У процесі господарської діяльності багато компаній стикаються з досить суперечливою ситуацією: сировина вже закуплено і прийшов час розплачуватися з постачальниками, а сама продукція ще не реалізована.
В результаті відсутня виручка, а, значить, і кошти для погашення кредиторської заборгованості. Саме для таких ситуацій короткочасної неплатоспроможності бізнесу і створений овердрафтний кредит.
Такий вид кредитування, як овердрафт, з’явився в нашій економіці порівняно недавно, але вже завоював популярність у компаній, що зазнають тимчасові фінансові труднощі в силу специфіки їх господарської діяльності.
Овердрафтний кредит являє собою короткострокову позику, яку банк надає компанії в разі нестачі коштів на її розрахунковий рахунок.
Для овердрафтного кредиту характерні такі ознаки:
- Його можуть отримати тільки фірми, що мають розрахунковий рахунок в даній фінансовій установі.
- На нього можуть розраховувати тільки відповідальні і надійні клієнти.
- Банк встановлює ліміт на суму позики і термін її видачі.
- Овердрафт носить короткочасний характер – від декількох тижнів до декількох місяців.
- Правовою основою служить додаток до договору відкриття розрахункового рахунку, який підписує з банком юридична особа.
- Овердрафт може виникнути тільки тоді, коли в процесі господарської діяльності, розплачуючись з черговим контрагентом, фірма виявила недостатність коштів на рахунку.
ЦІЛІ
У законодавчих нормах відсутні суворі обмеження щодо того, на що саме варто витрачати кошти овердрафту. Головне, щоб всі витрати були пов’язані з господарською діяльністю фірми.
Так, що надається банком позику можна витратити на:
- покупку сировини і матеріалів;
- зарплату працівникам фірми;
- покриття зобов’язань перед бюджетом та позабюджетними фондами;
- придбання обладнання та інших товарів, необхідних бізнесу.
Засоби овердрафту заборонено використовувати для погашення позик в інших банках.
Таке обмеження має місце тому, що кошти спрямовуються не безпосередньо у виробничу діяльність, що суперечить самій суті овердрафту.
ВИМОГИ ДО КОМПАНІЇ-ПОЗИЧАЛЬНИКА
Як уже згадувалося вище, розраховувати на овердрафт можуть тільки ті юридичні особи, які мають розрахунковий рахунок в цьому банку і за час співпраці з ним показали себе як надійні клієнти.
Існує цілий ряд строгих вимог, яким повинна відповідати компанія, а саме:
- З моменту державної реєстрації бізнесу повинен пройти, щонайменше, 1 рік, хоча деякі банки встановлюють планку на рівні 3-х років.
- Через розрахунковий рахунок компанії повинні постійно проводитися кошти, що є свідченням активної господарської діяльності.
- Кожна фінансова установа встановлює мінімальний ліміт щомісячних оборотів коштів за рахунком клієнта. Компанії, які не зуміли досягти його, отримують автоматичну відмову в овердрафті.
- Відсутність в історії розрахункового рахунку випадків накладення на нього арешту та зупинення операцій.
Овердрафтне кредитування – тільки для тих фірм, які протягом тривалого часу зарекомендували себе як відповідальні і серйозні партнери.
Чим довше компанія є клієнтом даного банку, тим на більший за розміром овердрафт вона може розраховувати. Термін і сума кредитування також збільшуються в разі регулярного зростання оборотів компанії, протягом півроку.
Залишити відповідь