Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що відбувається з курсом гривні?

Вчора на зустрічі з керівниками найбільших банків України глава Нацбанку Валерія Гонтарєва першим ділом зазначила, що, незважаючи на важку ситуацію в світі, валютний ринок нашої країни продовжує «зберігати спокій».

На жаль, слова глави НБУ дещо розходяться з дійсністю – після тижня невеликих коливань навколо позначки в 21 грн. / долар, офіційний курс гривні буквально за два дні впав до 21,7 грн. / долар, а ринковий курс безготівкового долара з позначки в 21 гривню стрімко підскочив до рівня 22,05 і вище. Правда, до кінця сьогоднішніх торгів курс долар відкотився до котирувань 21,70 / 21,90 грн. / долар, що теж немало.

Що сталося

Перші девальваційні поштовхи на ринку були зафіксовані вже у понеділок, 6 липня. Ще тоді багато експертів прогнозували деяке подорожчання долара найближчим часом, а курси готівкового долара в банках і на чорному ринку стабільно росли ще за кілька днів до цього.

clip_image002 Зростання попиту на валюту серед населення не є випадковим – цьому багато в чому посприяли вкладники великих банків, що розорилися, таких як Дельта і Надра, які отримавши компенсації від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, направили деяку частину цих грошей на покупку валюти.

Як так вийшло

В основі валютних стрибків останніх днів все ж лежить ситуація на міжбанку, де до останнього часу панував спокій, про який не без гордості згадувала вчора Валерія Гонтарєва.

У п’ятницю, 3 липня торги на міжбанку пройшли без особливих сюрпризів. Ще з самого ранку учасники ринку дали зрозуміти, що під кінець тижня ніхто з них не збирається форсувати події, і, здавалося, що рівень курсу долара в 21 грн. на даний момент влаштовує абсолютно всіх.

Головною «постраждалою стороною» в такій ситуації опинилися імпортери, чиї заявки на покупку американської валюти НБУ методично «зрізав» протягом усього попереднього тижня. За цей час регулятор практично взяв за правило виходити на ринок з двосторонніми котируваннями на рівні 21,0 / 23,0 грн. за долар, що заганяли міжбанк у вигідні для Нацбанку рамки. Сам же НБУ тим часом викуповував за відносно низькою ціною надлишки пропозиції валюти на ринку, поповнюючи таким чином золотовалютні резерви країни.

Однак на цьому начебто сприятливому фоні, своєрідним громом серед ясного неба прозвучали деякі новини, безпосередньо пов’язані із законодавством і адміністративними рішеннями чиновників.

Так, 2 липня банкірів потрясло раніше вже не раз обговорюване і задеклароване – що Нацбанк вирішив дозволити «Нафтогазу України» самостійно купувати валюту на міжбанку. До цього, НБУ задовольняв потреби «Нафтогазу» в доларах шляхом адресних інтервенцій, що не мало істотного впливу на ринок.

Всі учасники торгів знали про те, що рішення про покупки Нафтогазом валюти безпосередньо на ринку прийнято та погоджено з МВФ, але до кінця в це ніхто не вірив, так як всі розуміли, що в цьому випадку попит на валюту зросте в рази і сподівалися, що НБУ на це не піде. Адже очевидно, що обсяги валюти, необхідні держкомпанії цілком достатні для того, щоб дуже серйозно збільшити попит на долар, а значить і підвищити його ціну. В умовах, коли денний оборот на міжбанку в 400-500 млн. доларів вважається дуже непоганим показником, навіть мінімальні купівлі валюти з боку «Нафтогазу» здатні буквально перевернути ринок з ніг на голову.

Крім того, рано чи пізно, НБУ повинен був задовольнити відкладений попит на валюту, що сформувався в імпортерів, так що було зрозуміло, що довго на рівні 21 грн. / долар гривня не протримається.

Чергове ралі

Як вже говорилося, з самого початку нового робочого тижня ситуація на міжбанку почала змінюватися з блискавичною швидкістю. Уже в понеділок Нацбанк припинив тиснути на ринок своїми двосторонніми котируваннями і допустив до торгів більшу частину заявок імпортерів, яких обмежував раніше, внаслідок чого курс практично відразу злетів до 21,3 / 21,45 гривень за долар. Не втрутився в ситуацію регулятор і у вівторок, коли торги на міжбанку закінчилися на рівні вже 21,65 / 21,8 гривень за долар.

clip_image004

Динаміка курсів міжбанку за тиждень

І в перший, і в другий день торгів, гравці міжбанку очікували, що НБУ вдасться до старої тактики двосторонніх котирувань і погасить непотрібний спекулятивний ажіотаж на ринку. Однак, банківські чиновники віддали перевагу в ситуацію не втручатися. Навіщо НБУ допускає різкі ривки долара вгору досі залишається загадкою. Зараз це абсолютно нікому не вигідно, в той час як всі можливості та інструменти для вирівнювання ситуації у регулятора є.

Разом з тим, в середу вранці торги на міжбанку почалися з різкого збільшення активності на ринку, що до середини дня обернулося злетом котирувань до рівня в 22,15 грн. / долар, після чого в торги втрутилися кілька досить великих продавців валюти, що збило котирування до 22,05 гривень за долар, а ще пізніше – до 21,95 грн. і нижче. Причому Нацбанк весь цей час, як і раніше, послідовно залишався осторонь від того, що відбувається.

Чи мало місце штучне розігрівання ринку для того, щоб зацікавлені гравці могли продати валюту за максимально високим курсом? Чи є вся ця ситуація з черговим різким стрибком гривні спеціально розіграний спектакль, який закінчиться традиційним втручанням НБУ і поверненням курсу гривні на колишні рівні? Напевно стверджувати що-небудь подібне ми, звичайно, не можемо, так як на курс в даному випадку впливає цілий комплекс різних факторів.

Але все ж якось важко повірити, що чергове гривневе ралі в нашій країні може обійтися без своїх кінцевих вигодонабувачів. Адже коли мова заходить про великі гроші, про випадковості говорити звичайно не доводиться.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?