Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що відбудеться, якщо Росія зупинить поставки газу

Якщо Москва виконає свої погрози і зупинить поставки газу в Україну з 3 червня, країна зіткнеться з низкою серйозних проблем. Чи відчують їх не лише олігархи, які використовують імпортний газ на власних заводах. Наслідки перекриття газового вентиля помітять і пересічні українці як зараз теплим літом, так і в більш віддаленій перспективі – взимку. Цілі регіони можуть залишитися не тільки без газу, але без електрики та гарячої води.

Справа техніки і ніякого обману

Валентин Землянський, директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України, звертає увагу, що в силу технологічних особливостей розподілу газу в магістральних трубопроводах українські споживачі в будь-якому випадку змушені будуть відбирати частину газу з транзитної труби. У даному випадку для країни очевидний ризик полягає в тому, що нас чекають звинувачення з боку Москви у крадіжках. У той же час, як попереджає експерт, припинення імпорту російського газу в Україну несе і значні ризики для транзиту палива до Європи. Деякий час Україна зможе компенсувати відібрані обсяги за допомогою clip_image001спустошення власних підземних сховищ, запаси в яких оцінюються НАК Нафтогаз в розмірі близько 10 млрд кубів.

Не слід забувати, що 10 млрд – це не весь обсяг, який Україна зможе підняти з ПГС. З них близько 5 млрд кубів – технологічний резерв, а з решти 5 не весь обсяг належить безпосередньо НАК Нафтогаз. Там зберігається паливо Коломойського, Фірташа та інше. Звичайно, прикрившись «революційної необхідністю» Україна зможе взяти і ці обсяги газу, а потім якось розраховуватися з його власниками.

Анатолій Баронін, директор аналітичної групи «DaVinci AG» вказує на очевидну політичну складову у газовому тиску Москви на Київ: Кремль хоче показати українським олігархам хто в домі господар, а також спровокувати конфлікт між Києвом і Брюсселем через зрив транзиту російського газу. Імовірність того, що російське керівництво зважиться на крайні заходи – припинення поставок в газу Україні – експерт оцінює дуже високо.

За нашими оцінками, Росія може припинити поставки. За часовими рамками це збігається з періодом підготовки до другого туру президентських виборів. Подібний крок, зважаючи на сезонний фактор, в першу чергу вдарить по промисловості південного сходу. Таким чином, цей крок може бути використаний Москвою для надання впливу на політичні еліти регіону, контролюючі промислові підприємства.

Андрій Забловський, керівник секретаріату Ради підприємців при українському уряді називає ще один мотив російської сторони як в чиненні тиску в газовому питанні, так і в підтримуваних Кремлем силових акціях на сході України: «Росії дуже цікаві наші поклади сланцевого газу, які зосереджені в цьому регіоні» .

Як оплатиться, так і відгукнеться

Землянський звертає увагу, що в разі припинення поставок російського газу наслідки будуть відчутні не тільки для промисловців, а й для пересічних споживачів. В силу технологічних особливостей роботи української ГТС промисловість сходу України країни використовує саме ті обсяги газу, які йдуть по магістральному трубопроводі. Якщо він стане «прохідним», перенаправити газ з центральної чи західної України на схід технологічно неможливо.

У першу чергу – постраждає електрогенерація, залежна від газу, можуть початись перебої з електрикою. Природно, наслідки торкнуться і підприємств комунальної енергетики, можливі перебої з поставками гарячої води. Добре, що зараз не зима, як було в 2009-му і не виникне проблеми з опаленням.

Баронін вважає, що припиняючи постачання палива Україні, «Газпром» умисно провокує Київ на несанкціонований відбір, ніж намагається погіршити взаємини Україна-ЄС. В якості сценарію в «DaVinci AG» називають скорочення подачі газу в Українську ГТС з боку Росії на обсяги споживання України. У даному випадку Москва формально не порушує своїх зобов’язань перед ЄС, але створює відчутні проблеми Києву.

Експерти одностайні в думці, що довго Україна без російського газу протриматися не зможе, тому говорити про затяжному конфлікті не слід. Землянскій гадає, що рахунок буде йти на тижні, оскільки Україна не може повністю «оголити» свої запаси в затяжному протистоянні з Газпромом. Інакше нас чекають порожні сховища і як наслідок – холодні батареї в квартирах під час опалювального сезону 2014-2015.

Україна безболісно зможе протриматися без російського газу кілька місяців, як мінімум, до початку опалювального сезону. Об’єктивно сьогодні обсяги споживання газу в Україні невеликі. На відміну від ситуації 2009 зараз не зима, не виникне проблем з опаленням. Другий фактор – спад виробництва в промисловості, зокрема в хімпромі, в силу різних причин. Зараз нам потрібно набагато менше газу, ніж раніше, тому українська сторона зараз має запас часу для того, щоб вжити результативні дії з перегляду газового контракту.

На його думку, ЄС підтримає Україну в питанні реверсних поставок, оскільки європейці також зацікавлені в мінімізації «газового тиску» з боку Москви.
Вранці гроші, ввечері стільці
Українські експерти дотримуються думки, що нова українська влада, подобається їй це чи ні, зобов’язана виконувати умови газового контракту і нагадують, що Україна не сплатила навіть дешеві поставки в кінці 2013 – початку 2014 року по $ 285 за тисячу кубів, як не оплачує що подорожчав практично в два рази газ зараз. Заборгованість оцінюється вже в $ 3,5 млрд, через що «Газпром», посилаючись на норму контракту від 2009 року, перевів Україну на передоплату за газ і вже направив в Київ рахунок за червневі поставки. Якщо ці гроші не будуть перераховані, на початку наступного тижня Україну «перекриють кран».

Землянський вважає, що Україна повинна платити позначені Газпромом кошти доти, поки умови поставок і ціна не будуть переглянуті в процесі арбітражної тяжби або внаслідок досягнення компромісу між Києвом і Москвою. Експерт нагадує: практика Стокгольмського арбітражу передбачає повернення коштів, які були переплачені за оскарженим контрактами.

Схожої думки дотримується і Баронін. Ще в січні поточного року ми підкреслювали необхідність жорсткого виконання умов по оплаті за російський природний газ. І чим гірше відносини України та Російської Федерації, тим жорсткіше має бути виконання нами умов домовленостей. На жаль, Київ неодноразово допускав накопичення заборгованості перед російським постачальником, що, на мій погляд, неприпустимо і погіршує позиції офіційного Києва.

Зараз багато хто покладає надії на тристоронню зустріч представників ЄС, України та Росії з газової тематики, яка запланована на 30 травня. Але експерти одностайні в тому, що конкретних рішень, швидше за все не буде, а ймовірний компроміс буде мати безліч застережень політичного характеру.
Що таке підземні сховища газу

За даними держкомпанії Укртрансгаз Україна має в своєму розпорядженні 12 підземних сховищ газу загальною ємністю близько 31 млрд. куб. м. ПСГ є складовою частиною системи газопостачання України, а також невід’ємною технологічною складовою транзиту газу з Росії в країни європейка Союзу з території України. Основні функції ПСГ: згладжування сезонних коливань обсягів споживання природного газу всередині країни, а також забезпечення стабільних поставок в умовах коливань в обсязі споживання природного газу в країнах ЄС. За оцінками фахівців, до початку холодного сезону ПГХ повинні накопичувати близько 20-25 млрд куб. м. газу для забезпечення внутрішніх потреб України і споживачів в країнах ЄС.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?