти установ п’ять вже відправлені на ліквідацію, в решті діє тимчасова адміністрація.

Придивившись до списку банків, можна помітити, що багато з них пов’язані з політичними фігурами зі складу минулої влади. Так, Промекономбанк і банк «Даніель» ЗМІ пов’язують з близьким до Віктора Януковича депутатом і бізнесменом Юрієм Іванющенко, а син Іванющенка володіє контрольним пакетом акцій Західінкомбанку. Брокбізнесбанк на 80% належав групі ВЕТЕК Сергія Курченко, а Банк Форум – іншому депутату і бізнесмену Вадиму Новинському. Південкомбанк володіє Руслан Циплаков – соратник сина колишнього президента.

Однак зводити банкрутства банків до політичної складової було б не правильно. Так, Західінкомбанк мав проблеми з виплатою депозитів ще з 2009 року. Брокбізнесбанк зіткнувся з труднощами ще в середині 2013 року через великий обсяг проблемних активів. А Форум Банк «погубили» недобросовісні позичальники і той факт, що Вадим Новинський при покупці установи не зміг адекватно оцінити розмір проблемної заборгованості. Так що для багатьох банків, «постраждалих» в 2014 році, фінансові труднощі – це наслідки кризи ще п’ятирічної давності.

На відміну від 2009 року, коли рекапіталізація банківських установ державою розглядалась як один з основних варіантів їх порятунку, в 2014 році НБУ більш безжалісний до «проблемних» установ. У квітні-2014 регулятор і Кабінет Міністрів ще заїкалися про можливу націоналізацію великих фінустанов, і навіть створили спеціальну експертну раду. Проте вже в червні-2014 Брокбізнесбанк і Банк Форум були відправлені на ліквідацію.

Крім того, з 2012 року до банків, визнаним неплатоспроможними, застосовується процедура, значно відрізняється від тієї, яка діяла в 2009 році. Тепер за час роботи тимчасової адміністрації фінустанова не може просто «виправитись» – банку або знаходять інвестора, або його відправляють на ліквідацію. Часу на це рішення відводиться не так багато, адже тимчасова адміністрація вводиться в установу тільки на термін три або шість місяців. Для порівняння: у Надра Банку в свій час вона діяла два з половиною роки.

У період дії тимчасової адміністрації ФГВФО виплачує гарантовані суми вкладникам, термін депозитів яких минув, і власникам рахунків до запитання (раніше НБУ міг на півроку ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів, і вкладникам нічого не виплачували). Розмір гарантованої суми також підвищився – з 150 до 200 тисяч гривень.

Все це призводить до суперечливого ефекту для вкладників. З одного боку, позитив полягає в тому, що заощадження вкладника не «зависають» у банку без можливості їх зняти. З іншого боку, в 2014 році активно ширяться побоювання, що ФГВФО просто не зможе виплатити всі належні вкладникам «проблемних» банків суми.

І хоча у ФГВФО запевняють , що грошей тут вистачить для всіх, фонд уже зайняв 4,2 мільярда гривень у Нацбанку. А в Кабміні планують випускати цільові державні облігації, продаж яких має допомогти наповнити Фонд.

Чого чекати далі

У червні-2014 всього один банк поповнив ряди «проблемних» установ. Враховуючи, що в травні-2014 ФГВФО ввів тимчасову адміністрацію одразу у чотири установи, тенденцію можна вважати позитивною. Разом з тим у червні-2014 відразу три банки були відправлені на ліквідацію, в тому числі – дві великі установи (Брокбізнесбанк і Банк Форум), так що приводів для оптимізму поки немає. А з урахуванням терміну дії тимчасової адміністрації – три місяці, вже в кінці серпня-2014 банківський ринок може чекати нова порція банкрутств.

Чекати швидкого закінчення епопеї з проблемними банками не доводиться і ще з однієї причини. Наприкінці червня-2014 в НБУ повідомили, що за підсумками попереднього стрес-тестування тільки дев’ять з 37-ми випробуваних установ успішно пройшли тести і можуть вважатися стійкими до фінансових катаклізмів. Інші ж 28 установ потребують додаткового фінансування, а доти вони – кандидати на зарахування в «проблемний» список.

Банки, в яких тимчасову адміністрацію ввели в 2014 році:

Банк

Дата визнання неплатоспроможним

Банк-агент з виплати відшкодування вкладникам

Старокиївський банк

17.06.2014

не визначений

АКБ Банк

30.05.2014

не визначений

Західінкомбанк

28.05.2014

Банк " Хрещатик "

Південкомбанк

23.05.2014

не визначений

Промекономбанк

21.05.2014

не визначений

Інтербанк

23.04.2014

Імексбанк

Банки, відправлені на ліквідацію в 2014 році:

Банк

Дата відкликання ліцензії

Ліквідатор

Форум Банк

13.06.2014

Фонд гарантування вкладів фізосіб

МЕРКУРІЙ

12.06.2014

Фонд гарантування вкладів фізосіб

Брокбізнесбанк

10.06.2014

Фонд гарантування вкладів фізосіб

РЕАЛ БАНК

21.05.2014

Фонд гарантування вкладів фізосіб

Даніель

15.04.2014

Фонд гарантування вкладів фізосіб

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?