Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що вимагатиме МВФ в обмін на фінансову допомогу?

Чотирирічна програма дозволить Україні утримати економіку на плаву і стабілізувати курс гривні. Але за це доведеться заплатити чималу ціну. Умови нової програми зобов’язують український уряд почати негайну реалізацію необхідних реформ.

МВФ опублікував деталі нової програми розширеного фінансування (Extended Fund Facility – EFF) для України . Вона включає ряд ефективних змін в порівнянні з попередньою програмою допомоги.

clip_image002По-перше, як раніше вже обговорювалося, програма забезпечить таке необхідне вливання іноземної валюти на ринок України, що дасть НБУ можливість заспокоїти паніку на валютному ринку і стабілізувати курс гривні. По-друге, більша частина коштів від МВФ (майже 10 млрд. доларів) надійде в 2015 році, який буде критичним для України.

По-третє, умови нової програми зобов’язують український уряд почати негайну реалізацію необхідних реформ. Враховуючи те, як повільно проводилися реформи в 2014 році, ця умова дуже важливо. По-четверте, нова програма від МВФ дозволить Україні залучити більше зовнішнього фінансування з різних джерел, що допоможе знизити навантаження на бюджет.

Зрозуміло, за будь-яку допомогу доводиться платити – в рамках угоди з МВФ український уряд пообіцяв провести фіскальну консолідацію. Податки з додаткових доходів піднімуть на 3% ВВП, а витрати скоротять на 4,1% ВВП. Це дозволить скоротити дефіцит бюджету до 7,4% ВВП в 2015 році. Жорсткість деяких заходів у рамках фіскальної консолідації виправдовується їх ефективністю. Приміром, Україна витрачала величезні бюджетні кошти (1,1% ВВП) на субсидії державним вугільним шахтам. Але навіть без субсидій фіскальна консолідація складе 6,3% ВВП.

Для порівняння: фіскальна консолідація в країнах PIGS (Португалії, Італії, Греції, Іспанії) в 2011-2013 роках планувалася на рівні 5-7% від ВВП. У розпал кризи в Греції консолідація становила 8-9% ВВП. Таким чином, рівень консолідації в Україні порівнянний з рівнем оптимізації доходів і витрат бюджету в країнах PIGS дворічної давності.

Звичайно, ці країни дуже відрізняються від України. Країни PIGS не могли девальвувати свою валюту заради стимуляції економіки, оскільки знаходяться в єврозоні. Зате їх банки мали доступ до кредитування Європейського центрального банку – це пом’якшило негативні наслідки кризи. Гривня ж відчутно знецінилася, завдяки чому ринкові ціни на українську продукцію стали конкурентними і стимулюють експорт. При цьому девальвація сильно вдарила по стабільності банківської системи – тепер НБУ робить все можливе, щоб виправити ситуацію і не спровокувати зростання інфляції.

Завдяки сукупному ефекту цих протидіючих чинників може виявитися, що відмінності не так вже істотні. У такому випадку, досвід країн PIGS не радує: за час кризи ВВП Греції скоротився на 25%.

Згідно з прогнозами МВФ, в 2015 році ВВП України скоротиться на 5,5%, а рости почне лише в 2016 році. Враховуючи нинішні обставини, таке скорочення не сильно лякає, але є ризик, що заплановані прогнози занадто оптимістичні. Для таких підозр є дві причини.

По-перше, МВФ недооцінив темпи скорочення в 2014 році приблизно на 2%. Деякі помилки в прогнозуванні можна пояснити за рахунок ескалації конфлікту в східній частині України. Якщо почнеться нова хвиля конфлікту, економічний спад в 2015 році може куди стрімкіше, ніж розраховував МВФ.

По-друге, провідні економісти МВФ Бланшар і Лі (2013) документально підтвердили, що Фонд зробив систематичні помилки в оцінці негативних наслідків фіскальної консолідації в умовах кризи:

Додатковий відсоток фінансової консолідації пов’язаний з похибкою в 0,7% в прогнозуванні зростання. Якщо говорити про ситуацію в Україні, то запланована консолідація на рівні 6,3% призведе до 4% падіння ВВП на додаток до прогнозованих 5,5%. Іншими словами, згідно Бланшару і Лі (2013), загальне падіння ВВП України може досягти 10%.

Помилки в прогнозуванні зростання vs прогнозування фіскальної консолідації

Таким чином, програма EFF передбачає як вигоди для України, так і додаткові витрати. 2015 буде дуже важким. Проте, беручи до уваги обмежені ресурси, в України навряд чи була альтернатива: кращим варіантом було прийняти умови МВФ. Але тепер нинішньому уряду потрібно всерйоз зайнятися боротьбою з корупцією і якнайшвидше реалізувати всі необхідні реформи – якщо, звичайно, він хоче пережити 2015 рік.

Джерело: VoxUkraine

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?