Новини світу кредитування та банківських послуг.

Схеми обману при обміні валюти і правила протидії

Міняти валюту на чорному ринку не тільки протизаконно, але й небезпечно. У чому головні ризики таких операцій, які існують шахрайські схеми.

Причин, за якими українці сьогодні користуються послугами чорного ринку, багато. По-перше, знайти долари в банках практично неможливо, а офіційна покупка обмежена еквівалентом 3000 гривень в день.

По-друге, продати долар на чорному ринку можна як мінімум на гривню-дві дорожче, ніж офіційно в банку, навіть після відмови НБУ від індикативного курсу. І навіть якби курс був однаковий, то стягується в банках пенсійний збір в 2% здешевлює кожен долар на 40 копійок, що для суми в 1000 доларів становить уже відчутні 400 гривень.

По-третє, через дефіцит доларів, різні компанії (наприклад, туроператори, продавці техніки і т.д.) встановлюють розрахунки в гривневому еквіваленті за завищеним курсом clip_image001до долара. Єдиний спосіб не переплатити велику суму – це обміняти долари на гривні на чорному ринку. Нарешті, схоже, чорний ринок вигідний усім його учасникам – включно з правоохоронцями і банкірами. Тому існувати йому, швидше за все, ще довго.

Не дивно, що все більше українців використовують цей спосіб обміну валюти. Згідно з опитуванням, 40% українців здійснювали операції на чорному ринку валюти в Україні. Ще 6%, зізналися , що обмінювати б валюту на чорному ринку, якби не було страшно. Чого варто побоюватися, звертаючись до чорного ринку, і як можна себе захистити.

Увага, шахраї

Восени-2014, коли чорний ринок тільки з’явився, випадків обману на ньому було набагато менше, ніж зараз. Сьогодні по ринку «гуляють» фальшиві гроші, і неприємні історії настільки почастішали, що знайти їх не проблема.

«У січні я міняла гроші, контакти знайшла через валютний аукціон в інтернеті, і в результаті мене« кинули »майже на 300 доларів – замість 500 доларів дали дві сотні і три одинички», – розповідає киянка Оксана. «Я збирався за кордон, і вирішив купити дві тисячі доларів, – розповідає Влад. – В результаті мене обдурили тисячі на півтори – в середину пачки поклали одинички, п’ятірки, десятки ».

Розмах шахрайства досяг такого масштабу, що навіть бувалі люди, що оперували на чорному ринку з початку осені, від них страждають. «Хлопці, які купують валюту, позавчора привезли 800 доларів. Дивлюся – вони фальшиві. І нічого з цим вже не зробиш », – розповідає Яків, оператор чорного ринку.

Молодий чоловік – фінансист за освітою. Ще влітку-2014 він покинув східну Україну з-за військових дій, і вирішив заробляти собі на життя, виступаючи посередником між покупцями і продавцями валюти. В основному, операції зводяться до численних покупок малих сум інвалюти – з подальшим перепродажем зібраної великої суми для якого-небудь клієнта: для великих сум курс вище.

Міліція не допоможе

Якщо ви прийняли рішення звернутися за угодою на чорний ринок, на допомогу міліції в разі проблем можете не розраховувати. По-перше, ви порушуєте закон, а правоохоронці повинні відслідковувати незаконні валютні операції. Нагадаємо, що згідно ст. 162 Кодексу України про адміністративні правопорушення валютні операції караються попередженням або накладенням штрафу від тридцяти до сорока чотирьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією валютних цінностей.

По-друге, на практиці міліціонери – аж ніяк не охоронці порядку. За словами оператора чорного ринку, міліція – це одна з «небезпек» на ринку зовсім не тому, що вона відслідковує законність. «Мій близький знайомий мав приїхати на зустріч, але сильно затримався. Виявилося, що до нього на обмін 3500 доларів приїхала міліція по боротьбі з економічними злочинами. Дав їм гроші в руки – забрали і відразу показали корочку: «Що будемо робити?» Збили 500 доларів і відпустили », – розповідає оператор.

Розчарований діями міліції і потерпілий Вадим. «Ми прийшли у відділення, – нарікає він. – І розповідаємо – так, мовляв, і так. А вони нам у відповідь: «А навіщо ви міняли? А ну йдіть звідси! Я взагалі впевнений, що всі шахраї ними кришуються ». «У нашому закарпатському райцентрі всі один одного знають, – вторить пенсіонер Іван Володимирович. – Я прийшов до головного міліціонера, він так відразу і сказав: говори, хто – я його виклику. Я сказав, він викликав, поговорили. Правда, він так і не зізнався ».

