Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що відбувається на українському ринку житла навесні-2014

Продавці спішно залишають ринок, а кількість угод упала до історичних мінімумів. Проте, в квітні-2014 продажі квартир в Києві навіть трохи зросли, а ціна квадратного метра в доларовому еквіваленті знижується. Про основні тенденції та перспективи українського ринку нерухомості далі.

Досі найгіршим місяцем за кількістю угод на вторинному ринку житла в Києві був січень-2009. Тоді, за даними компанії SV Development, в столиці продалися 280 квартир. Але в березні-2014 ситуація виявилася ще гірше: за місяць покупці і продавці уклали лише 255 угод. Правда, в квітні-2014 їх число трохи зросла – до 311 проданих квартир. Тим не менш, це майже в 5,5 разів менше, ніж у тому ж місяці попереднього року: у квітні-2013 в Києві на вторинному ринку купили 1670 квартир.

Експерти ж оцінюють ситуацію ще більш драматично. Кількість угод упала на вторинному ринку до мінімального за останні 20 років, на первинному – скоротилася в кілька разів.

Дійсно, на ринку нових квартир ситуація відрізняється. Як це не дивно, в перші місяці 2014 продажі тут йшли набагато краще, ніж зазвичай: у січні-2014 продалося майже 900 квартир, проти приблизно 200 і 300 в перший місяць 2013-го і 2012-го року відповідно. Лютий-2014 в порівнянні з попередніми роками виглядав цілком традиційно (близько 700 проданих квартир), зате вже в березні-2014 ринок обвалився вдвічі: до 433 угод за місяць.

У квітні-2014, як і на ринку “вторинки”, показники дещо зросли (до 536 угод), але все ще вдвічі поступаються результатам квітня-2013 і 2012.

Український ринок нерухомості і до девальвації гривні і загострення ситуації на сході країни не міг похвалитись високим попитом. Але навесні-2014 на ринку майже не залишилось і продавців. З початку кризи пропозиція впала в два-два з половиною рази залежно від регіону, по деяких регіонах – навіть у три рази. По Києву було 55 тисяч пропозицій, зараз залишилось в середньому 25 тисяч. Продавцям просто зараз не вигідно продавати. Якщо вони продають свою нерухомість, то купити «тверду валюту» – долар або євро – практично неможливо, а курс змінюється щодня. За рахунок цього вторинний ринок нерухомості практично заморожений.

Крім того, проведення угоди купівлі-продажу на вторинному ринку ускладнене процедурними моментами. «Всі розрахунки понад 150 тисяч гривень зараз проводяться безготівково. Припустимо, продавець продає квартиру за 100 тисяч доларів. Покупець повинен йому на рахунок покласти 100 тисяч доларів у перерахунку в гривню. Банк не переведе таку велику суму відразу – це займе три-чотири операційних дня. Відповідно, продавець отримує гроші через три-чотири дні, коли курс долара вже зовсім інший.

Не сприяє поточна ситуація та продажів на первинному ринку. У частині забудовників вже виникли проблеми з фінансуванням, оскільки багато компаній, що займаються будівництвом великих житлових комплексів, отримують фінансування з-за кордону.

Що по чому

За даними компанії SV Development, Вартість квадратного метра житла в столиці України з початку 2014 знизилася в середньому на 27% – як на первинному, так і на вторинному ринку. Але лише у доларовому еквіваленті.

При цьому середній роздрібний курс продажу долара банками, за той же період виріс майже на 45%. Так що для тих потенційних покупців, хто зберігав свої заощадження в гривні, потенційна купівля «віддалилась» в середньому на 18%.

Але якщо ціна на вторинному ринку визначається в основному співвідношенням попиту і пропозиції та інвестиційними очікуваннями продавця, то на первинному ринку курс валют може вплинути на ціну і по-іншому – собівартість будівництва може зрости через подорожчання імпортних матеріалів. Хоча експерти стверджують, що українські забудовники не надто залежні від імпорту. До кризи рентабельність у забудовників знаходилася в межах 30%. Основна маса будівельних матеріалів у нас українських виробників, робоча сила українська, і розцінки на все це не змінились. Навіть враховуючи те, що деякі матеріали закуповуються за долари, – якщо зіставити це з рентабельністю, то вона зменшилася в середньому до 23-25%.

У цілому ж експерти вважають, що подорожчання квадратних метрів житла ще по суті не розпочалося. А почнеться воно – залежить від розвитку економічної і політичної ситуації вже в найближчому майбутньому. Зараз всі забудовники починають потроху піднімати вартість квадратного метра. Але не так сильно, як на вторинному ринку. Основна маса забудовників підняла ціни буквально на пару відсотків і тепер очікує виборів президента. Якщо пройдуть вибори, і ситуація стабілізується, то тільки після цього вони будуть приймати рішення або про підвищення цін, або про збереження їх на колишньому рівні.

Потенційних же покупців поки може заспокоїти той факт, що в умовах вкрай низького попиту забудовники навряд чи підуть на відчутне підняття цін.

Джерело.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?