Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що відбувалося з чорним онлайн-ринком валюти в 2014

На підставі даних Валютного интернет аукціону професор Том Купе, провідний науковий співробітник Київської школи економіки, проаналізував, як розвивався чорний ринок валюти в онлайні.
2014-й був знаковим роком для онлайн-ринку валюти в Україні. Нижче наведені дані валютних аукціонів на сайті minfin com ua по 23 грудня.

Обсяг ринку значно виріс

clip_image002Хоча онлайн-ринок існує вже не перший рік, але все ж саме в 2014 році кількість та суми котирувань різко зросли: від кількох сотень котирувань за місяць в кінці 2013 року, до більше десяти тисяч котирувань за місяць в листопаді. Ймовірно, в грудні їх кількість перевищить двадцять тисяч. Не дивно, що при цьому попит значно перевищує пропозицію.

Крім того, обсяги котирувань зросли з 30 мільйонів доларів США до більш ніж 150 і 300 мільйонів доларів (продаж та купівля відповідно)

З ростом обсягу зменшився середній розмір котирування

Хоча в цілому обсяги зросли, середній розмір котирування з часом знизився. Наприклад, наприкінці минулого року середнє котирування оцінювалася в 30 000 (купівля) і 50 000 доларів (продаж), а тепер її розмір становить не більше 5000 доларів. У 2014 році на ринок вийшли невеликі гравці.

Онлайн-курс збільшився більш ніж в два рази, але це сталось поступово

Хоча січень-2014 був спокійним і стабільним, курс на чорному ринку неухильно зростав з позначки 8 на початку лютого до позначки 12 у квітні, яка і стала рівноважним курсом протягом трьох місяців (травень-липень). У серпні курс на чорному ринку досяг нових максимумів: близько 13 (покупка) і 14 (продаж) гривень за долар. На цьому рівні курс застиг протягом двомісячного періоду затишшя (вересень і жовтень). При цьому офіційний курс з вересня влаштувався на більш низькому рівні, в районі 13 гривень. Встановлення нових рекордів на онлайн-ринку пов’язане з різким зростанням неофіційного курсу в листопаді та грудні.

clip_image004
clip_image006

Зростання курсу непостійне

Незважаючи на враження, що курс на чорному ринку йде тільки вгору, було також і кілька періодів зниження, як, наприклад, у другій половині квітня або в кінці вересня / початку листопада, і особливо в кінці грудня. Багато людей, згадуючи подібну метушню в 2008-2009 роках, не забули, що тоді обмінний курс досягав близько 10 гривень і лише потім був зафіксований на позначці 8. Аналогічно цінам на нерухомість, курси валют можуть знижуватися, т. К. Вони цілком можуть бути завищеними. Питання, звичайно, в тому, коли і на якій позначці відбуватиметься це зниження.

Націнка на чорному ринку

Протягом більшої частини року, націнка на чорному ринку (відсоткова різниця між курсом чорного ринку і офіційним курсом НБУ) становила лише пару відсотків. Починаючи з вересня, ми бачимо збільшення націнки до 7-10%. На початку листопада офіційний курс швидко збільшується до рівня неофіційного, в результаті чого націнка на чорному ринку ненадовго знижується до нуля. Однак, потім вона знову почала зростати, досягнувши рекордного значення в другій половині грудня.

На ринку є багато "професійних трейдерів"

Хоча в даному місяці серед всіх учасників ринку 40-60% здійснили тільки одну угоду з купівлі-продажу, частка постійних трейдерів значна: від 15 до 30% учасників ринку за цей період здійснили понад 5 угод.

Точно так само, більшість трейдерів займались або виключно купівлею, або продажем валюти, тоді як близько 30-40% трейдерів і купували і продавали, намагаючись заробити на курсовій різниці.

Велику частину часу ця прибутковість (визначається як різниця між медіанного значення курсу купівлі та продажу) становила менше 2%, але були також деякі піки в районі 5% і вище.

Порівняння ставки обмінного курсу постійних (що мають 3 і більше котирування на день) і непостійних учасників ринку (1 котирування в день) не показує значних відмінностей. При покупці постійні учасники мають трохи більш високе середнє пропозицій (на 0,03 гривні) з імовірністю 70%. При продажу, різниця в медіанному курсі ще менше: постійні учасники мають більш високе середнє значення в 40% днів (при розрахунку враховувались дні, коли розміщувалося 100 і більше котирувань), непостійні учасники мають більш високу «медіану» в 30% днів.

Будьте обережні з прогнозами курсів валют!

Згадуючи прогнози за офіційним обмінним курсом, зроблені в кінці 2013 року, слід бути подвійно обережним при прогнозі на 2015 рік. Навіть протягом цього року, багато короткострокових прогнозів були дуже далекі від здійснення. Одним словом, курс на чорному ринку є ще більш волатильним, ніж офіційний, а тому робити прогноз по ньому – справа невдячна.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?