В останні десять років спостерігається дуже швидке зростання лізингової галузі. Поняття «лізинг» походить від англійського «lease», що означає «здавати в найм».
Є безліч визначень поняття «лізинг», але всі вони зводяться до наступної суті: лізинг – це вид підприємницької діяльності, який спрямований на інвестування фінансів з метою придбання у власність обладнання, майна та надання їх в оренду лізингоодержувачу (третій стороні).
Закон РФ № 164 від 29 жовтня 1998 р. дає наступне визначення лізингу: «Лізинг – це вид інвестиційної діяльності по придбанню майна і передачі його на підставі договору лізингу фізичним або юридичним особам за певну плату, на певний термін і на певних умовах, обумовлених договором , з правом викупу майна лізингоодержувачем ».
Такий вид інвестиційної діяльності, як лізинг, тісно пов’язаний з кредиторської діяльністю, орендним механізмом, інвестиціями. У лізинговому механізмі беруть участь три сторони:
1.) Інвестор;
2.) Лізингодавець (орендодавець);
3.) Лізингоотримувач (орендар).
Між цими трьома сторонами здійснюються декілька видів взаємодії:
– Інвестор виробляє інвестиційну діяльність та укладає кредитні відносини з лізингодавцем,
– Лізингодавець виступає в ролі позичальника коштів і є власником майна, придбаного або здається в прокат,
– Лізингоодержувач за умовами лізингового договору бере в оренду у лізингодавця майно.
Лізинг при цьому виконує ряд функцій, як в економічній, так і у виробничій сферах:
– Функцію збуту: у виробників устаткування і техніки з’являється можливість розширення свого сегмента користувачів;
– Фінансову функцію: лізингодавець не повинен виплачувати всю вартість обладнання відразу, одноразовою виплатою. Це означає, що він отримує можливість інвестувати інші галузі виробництва, направляючи в них вільний капітал;
– Виробничу функцію: організація-лізингоотримувач вирішує свої виробничі проблеми шляхом тимчасового використання орендованого майна (техніки, устаткування), а не змушений їх купувати за високою ціною у виробника;
– Функцію отримання податкових пільг і амортизаційних пільг.
На сьогодні попит в лізинговій сфері перевищує пропозицію. Це дає можливість лізинговим компаніям диктувати клієнтам свої умови: наприклад, вимагати заставу або аванс, скорочувати строки надання лізингових зобов’язань. Інтерес і великий попит до лізингу обумовлений рядом його переваг у порівнянні з кредитом.
Перш за все, послуга лізингу залучає російські компанії тим, що за лізинговим договором лізингоодержувач виплачує суми за договором лізингу і відрахування податкових виплат. А в разі отримання кредиту на покупку устаткування або техніки виплати являють собою:
– Погашення боргу по основній сумі заборгованості,
– Податку на майно з моменту, коли предмет договору поставлений на облік і до повної його амортизації (іншими словами відрахування на знос основних засобів в процесі їх застосування та виробничої експлуатації),
– Щомісячних відсотків.
Також дуже істотна перевага лізингу полягає в можливості застосування механізму прискореної амортизації. Це дозволяє лізингоодержувачу в перші після придбання основних засобів роки серйозно скоротити свої виплати по податку на прибуток. Крім того, при експлуатації взятих у лізинг техніки та обладнання, в прискорюючих знос умовах, коефіцієнт амортизації може бути збільшений у 2 рази, що дає можливість додаткового зменшення виплат.
Також треба врахувати, що на укладення лізингового договору потрібно значно менше часу, ніж на оформлення кредиту.
Залишити відповідь