Новини світу кредитування та банківських послуг.

Штрафи при достроковому розірванні депозитного договору пом’якшилися

Глибокий криза змусила деякі банки пом’якшити штрафні санкції при достроковому розірванні депозитного договору. Наскільки масштабна така тенденція, з якою метою банки покращують умови дострокового розірвання, і чим це може бути небезпечним.

Умови пом’якшення

Штрафні санкції при достроковому розірванні депозитного договору в деяких українських банках стали дещо м’якше, ніж були. Зокрема, збільшилася кількість банків, що пропонують депозити з умовою дострокового розірвання повністю без штрафних санкцій. Вісім місяців тому , у вересні-2014, таких банків було п’ять із 50-ти найбільших за розміром активів, з них до цих пір функціонують два: «Фінанси і Кредит», Хрещатик. clip_image001Зараз до них додалися нові фінустанови, і всього допускають дострокове розірвання депозитного договору без втрати відсотків знову п’ять банків з 50-ти: Хрещатик, Альфа-Банк, Укрінбанк, Фідобанк, Марфін Банк.

Менше пом’якшилися умови по вкладах тих банків, у яких вони були дуже жорсткими. Проаналізувавши умови по тим банкам, які вісім місяців тому стягували найбільші штрафи при достроковому знятті. З вересня 2014 лише два банки з 20-ти, або кожний десятий, зробив умови дострокового розірвання депозиту лояльніше. За даними компанії «Простобанк Консалтинг» 15.09.2014 р Альфа-Банк (Україна) перераховував відсотки при достроковому розірванні деяких вкладів за ставкою 2% річних; а на 15.06.2015 р по тим же вкладами він вже збільшив ставку при достроковому знятті до 18% річних у національній валюті.

Ще одна фінустанова, депозити якого стали трохи лояльніше з погляду дострокового розірвання – банк «Кредит Дніпро». Якщо вісім місяців тому він перераховував відсотки за ставкою 0,1% річних, то сьогодні він перераховує вже по 2% річних. Інші банки не змінили умови дострокового розірвання вкладів.

Банкіри підтверджують появу більш м’яких умов дострокового розірвання на ринку, але при цьому зазначають, що назвати це тенденцією неможна. «Такі пропозиції дійсно стали частіше зустрічатися на депозитному ринку України, однак на поточний момент говорити про яку-небудь тенденції рано. Дані умови застосовуються лише деякими банками переважно за класичними (без права поповнення) середньо- і довгостроковим депозитним програмам ».

Причини явища

За словами експертів, причина пом’якшення санкцій при достроковому розірванні полягає в тому, що методи, які раніше використовували банкіри для залучення вкладників, тепер не працюють. Наприклад, підвищення процентної ставки, яке раніше грало істотну роль для вкладників, тепер може навіть відлякувати їх. Тому банки вимушено звернулися до термінів і умов дострокового розірвання. Основне завдання фінустанов – компенсувати відтік вкладів, що намітився ще на початку минулого року. Причому таким чином, щоб залучати максимально довгі з урахуванням кон’юнктури ринку ресурси.

Друга мета, яку бажають досягти банки, пом’якшуючи умови дострокового зняття вкладу – подовження термінів за вкладами. Такі дії банків переважно спрямовані на подовження існуючої депозитної бази, адже на поточний момент найбільшим попитом користуються короткострокові депозити терміном розміщення до 3 місяців. Разом з тим ефективність таких умов вкладів на поточний момент є досить сумнівною, оскільки в умовах триваючої політичної та економічної нестабільності в країні в цілому – населення як і раніше в більшій мірі віддає перевагу ощадними рахунками, а також короткостроковими депозитами терміном розміщення до 3 місяців.

Обережність для банку

В цілому, багато банкіри ставляться до пом’якшення санкцій щодо дострокового розірвання вкладів скептично. На їхню думку, це може бути навіть небезпечним для банку. В умовах чергової ескалації ситуації в країні формування значного портфеля вкладів з пільговими умовами розірвання може викликати істотний відтік депозитної бази в дуже стислі терміни.

Втім, навіть ті деякі вклади з лояльними умовами розірвання, які сьогодні є на ринку, скоро підуть у минуле. Очевидно, що термін життя таких продуктів не надто значний. У міру стабілізації ситуації з ліквідністю банківської системи, а перші ознаки одужання в цій частині ми вже бачимо, кількість таких пропозицій буде знижуватися. Тим більше, що незабаром на ринку повинні з’явиться справжні строкові вклади, які не передбачають можливість дострокового зняття, але дозволяють отримати високу дохідність.

Депозити в гривні без можливості часткового зняття і достроковим розірванням без втрати відсотків на 15.06.2015 р. Вклади з мінімальною сумою до 1 000 гривень.

Банк

Назва вкладу

Мін. сума, грн.

Термін

Ставка,% річних

Умови дострокового розірвання

Альфа-Банк Україна

Ощадний плюс Акційний

1000

1 тиждень

20

без втрати відсотків

Марфін Банк

У десятку

500

1 тиждень

23

без втрати відсотків

Укрінбанк

Депозит до запитання

500

безстроковий

0,5

без втрати відсотків

Фідобанк

Сейф

1000

безстроковий

16

без втрати відсотків

Хрещатик

Калита

1000

безстроковий

15

без втрати відсотків

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?