Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що відбувається з гривнею, і коли це закінчиться – думка експертів

Які причини падіння курсу гривні? Що потрібно, щоб гривня зміцнилася? Що може змусити експортерів продавати інвалютну виручку, тим самим підвищуючи курс нацвалюти? Чи повернеться курс 8 або 12 гривень за долар? Експерти відповідали на запитання Prostobank.ua

Головний експерт відділу операцій на валютному і грошовому ринках ОТП Банку

 • У чому причини падіння курсу гривні? У додатковій емісії або в іншому? Яка з причин більш вагома, а яка – менш?

clip_image001Знецінення валюти на даний момент відбувається не тільки через значне збільшення в обсягах емісії, а й у зв’язку зі значним зменшенням припливу валюти як від експортної виручки, так і від інвесторів, в порівнянні з попередніми періодами цього року. Сказати який саме з цих факторів надав більший вплив складно – швидше за все, має місце спільний ефект всіх обставин.

 • Що потрібно, щоб гривня зміцнилася?

Для зміцнення гривні необхідно різке збільшення зовнішнього припливу валюти в Україну, причому в такому обсязі, який дозволив би не тільки задовольнити накопичений за останні місяці відкладений попит, а й з надлишком перекривати перспективний попит на валюту.

 • Що може вплинути на експортерів, щоб вони продавали інвалютну виручку на міжбанківському ринку, тим самим зміцнюючи гривню?

Експортери регулярно продають валюту на міжбанківському ринку – по суті, вони є єдиним стабільним джерелом валюти в поточних умовах. Цілком природно, що частина валютної виручки свідомо утримується ними у зв’язку з девальваційними і переддефолтному очікуваннями серед переважної більшості учасників ринку. При стабілізації курсу на певних рівнях частка утримуваної валюти від експортерів значно зменшується.

Однак основною причиною, по якій «експортери не продають» є, швидше, значне зменшення самої виручки, ніж утримування валюти.

 • Якщо припустити, що події розвиватимуться по самому оптимістичному сценарії ю, то до якого рівня можливе зміцнення гривні в найближчі місяці? Чи буде курс 8 грн. / долар або 12 грн. / долар?

При найоптимістичніших сценаріях девальвація гривні просто зупиниться на поточних рівнях. Повернення курсу гривні до рівнів 8,00 або 12,00 – швидше фантастичний сценарій розвитку подій, ніж перспективний напрямок руху курсу в осяжному майбутньому.

Аналітик компанії «Простобанк Консалтинг»

 • У чому причини падіння курсу гривні? У додатковій емісії або в іншому? Яка з причин більш вагома, а яка – менш?

Причин багато, в тому числі і емісія гривні. У Україні негативний торговельний і платіжний баланс, гроші з країни тільки виводяться, а заходить тільки допомога від міжнародних організацій, яка, в основному, відразу йде на обслуговування старих боргів. Але девальвація була б набагато менше, якби не величезний внутрішній попит на валюту.

Крім того, експортери продовжують чекати встановлення рівноважного курсу (який, на їхню думку, вище 16 грн. / Дол.) І притримують валюту для продажу.

Якщо розглядати ці фактори за силою дії, то головний – це відсутність реформ і надій на стабілізацію ситуації в країні, через що довіри до гривні немає ні у населення, ні у бізнесу.

 • Що потрібно, щоб гривня зміцнилась? Наскільки взагалі можливо її зміцнення в перспективі найближчих місяців?

Тільки початок реальних і дієвих реформ може змусити економіку працювати. Також як і початок боротьби з корупцією, виведенням коштів на офшори і т.д.

Але навіть це не зможе відразу дати результат, і в найближчі місяці НБУ може лише намагатись утримати курс на поточних рівнях.

 • Що може вплинути на експортерів, щоб вони продавали інвалютну виручку на міжбанківському ринку, тим самим знижуючи курс?

Встановлення рівноважного курсу, коли на офіційному ринку підуть операції з великими обсягами. Сьогодні на ринку в день виникає угод на 150-200 млн. доларів, а повинно на 600-800 млн. доларів. Поки офіційний курс і орієнтир від НБУ для офіційного ринку буде нижче реального курсу на 2-3 гривні, ніхто не продаватиме валюту собі в збиток.

 • Якщо припустити, що події розвиватимуться по самому оптимістичному сценарії ю, то до якого рівня можливе зміцнення гривні в найближчі місяці? Чи буде курс 8 грн. / долар або 12 грн. / долар?

Гривня об’єктивно повинна коштувати набагато дорожче, курс не повинен становити ні 20 грн. / дол., ні навіть 15 грн. / дол. Однак поки на ринку не побачать початку реального реформування економіки, так би мовити, не повірять у завтрашній світлий день, гривня буде слабка – через відсутність віри в неї.

Можна припустити, що навіть якщо на ринку утворюється профіцит валюти, то Нацбанк дасть курсу зміцниться до певних значень (наприклад, до курсу, закладеного в бюджет-2015), а далі почне викуповувати валюту для поповнення резервів, які знаходяться на дуже низькому рівні.

Невдовзі інфляція просто збільшить масштаб цін усередині країни, через деякий час після цього неминуче підростуть і зарплати в гривневому еквіваленті, і новий курс стане таким же звичним, як свого часу 5 або 8 грн. / дол.

Директор з економічного аналізу та стратегічного планування ВТБ Банку

Що потрібно зробити, щоб гривня зміцнилась?

Для зміцнення національної валюти необхідно провести комплексні заходи, серед яких, насамперед:

 1. Визначити за рахунок чого і як фінансуватиметься дефіцит платіжного балансу в наступному році.
 2. Зупинити відтік депозитів з банківської системи і відновити довіру вкладників.
 3. Провести політичне і економічне реформування.
 4. Надати допомогу Національному Банку з боку уряду: сфера впливу НБУ обмежується банками, в той час, як на стан фінансового ринку впливають і інші великі гравці, важелі управління яких є тільки в уряду і Верховної Ради.

Наскільки взагалі можливе зміцнення гривні в перспективі найближчих місяців?

Стабілізувати курс може допомогти досягнення угоди про додаткове фінансування в 2015 році з боку МВФ, ЄС, США, а також успішне проведення донорської конференції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?