Схеми обману

Найчастіше шахраї використовують фальшиві долари. По-перше, вони набагато дорожче. По-друге, саме на них сьогодні найбільший попит. Правда, зрідка можна зустріти і фальшиву гривню – тим більше, що її підробити набагато простіше, ніж долари. «Фальшива гривня мені на руки жодного разу не попадалась, – розповідає Яків. – Але друзі показували ту, яка попалася ім. Красива, не причепишся, особисто я б її взяв ».

Часто шахраї працюють в парі – один обмінює, а інший робить вигляд, що він міліціонер, щоб налякати вас, і ви в поспіху не перерахували гроші. Втім, більшість схем можна здійснити і поодинці – за допомогою спритності рук.

«Одна з найбільш поширених шахрайських схем на« чорному »ринку – це так звана« ломка ». Аферист складає (заламує) гроші таким чином, щоб одну і ту ж купюру порахувати двічі ». – Ще один відомий прийом, який називається «Лялька» – замість великої суми валюти або гривень, шахрай вручає «жертві» пачку нарізаною за формою банкнот паперу, перемішаної декількома справжніми купюрами ».

Шахраї можуть взяти ваші, справжні долари, а повернути підроблені. «Я йшов поміняти 100 доларів, вирішив не заходити в банк, – розповідає закарпатський пенсіонер Іван Володимирович. – Звернувся до міняйли на ринку. Той взяв у мене долари, подивився на них і каже: «Вони у вас фальшиві». Повернув мені зовсім іншу купюру, всю пом’яту, а моя була новенька. Вона насправді виявилася фальшивою. Довести я вже нічого не зміг ».

Всучити вам несправжні гроші можуть і за іншими схемами, аж до дуже складних. Наприклад, взяти ваші долари, віддати вам гривню, при перерахунку ви виявляєте недолік дрібної суми і відмовляєтеся від обміну – після чого вам повертають не ваші гроші, а фальшивку.

Часто в ролі підроблених доларів виступають підмальовані купюри меншого номіналу – наприклад, 100 доларів підміняють однодолларовой банкнотою з домальованими нулями. «Відбувається це приблизно так – у охочого обміняти долари на гривні беруть його стодоларову купюру, натомість дають гривневий еквівалент. Сума в гривнях виявляється недостатньою. Коли «жертва» при перерахунку виявляє недостачу, шахрай каже, що гривень у нього більше немає, повертає доларову банкноту в складеному вигляді і швидко йде. На руках у «жертви» залишається 1 долар замість 100 », – розповідає Сергій Соколовський.

Способи самозахисту

Операції на чорному ринку завжди здійснюються на свій страх і ризик. Втім, убезпечити себе зовсім не складно. «При дзвінку просите обмін у банку – це унеможливлює відразу всі існуючі схеми шахрайства. Зустрілися – йдіть до каси, нехай касир все перевірить ». Перевірити гривню виходить набагато дорожче, ніж долари, оплата йде за одну банкноту. Правда, за словами оператора чорного ринку, перевірити будь-яку валюту можуть майже в будь-якому обмінному пункті за шоколадку або за 20 гривень.

Зустрівшись у відділенні, не поспішайте відразу віддавати гроші. Спочатку хай інша людина перевірить свою суму через касу. Нехай віддає суму він, а забирайте з каси гроші самі.

На будь-яку угоду бажано їздити не одному – особливо якщо мова йде про суму від 500 доларів і вище. Продумайте свою самозахист. Крім цього, намагайтеся не міняти гроші в темний час доби. «Увечері або вночі не можна мінятися ні в якому разі. Всі фальшиві гроші, які мені коли-небудь поступали в руки – мені давали ввечері, коли погано видно. Навіть якщо ми сиділи в кафе. Єдиний варіант, коли можна погодитися на вечірній обмін, якщо ваш покупець – своя людина.

Завжди ретельно перераховуйте отриману суму. Це не тільки дозволить помітити підміну купюр, але і допоможе уникнути непорозумінь. «Багато клієнтів навіть не хочуть перераховувати -« А, я тобі вірю! »Але у мене був повчальний випадок не на мою користь, – каже Яків. – Зустрічався з людиною не перший раз, віддав йому більше грошей, ніж було потрібно, а він віддав хлопцеві. Я дзвоню знайомому, пояснюю, що я на двісті доларів більше дав поспіхом, а той хлопець уже зник і трубку не бере ».

І головний спосіб убезпечити себе – не міняти валюту у незнайомців, яких ви зустріли на вулиці, або до яких ви звертаєтеся в перший раз. «Пускати отримані фальшиві гроші далі – не має сенсу, якщо ти працюєш в цьому. Для мене великий плюс, якщо клієнти, для яких я виконую сервіс – до мене повернуться », – каже Яків. За його словами, один з найнадійніших способів захисту – міняти через перевірену людину.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?