Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що відбувається в двох найбільших державних банках

За результатами минулого року два найбільші державні банки України – Ощадбанк і Укрексімбанк – показали рекордні збитки. У Ощаду їх – на 8,6 млрд. грн., у Ексіму – на 9,8 млрд. грн.

При цьому у колег по групі найбільших фінрезультати значно менш «вражаючі». Так, російський Промінвестбанк втратив 3,5 млрд. грн., державний Укргазбанк – 2,8 млрд., італійський UniCredit Bank (Укрсоцбанк) – 2,7 млрд., банк Надра (Дмитра Фірташа) – 1 млрд., французький УкрСиббанк – 870 млн., російський Альфа- Банк – 744 млн., банк Фінанси та Кредит (Костянтина Жеваго) – 216 млн.

Інші банки з групи найбільших закінчили з прибутком. Так, найбільший в Україні Приватбанк (Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова) заробив за результатами року 749 млн. грн., російські ВТБ Банк і Ощадбанк Росії – 643 млн. і 108 млн. відповідно, ПУМБ (Рината Ахметова) – 54200000, Дельта Банк (Миколи Лагуна) – 46300000. З групи найбільших лише Райффайзен Банк Аваль поки не оприлюднив фінзвітність за четвертий квартал минулого року.

Секрет успішних

Чому ж у держбанків такі величезні збитки? Здавалося б, більшість банків втратили і продовжують втрачати активи в Криму та на Донбасі. Крім того, якість активів продовжує погіршуватись через наростаючого фінансово-економічної кризи в країні. Але чому саме держбанки показали найбільшу збитковість?

Ключ до відгадки ми виявимо, якщо подивимось обсяги резервування під погані кредити.

clip_image002

Обсяги резервів, сформовані за результатами року Ощадбанком і Укрексімбанком, величезні на тлі показників інших банків.

Так, Ощадбанк відправив у резерви 12160 млн. грн. При цьому 10,2 млрд. грн. були зарезервовані в четвертому кварталі. Укрексімбанк зарахував в резерви 17 млрд. грн., з яких 8 млрд. датовані четвертим кварталом.

Для порівняння, найбільший в країні Приватбанк, з активами в 1,6 рази перевищують активи кожного з держбанків, зарезервував торік лише 2,5 млрд. грн. Відрахування в резерви інших банків з групи найбільших виглядають так: Промінвестбанк – 4,3 млрд., Альфа-Банк – 4,1 млрд., Укргазбанк – 3,9 млрд., Ощадбанк Росії – 3,3 млрд., Надра – 3,2 млрд., UniCredit Bank – 2,8 млрд., ПУМБ – 2,7 млрд., УкрСиббанк – 1,7 млрд., Дельта Банк – 1,6 млрд., ВТБ Банк – 1 млрд., Фінанси та Кредит – 280 млн. грн.

Стає ясно, що формування резервів і послужило основною причиною збитків.

Але чому такі величезні відрахування у держбанків? Пояснення просте – показати збитки вони змогли в результаті докапіталізації державою, що пройшла наприкінці минулого року.

Так, наприкінці минулого року Ощадбанк додатково одержав у капітал 11,6 млрд. грн., Укрексімбанк – 5 млрд. На даний момент ці кошти значаться в балансах обох фінустанов як незареєстровані внески в статутний капітал.

Інші ж банки просто не можуть собі дозволити відобразити у звітності збитки, оскільки у них немає коштів для доформування резервів під погані активи. Про це говорять і ряд аналітиків ринку.

Так, аналітик банківського сектора групи ICU Михайло Демків зазначає, що практично всі українські банки зазнали втрат внаслідок погіршення обслуговування кредитного портфеля. В першу чергу, це стосується кредитів в Автономній республіці Крим та на Донбасі, а також валютних позик. Поточна капіталізація банків не дозволяє більшості з них сформувати адекватний рівень резервів під погані активи без порушення нормативів НБУ .

Найменш проблемними в цій ситуації виявилися саме державні банки. Схожа ситуація – у банків з російським капіталом (державним і приватним). У 2014-му росіяни досить охоче інвестували в капітал: Промінвестбанк – 4,4 млрд. грн., ВТБ Банк – 1,2 млрд. грн., Альфа-Банк – 50 млн. доларів капіталу другого рівня (у вигляді субординованого боргу). ВТБ Банк планує докапіталізуватися в першій половині 2015-го. Відповідно, рівень капіталу цих банків дозволяє більш консервативно оцінювати якість кредитного портфеля і формувати під нього резерви.

Портфельні таємниці

Що стосується Ощадбанку – значну частину його кредитного портфеля складали позики кримським компаніям, які займались сонячною енергетикою, зокрема, компанії Activ Solar, яку пов’язують з екс-керівником адміністрації президента Андрієм Клюєвим. Зараз ці кредити не обслуговуються.

Очевидно, банк на даному етапі не бачить швидких шляхів повернення коштів, тому й створив під них резерви.

Ще на кінець першого півріччя 2014-го кримський кредитний портфель Ощадбанку становив 7,7 млрд. грн. На думку головного аналітика Concorde Capital Олександра Паращія, більшість з цих кредитів могли бути номіновані в іноземній валюті . Такий висновок можна зробити виходячи з того, що обсяг цих позик зріс за перше півріччя на 48% – рівно на величину девальвації гривні на той момент.

«На кінець року розмір кримських кредитів повинен був скласти близько 10,4 млрд. грн. (за курсом НБУ). Частина з цієї суми могла бути списана в резерв раніше, але, схоже, основна сума була списана в четвертому кварталі, тобто після того, як банк збільшив капітал на 11,6 млрд. грн. », – аргументує Олександр Паращій.

За даними аналітика, який побажав залишитися неназваним, частка кримських позик Ощадбанку становить 11,4% від загального портфеля кредитів. В абсолютних цифрах це 370 млн. доларів і 220 млн. євро. Показово, що Луганська і Донецька область в сумі дають близько 2% портфеля. А частка позик «Нафтогазу України» протягом року знижувалася завдяки ефекту девальвації, досягши значення 17%.

«Потрібно враховувати, що Ощадбанку дозволено практично не формувати резерви під кредити« Нафтогазу ». Тому відсоток резервування під ці позики навряд чи істотно вплинув на формування збитку банку. До того ж, «Нафтогаз» кредитується в гривні, а Крим – найімовірніше, в доларі », – констатує аналітик.

Що стосується Укрексімбанку – його кредитний портфель менш концентрований, ніж у Ощад.

Тим не менш, протягом 2014 рівень сумнівної та безнадійної заборгованості банку виріс з 21,2% до 34,4% (у Ощадбанку – з 8,5% до 20,1%). Цікаво, що частка кримських позик у портфелі банку – 0%, а Луганська і Донецька області сумарно дають всього лише близько 2,6%. Проте, стверджує неназваний аналітик, левову частку токсичних активів банку складають підприємства, юридично оформлені в інших регіонах України.

Крім того, нагадує фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса, істотну частку в портфелі «поганих» кредитів Укрексімбанку становить займ, виданий у 2013 році структурам, пов’язаним з компанією ВЕТЕК Сергія Курченко, на покупку медіа-групи UMH. Йдеться про суму в 150 млн. доларів. З відомих причин, кредит зараз не обслуговується, що, ймовірно, і зумовило необхідність формування значних резервів.

Джерело: ЛігаБізнесІнформ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?