Новини світу кредитування та банківських послуг.

Сім уроків кризи: як уберегти нерви і платоспроможність

Величезним стресом може обернутись фінансова криза – як для бюджету родини, так і для її членів. Однак якщо підготуватись до фінансових труднощів, вивчивши уроки минулих "кризових" років, то можна вийти із ситуації з найменшими втратами. Чому змогла навчити українців криза 2008 року.

Урок перший: накопичення «на чорний день»

За великим рахунком, фінансовий резерв потрібно мати не тільки перед кризою, але і в періоди економічної стабільності, на випадок непередбачених витрат. Однак якщо в спокійний час ще можна дозволити собі жити «від зарплати до зарплати», сподіваючись в разі крайньої необхідності зайняти у знайомих або оформити кредит готівкою, то у випадку кризи обидві опції, швидше за все, будуть недоступні: банк не ризикне працювати з неплатоспроможним позичальником , а знайомі не розлучаться з власними clip_image001накопиченнями.

Тому, якщо у вас до сих пір немає фінансового запасу – варто почати створювати його в першу чергу.

Урок другий: заощадження – у різних банках

У 2009 році багато українців, хоча й мали фінансовий резерв, не змогли ним скористатись через те, що внесок опинився в «проблемному» банку. Тому накопичення краще розділити між кількома фінустановами, навіть якщо кожна з них окремо здається надійною і стійкою. При тому бажано зберігати кошти на безстроковому депозиті, щоб завжди мати до них доступ.

З іншого боку, ставки по таких внесках зазвичай набагато нижче, ніж за строковими вкладами. У такому випадку відкривати депозити має сенс на невеликі терміни – на випадок мораторію на дострокове розірвання депозитів. Або принаймні на різні терміни, щоб у разі мораторію доступна була хоча б частину коштів.

Частина грошей можна зберігати в готівковій формі – вдома чи в банківській комірці, тоді ні мораторій, ні ремінні адміністрації не завадять вам ними скористатись. Але потрібно пам’ятати, що зберігати вдома велику суму готівки не завжди безпечно. Водночас оренда комірки – це додаткові витрати. Так що тут оптимальне рішення вам належить вибрати виходячи з власних уподобань.

Урок третій: виплачуєте кредит – створіть резерв

Якщо ви погашаєте кредит, то одного фінансового резерву «на чорний день» вже не достатньо.

Додатково потрібно мати в запасі суму в розмірі не менше шести щомісячних платежів. У першу чергу це стосується тих, хто погашає великий довгостроковий кредит – наприклад, іпотечний. І особливо в тому випадку, якщо ви досі погашаєте кредит в іноземній валюті, а доходи отримуєте в гривні.

Якщо ви втратите роботу, або ваша платоспроможність різко скоротиться (наприклад, через зростання цін) то з резервом у вас буде час, щоб знайти вихід із ситуації. І при цьому не тільки не позбутися застави, але і спокійно спати ночами.

Природно, резерв потрібно створювати у валюті кредиту. А зберігати його найкраще на ощадному рахунку (або безстроковому депозиті), щоб мати доступ до грошей у будь-який момент і при цьому отримувати невеликий відсоток.

Урок четвертий: відмовтеся від зайвих витрат

Навіть якщо всі ваші фінансові резерви в повному порядку – а тим більше, якщо ще немає, і вам потрібно відкладати гроші – має сенс переглянути свої витрати і можливо, урізати деякі з них. Наприклад, відмовитися від платних послуг, якими ви зовсім або майже не користуєтеся: якщо ви не дивіться всі 200 кабельних каналів, а безлімітний інтернет використовуєте тільки щоб перевіряти електронну пошту, то цілком можливо заощадити пару сотень гривень на місяць на цих послугах. Переглянувши таким чином всі статті витрат у своєму сімейному бюджеті, можна виявити чималий «запас» платоспроможності, яка витрачається не раціонально. Також можна намітити статті витрат, які ви готові урізати в разі потреби: замість закордонної поїздки вибрати відпочинок в Україні, відмовитися від поїздок на таксі, переїхати в квартиру поменше, якщо зараз ви орендуєте більшу.

Виходьте з того, що ваші доходи в найближчому майбутньому зменшаться. У підсумку, навіть якщо під час кризи ціни значно зростуть, або ви втратите частину доходу, «полегшений» бюджет переживе це легше.

Урок п’ятий: не беріть нових кредитів

Банківські експерти відзначають, що в кризові періоди через падіння платоспроможності населення зростає попит на споживчі кредити. Однак з фінансової точки зору це не найкраще рішення. Краще відкласти покупку нового телефону, телевізора або зробити більш дешевий ремонт, ніж отримати додаткове навантаження на сімейний бюджет на найближчі кілька місяців. Не кажучи вже про довгострокові позики.

Відкладіть отримання кредитів до стабілізації фінансового ринку, тим більше що під час кризи ставки зазвичай значно підвищуються. Якщо ж потрібно зробити термінову покупку, а потрібної суми немає – намагайтесь користуватись кредиткою з пільговим періодом або брати кредит на мінімально можливі суму і термін.

Урок шостий: не купуйте валюту, коли курс уже виріс

Якщо до кризи ви не дотримувались правил диверсифікації заощаджень і зберігали «всі яйця в одному кошику», а точніше – всі гроші в одній валюті, то намагатись виправитись, коли курс досяг максимуму не має сенсу. Принаймні, з інвестиційною метою – зрозуміло, що якщо потрібно погашати валютний кредит або їхати за кордон, то вибирати не доводиться.

Традиційна помилка багатьох українців складається саме в тому, що диверсифікувати накопичення і купувати валюту вони починають якраз тоді, коли курс на неї вже виріс – а значить те, від чого диверсифікація повинна була вас захистити, вже сталось.

Якщо ви не встигли перевести половину своїх заощаджень у валюту до кризи, то замість того, щоб вистоювати черги і купувати долари за завищеним курсом, краще відкрийте гривневий депозит. Ставки по них в кризу вельми привабливі, так що прибутковість компенсує як мінімум частину ваших втрат від девальвації. Однак не забувайте про вибір надійного банку та поділ великих депозитів між декількома установами!

Урок сьомий: приготуйтесь більше працювати

Криза – не час відпочивати, так що працювати вам майже напевно доведеться не тільки більше, але і краще. По-перше – щоб більше заробляти, адже витрати майже напевно виростуть. По-друге – щоб взагалі зберегти робоче місце. Якщо на підприємстві почнеться скорочення, то краще опинитися в числі тих співробітників, з якими компанія не захоче розлучитись.

Але нехай це вас не засмучує – ті, хто в кризовий період не опускає рук, часто виходять і нього з новим досвідом, знаннями, і значно розширеними кар’єрними перспективами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?