Новини світу кредитування та банківських послуг.

Скасування мита: для чого це Україні і ЄС

У Європарламенті підтримали одностороннє скасування мит на український імпорт. Євродепутати погодилися скасувати 98% митних зборів на продукцію, що експортується Україною до ЄС.

Скасування мита не приведе до трансформацій на ринку ЄС

Скасування мита – це компенсація того, що Європа сьогодні не може запропонувати Україні велику економічну підтримку і повноцінне членство в Єдиній Європі. У ЄС розуміють, що дана міра не критична для європейської економіки. Вона не призведе до серйозних трансформацій на ринку ЄС. Фактично, мова йде про щорічне надання фіндопомоги на 0,5 млрд. євро. Це прийнятний жест з боку Брюсселя, і я б не шукав у ньому підступу. Тим більше, що даний крок був передбачений Договором про ЗВТ з ЄС, підписання якої було провалено в грудні минулого року.

Нові ринки збуту необхідні

clip_image001Проблема полягає в тому, що виграш від скасування або зниження мита отримають ті, хто і так працював на ринку ЄС. Тим більше, що бонус від економії складає щорічно до 487 млн. євро. Звичайно, для підприємств це буде значна фінансова підтримка особливо в контексті нестачі ліквідності ситуації з відшкодуванням ПДВ.

На жаль, це не дасть можливості переорієнтувати і наростити, скажімо, експортні потоки, які раніше орієнтувалися на ринок РФ. Безумовно, позиції наших експортерів у Європі покращаться, в тому числі за рахунок можливості здешевити продукцію на ринку і підвищити за рахунок цього конкурентоспроможність. Ключова ж проблема полягає в інших 30% українського експорту, який був орієнтований на Росію. Україна гостро потребує нових ринках збуту, оскільки геополітична ситуація говорить про те, що Росія не може працювати з Україною як з рівнозначним партнером, економічні взаємини будуть політизовані, а домовленості будуть зриватися і ігноруватися в залежності від політичної кон’юнктури. Заміщення такого обсягу експорту технічно неможливо в перспективі менше 10 років за відсутності нових напрямків виробництва, товарів і технологій.

Що стосується продукції сільського господарства і харчової промисловості, тут є кілька важливих нюансів. В Україні дуже високий рівень споживання продуктів харчування, вироблених в домашніх господарствах. Споживання імпортної продукції зачіпає в основному високомаржинальні товари з обмеженим обсягом попиту. Тому я не думаю, що це призведе до великого переділу ринку. Імпорт стане більш доступним. Але на вітчизняних виробниках це навряд чи відіб’ється, особливо, зважаючи на перехідний період.

В Україні не вистачає якісної продукції

Ті підприємства, які працювали на ринку ЄС однозначно виграють. Проте спроби перенаправити товари, орієнтовані на ринок РФ, в ЄС, користуючись фактом скасування мита – це утопія. Адже ніхто не скасовує питання затребуваності товару, його конкурентоспроможності, маркетингової ніші, тієї ж сертифікації і т.д. Якщо товар не матиме попит в ЄС, ніяка сертифікація йому не допоможе. І це питання загальної конкурентоспроможності української продукції. Україна випускає дуже різноманітну продукцію. Є товари, які спокійно можуть конкурувати в Європі.
Але деякі виробники наївно вважали, що випуск дешевої продукції, орієнтованої на ринок з низьким рівнем купівельної спроможності, може тривати нескінченно. Ми бачимо, що це не так. І втрата ринку РФ і СНД буде відбуватися навіть не стільки через торговельної війни, скільки через те, що частина експорту в цьому напрямку слабо конкурентоспроможна.

Це хороший стимул для українських підприємств, що прагнуть до кращої якості продукції, для розширення лінійки товарів. Здорова конкуренція в цьому напрямку піде лише на користь нашим виробникам і посилить їхні позиції в тому числі і на експортних напрямках.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?