Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що зміниться в Україні з отриманням кредиту МВФ

Україна добилась від МВФ нового фінансування на суму в 17010 млрд. доларів за програмою «stand-by». Перша частина цієї суми в розмірі 3,2 млрд. доларів надійшла до України 6 травня. Решту – 8 «порцій» грошей фонду ми отримаємо протягом нинішнього, а також у 2015-2016 роках. Що ж готові у владі зробити для того, щоб валютний фонд продовжував справно виділяти нам гроші?
У першу чергу мова йде про більш жорстку монетарну політику. Протягом року Нацбанк має намір перейти до таргетування інфляції, і домогтися її 3-5% річних темпів у середньостроковій перспективі. Причому, що цікаво, Національний банк отримує право встановлювати свій прогноз інфляції, який може докорінно відрізнятись від прогнозу Мінекономіки та уряду.

Крім того НБУ хоче посилити банківський нагляд, провести стрес-тестування банків і навіть зажадати від деяких з них додаткової капіталізаціі. Особливу увагу буде приділено найбільшим 35 банкам, які надаватимуть Нацбанку прогноз руху їх грошових коштів на тиждень вперед. Крім цього, згадані банки вже в нинішньому році піддадуться ретельній перевірці за участю експертів МВФ і МБ. При виявленні серйозних потенційних проблем, clip_image002які можуть призвести до нежиттєздатності банків у найближчі 2 роки, НБУ буде вправі вимагати від них плани рекапіталізації і реструктуризації. Аудит всіх інших банків буде завершено до 3 кварталу 2015 року.

До фіксованого курсоутворення Україна вже не повернеться: меморандум передбачає збереження плаваючою гривні. Причому, влада запевняє, що основний шок від девальвації пройшов, і надалі коливання курсу будуть працювати тільки на користь економіки. Зокрема, сприяти скороченню дефіциту зовнішнього рахунку поточних операцій.

Але однозначно можна сказати, що перший транш кредиту дозволить зупинити падіння курсу національної валюти, оскільки він дозволить зміцнювати платіжний баланс країни, і зняти тиск попиту уряду на валютний ринок. При сприятливому збігу обставини, стабілізація валютного ринку позитивно вплине на ставлення населення до банківських депозитів, що також стабілізує банківську систему.

Бюджетна політика також стане більш стриманою: скоротяться витрати і виростуть доходи, в результаті чого дефіцит бюджету до 2016 року знизиться до 2% ВВП. Щоб досягти цього, влада всерйоз має намір боротись зі схемами ухилення від сплати податків (ПДВ – у першу чергу), ліквідувати імпорт в обхід митниці, посилити контроль реалізації алкогольної продукції, а також активізувати стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг. Крім того, на весь 2014 рік заморожено підвищення мінімальної зарплати, а також прожиткового мінімуму. «Хоча МВФ не вимагає від України скорочення заробітних плат і пенсій. Як це було, наприклад, у Греції та Португалії.

Також уряд повернеться до емісії так званих ПДВ-облігацій, випуск яких складе 16,7 млрд гривень. У результаті, вже за результатами нинішнього року витрати держбюджету скоротяться на 26,5 млрд. гривень, а доходи зростуть на 18,5 млрд. гривень.

Зрозуміло, не залишиться осторонь і питання енергетичної безпеки. Головна проблема – заборгованість «Нафтогазу», з якою держава має намір активно боротися. Його дефіцит в 2014 році буде скорочений до 3% ВВП, в 2015 – до 1,3% ВВП, а до 2018 року і зовсім ліквідовано. Частково за рахунок випуску спеціальних облігацій, обсяг емісії яких складе 22 млрд. гривень. Однак стабілізувати енергетичний баланс країни будуть і за рахунок пересічних користувачів. Тарифи на газ для населення з 1 травня вже зросли на 56%. Але це лише перший дзвіночок, так як вони будуть збільшуватися на 20% щорічно, поки не зникне дефіцит «Нафтогазу».

«Непопулярні дії доведеться вживати в кінці року. Треба буде формувати консервативний бюджет на 2015 рік, приступити до реформування системи оподаткування ПДВ у сільському господарстві, домагатися рекапіталізації банків власниками або ж націоналізувати деякі з них. Додатковий ризик цього періоду – парламентські вибори і можлива зміна уряду. Але ризик затримки траншей або припинення програми буде менше, якщо більшість ключових міністрів економічного блоку залишаться на своїх посадах.

Останній пункт – дерегуляція бізнесу, заради якої влада обіцяє скоротити кількість адміністративних процедур, полегшити податкове адміністрування, удосконалювати держзакупівлі. Водночас, порушникам не позаздриш: буде особлива увага приділятись поверненню вкрадених раніше активів, а також запровадженням кримінальної відповідальності за відмивання доходів.

МВФ зі свого боку планує ретельно перевіряти виконання програми співпраці. Перша точка «контролю» запланована на липень поточного року, і залежно від дій уряду за підсумками травня, фонд прийме рішення про подальшу співпрацю, і перегляд її критеріїв.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?