Новини світу кредитування та банківських послуг.

Сьогоднішні проблеми банківського сектору.

На прохання топ-менеджери декількох банків розповіли про основні проблеми ринку. Топ-менеджери погодилися на розмову, але попросили зберегти анонімність. Яка ситуація складається в банківському сектору на даний момент, які проблеми найгостріші.


Заморожений валютний ринок і низька активність у зовнішньоекономічній діяльності

Голова правління середнього банку:

Ситуація на валютному ринку близька до періоду цілковитого застою. Стає ясно, що розрахунки на значне зростання валютної виручки від сільгосппродукції, металургії та інших традиційних експортних статей української економіки, повністю не виправдалися. До проведення виборів, у влади було виправдання, що зниження надходжень валюти пов’язане з тим, що експортери притримують її до визначення політичної ситуації в країні. Вибори пройшли, а ситуація не змінюється. Це говорить, що падіння виручки пов’язано з чисто економічними проблемами: зниженням світових цін на наші товари, звуженням ринку збуту, втратою російського ринку (його, за багатьма позиціями, так і не заповнив експорт до країн ЄС та Азії). Саме через економічних проблем обсяги міжбанківського валютного ринку продовжують знижуватися. З іншого боку – імпортери купують менше валюти. Вони вже не готові ввозити товари в колишніх масштабах. Причина – катастрофічне падіння купівельної спроможності населення через девальвацію і зростання безробіття і заморожування економічної активності більшості українських компаній. У наявності – глобальна стагнація фактично в усіх галузях економіки.

Політичні процеси і Малопрогнозована ситуація в регіонах

Заступник голови банку, що входить до групи найбільших:

Після скорочення обласних управлінь НБУ, місцеві економічні еліти втратили канал зв’язку з центральним апаратом Нацбанку. Адже не секрет, що будь яке територіальне управління було рупором, за допомогою якого місцевий великий бізнес міг розповісти центральній владі про свої проблеми. Після скорочень в областях та мінімізації функцій підрозділів НБУ, місцеві бюджетоутворюючі підприємства держсектора і великий бізнес опинилися в складному становищі: проблеми залишилися, а реальних механізмів їх вирішення як в самих регіонах, так і в центрі все менше. Так, багато питань вже давно регіональний бізнес міг вирішити тільки в центрі. Але не до такої ж міри. Все це виглядає дуже нелогічно. З одного боку держава каже про децентралізацію і економічний розвиток областей. З іншого, державних програм розвитку регіонів (у тому числі, які раніше так чи інакше були зав’язані на територіальних підрозділах) або дуже мало, або взагалі немає. Бізнес не розуміє, хто відповідає за розвиток регіону, і хто в центрі управляє фінансами. Це уповільнює економічне життя в регіонах.

Перспективи закінчення банкопаду

Начальник департаменту ризиків банку ІІI групи:

Ідеї НБУ по третій і четвертій групі приведуть до нової хвилі закриттів невеликих банків. Причини будуть різними – від суто економічних до прагнення прибрати неугодних з ринку. При цьому, частина невеликих банків третьої і четвертої групи могли б дати фору за якістю обслуговування клієнтів та фінансовими показниками своїм більшим колегам. Закривати їх зараз – просто топити залишки малого та середнього бізнесу в країні.

Якщо подивитися на дії держави щодо банківської системи за останні півтора року, то виникає маса питань. Під розмови про те, яку мінімальну вагу в банківській системі займають середні і малі банки, керівництво НБУ «забуває» про те, що якраз в цій групі банків якість обслуговування клієнтів, якість кредитного портфеля і ліквідність часто набагато вище, ніж у банків-первшої та другої груп.

Виникає несправедливість: працюючі малі та середні банки НБУ активно «топить», а неефективних держмонстрів – постійно докапіталізує, витративши на це вже десятки мільярдів гривень платників податків без перспективи повернення. Мені здається, було б доцільним – раз вже Нацбанк хоче консолідувати і укрупнити банківську систему за рахунок скорочення третьої і четвертої групи банків – зробити програму підтримки для такої консолідації з чітким порядком повернення виділених на це ресурси. Йдеться про невеликі гроші, в порівнянні з сумами, які постійно виділяються держбанкам на докапіталізацію. До того ж, держава отримає їх назад. Так можна уникнути нового банкопаду, і мінімізувати репутаційні втрати для банківської системи, які неминучі при закритті частини банків третьої і четвертої групи в тому форматі, який зараз пропонує Нацбанк. Крім того, це знизить витрати ФГВФО по виведенню таких банків з ринку.

Якщо підхід НБУ не зміниться, то банкопад закінчиться нескоро. Це ще більше послабить банківську систему. Одні банки не пройдуть сито НБУ (не завжди об’єктивне), інші не виживуть через проблеми в економіці, треті стануть заручниками всіляких заяв різних чиновників будь-яких відомств і дій правоохоронців. Приклад, чорного піару ми вже бачили на прикладі Приватбанку. Він відбив усі нападки, але чи виграє країна від таких ситуацій? Однозначно – ні.

Джерело:
Мінфін

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?