Новини світу кредитування та банківських послуг.

Штрафи та обмеження на ввезення готівки в ЄС

Українці вже давно звикли подорожувати з пластиковими картами. Але залишилися і такі, хто все ще вважає за краще кеш. Навіть за кордоном. Адвокат в колегії адвокатів міста Страсбурга (Франція), директор представництва НААУ у Франції Єгор Бойченко роз’яснив ЕП, скільки готівки можна провезти через кордон з Євросоюзом, не порушуючи митні правила. Ось головне.

Ключові вимоги ідентичні для всіх країн ЄС. Розглянемо ситуацію на прикладі Франції.

Без декларацій

Ввозити на територію Франції без декларування можна суму, що не перевищує 10 000 євро . Таке обмеження передбачено Монетарній і фінансовим кодексом Франції.

Хочете подорожувати спокійно – везіть з собою не більше 9 999 євро.

Правила «належного декларування» у Франції визначає декрет №2016-1663 від 5 грудня 2016 року, в ньому встановлено чіткий перелік документів, якими може бути підтверджено походження коштів.

Важливо: враховується не тільки готівкові євро, але і вся готівка в будь-якій валюті.

А ще – банківські метали та цінні папери.

Французькі митники, виявивши при вас значну суму, не полінується додатково перерахувати в євро, за офіційним курсом, всю наявну готівку, і якщо загальна сума перевищить 10 000 євро, у вас можуть бути неприємності.

«Правило десяти тисяч» діє для всіх країн ЄС; тим не менш, в’їжджаючи на територію Євросоюзу, бажано уточнити процедуру провезення готівки для конкретної країни.

Важлива деталь для тих, хто в’їжджає до Франції з сім’єю:

– якщо ви їдете самостійно, то одноосібно ви можете мати при собі, не декларуючи, суму, що не перевищує 10 000 євро;

– якщо подорожуєте з родиною, то везти, не декларуючи, можете не більше 10 000 євро на всю сім’ю (а не на кожного члена сім’ї!);

– якщо подорожуєте парою, то везти, не декларуючи, можете не більше 10 000 євро на двох, оскільки в даному випадку діє принцип спільності інтересів – «communauté d’intérêts».

Що робити, якщо ви везете більше 10 000 євро готівкою?

Зрозуміло, їх потрібно декларувати до в’їзду на територію Франції (всі пам’ятають про червоний коридор в аеропорту під час прильоту), щоб уникнути неприємностей в разі подальшого митного контролю.

Це можна зробити в аеропорту, в тому самому «червоному коридорі», або заздалегідь, ще до вильоту в ЄС.

З 2013 року діє сервіс електронного декларування готівки DALIA.

Електронне декларування здійснюється в період від 30 до 2 днів до дати поїздки. Таке декларування безкоштовне. Сервіс доступний на французькою, англійською та іспанською мовами.

Для цього необхідно створити на сайті французької митниці обліковий запис (ім’я для входу і пароль), а після входу на сайт – заповнити електронний формуляр декларування ввезення готівки . Після його перевірки система генерує реєстраційний номер, який потрібно зберегти і бажано роздрукувати разом з заповненим формуляром. На митному контролі надайте французьким митникам номер DALIA і копію заповненого формуляра.

Санкції і штрафи

За в’їзд з незадекларованої сумою, що перевищує 10 000 євро, вас можуть оштрафувати на 50% від всієї незадекларованої суми. До 3 червня 2016 року максимальна санкція становила 25% від незадекларованої суми.

Виявивши незадекларовану готівку понад 10 тисяч євро, вас для початку попросять проїхатися в митний пункт, де вас опитають на предмет легального походження коштів.

Якщо незадекларовану сума лише на кілька сотень перевищує 10 000 євро, то основну її частину митники можуть тимчасово утримати, провести перевірку і повернути вам через деякий час, без сплати штрафу. Нагадаємо, під час підрахунку враховується не тільки євро, але також інша готівкова валюта !

У разі, якщо сума вище, то найпростіший для вас варіант – якщо гроші не були замасковані або заховані. У такому випадку вас запитають про походження незадекларованої суми. Якщо пояснення не викличуть сумнівів, вас відпускають, а всю задекларовану суму тимчасово вилучають до закінчення перевірки і винесення рішення по сумі штрафу.

На даному етапі, як тільки вас відпустили, рекомендується зв’язатися з адвокатом, оскільки його участь у справі може мати вагоме значення при комунікації з митними органами та виборі суми штрафу. У рішенні про суму штрафу митні органи можуть враховувати різні чинники, акцент на яких може зробити адвокат.

У разі незгоди з сумою штрафу рішення можна оскаржити в суді.

Якщо ж ви ховали незадекларовану суму грошей або не можете дати чіткого обґрунтування її законного походження, особливо якщо сума перевищує 50 000 євро, митники можуть підняти перед прокурором питання про ваше тимчасове затримання (від 1 до 3 діб – «garde à vue») до з’ясування обставин.

В такому випадку вам варто негайно зв’язатися з вашими родичами або з консульством, щоб вони могли знайти адвоката, який зможе бути присутнім на допитах. В іншому випадку вам зобов’язані надати безкоштовного французького адвоката і перекладача.

Після закінчення затримання вас або відпускають, або, якщо будуть знайдені на те підстави, буде поставлено питання про порушення кримінальної справи – або за фактом умисного приховування незадекларованих кошти від митників, або за фактом відмивання грошей. Останнє можливо, якщо ви не дасте чіткого пояснення законного походження коштів.

Варто зазначити, що санкція за «відмивання грошових коштів» передбачає термін ув’язнення до 5 років плюс штраф до 375 000 євро з конфіскацією незадекларованих коштів.

Автор: Єгор Бойченко для Європейської Правди

Джерело:
Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?