Новини світу кредитування та банківських послуг.

Скільки податків платять українці.

У держави немає своїх коштів. Кожен раз, коли вона щось фінансує – використовує для цього гроші з кишень своїх громадян. Скільки податків відраховується з зарплати в 5000 гривень, і яке фінансування при цьому отримує кожна конкретна державна послуга – читайте далі.

1 Відрахування із заробітної плати

clip_image002До чверті заробітної плати українців йде в рахунок обов’язкових податкових і соціальних платежів. Роботодавець додатково перераховує державі суму в 30-50% від розміру заробітної плати кожного співробітника.

Із заробітної плати кожного українця з недавніх пір утримується один адресний податок – військовий збір. Він становить 1,5% від вашої зарплати чи іншого доходу.

Встановлено військовий збір більше року тому, і платити його потрібно буде лише деякий час, до набуття чинності рішення Верховної Ради про завершення реформи Збройних Сил.

Крім військового збору з зарплати утримують ще один платіж в державний орган – єдиний соціальний внесок (ЄСВ).

Звертаю увагу, зарплати єдиний соціальний внесок що стягується, не є податком і не направляється в бюджет. Внесок розподіляється виключно між фондами соціального страхування. А інші платежі йдуть до бюджету.

На що відраховують ЄСВ:

найбільша частка єдиного соціального внеску йде на пенсійні виплати

Найістотніше платіж, що відраховується з зарплати українців, – податок на доходи фізичних осіб (ПДФО). У більшості випадків він становить 15% від офіційної заробітної плати.

Для щомісячного доходу понад 12180 гривень в 2015 році ставка цього податку становитиме 20%.

База для розрахунку податку на доходи – не повна сума офіційної зарплати, а те, що від неї залишається після сплати єдиного соціального внеску – 3,6%.

Всі відрахування в державні органи – і податки, і єдиний соціальний внесок – утримуються з зарплати роботодавцем. Саме він як податковий агент перераховує все державі.

Працівник одержує на руки те, що залишається від зарплати після утримання цих платежів.

2 Податок на додану вартість

Є ще один податок, про який українці часто забувають, але який, тим не менш, сплачують щодня. Купуючи будь-які послуги або товари, споживачі поповнюють бюджет держави податком на додану вартість – в 20% від ціни товару.

Ставку цього податку не можна назвати занадто високою або дуже низькою. Багато країн Європи також стягують 20% ПДВ: наприклад, Австрія, Болгарія, Британія, Франція. В цілому ж розмір податку на додану вартість по Європі коливається від 15% (у Люксембурзі та на Кіпрі) до 25% (в Угорщині).

Український ПДВ включено в ціну ковбаси чи квитка на маршрутний автобус, і в ролі податкового агента в цьому випадку виступає підприємство-продавець, яке перераховує суму отриманого податку державі. Цей податок є найбільшим джерелом доходів України: він наповнює бюджет більш ніж на третину.

В оподаткуванні на додану вартість є цілий ряд винятків.

· Відповідно до Податкового кодексу, існує досить довгий перелік операцій, які не можуть бути об’єктом оподаткування.

· Наприклад, послуги зі страхування; операції з цінними паперами та валютними цінностями; передача майна в оренду або іпотечну заставу; послуги платіжних організацій з переказу грошей або розрахунково-касового обслуговування та багато інших.

Ще один виняток для ПДВ – операції, які повністю звільнені від оподаткування. Серед них:

· освітня діяльність та пов’язані з нею операції – наприклад, послуги навчальних закладів з отримання освіти, поставка продуктів дитячого харчування;

· послуги, пов’язані з медичною діяльністю;

· надання релігійними організаціями культових послуг та товарів;

· ритуальні послуги;

· безкоштовна приватизація житлового фонду, отримання земельних ділянок;

· перший продаж житла;

· благодійна допомога;

· ввезення на митну територію України гуманітарної допомоги.

Однак і на цьому списку перелік винятків із ПДВ не закінчується.

Ряд операцій підлягає оподаткуванню за нульовою ставкою. Серед них продаж товарів у магазинах безмитної торгівлі; міжнародні перевезення пасажирів; вивіз товарів на експорт; переробка ввезених в Україну товарів з їх подальшим вивезенням; товари для заправки або обслуговування морського і повітряного транспорту, який використовується за межами України.

3 Рахуємо податки

Отже, ваша офіційна зарплата становить 5000 гривень. На руки після сплати податків ви отримуєте 4097 гривень. Припустимо, що на всі гроші ви купили товари та послуги (але не алкоголь і не сигарета і не інші підакцизні товари). У такому випадку 5000 гривень вашої зарплати ви "поділіться" з державою більш ніж 40% зароблених грошей, або 2000 гривень.

Близько 2000 з 5000 зароблених гривень ідуть на поповнення державної скарбниці, а якщо ви купуєте підакцизні товари – то ще більше. На що ж держава витратить ці гроші?

Знаючи витрати бюджету в 2015 році, нескладно підрахувати внесок у кожну галузь окремо взятого українця, з урахуванням і відрахувань до бюджету його роботодавця.

Більше 60% всіх податкових відрахувань з вашої зарплати буде спрямовано на виплату пенсій. Решта 40% будуть розділені між іншими статтями витрат.

Податки, як відомо, платять лише з офіційної зарплати. Отримуючи зарплату "в конверті", ви недофінансуєте систему освіти, медичних послуг, правоохоронних органів та інші напрямки, які використовуються українцями. Згадайте про це, вимагаючи від держави щедрого фінансування цих галузей і якісних послуг від лікарів, міліції та вчителів.

Як держава витратить кошти платників податків? Чи не будуть ці гроші витрачені марно і розкрадені або використані не за призначенням?

Це залежить від свідомості і відповідальності платників податків, їхні бажання контролювати владу і бути нетолерантними до проявів корупції навіть на найнижчому рівні.

Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?