Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що таке індексація пенсій, і яким чином її повинні проводити?

У чому полягає індексація пенсій, і наскільки регулярно її проводять? Чи всі без винятку пенсії підлягають індексації? Які види індексації діяли раніше, але були скасовані? Що робити пенсіонеру, якщо його пенсію не індексують?

1. У чому полягає індексація пенсій?

ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» дає загальне визначення поняттю індексації і має на увазі під цим механізм збільшення грошових доходів населення, який дає можливість повністю або частково відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Пенсії, поряд з оплатою праці, стипендіями і іншим, є одним з об’єктів, які підлягають індексації. Простими словами, індексація пенсій – це збільшення розміру пенсійних виплат відповідно до законодавства України. Підставою для індексації грошових доходів clip_image001населення в т.ч. пенсій є перевищення індексом споживчих цін (ІСЦ) порога індексації в розмірі 101%. Для наочності, наведемо приклад. Пенсія в березні становить 1500 грн. при ІСЦ 100% .ІПЦ в квітні виріс до 103,3%. Різниця з порогом індексації складе 2,3% (103,3-101). Отже, з червня пенсія підлягає збільшенню на 2,3% в рамках суми прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян (який в 2014 р становить 949 грн.) Що в грошовому обчисленні становить 21,83 грн. Наведений приклад не можна приймати за правило, оскільки індексація носить індивідуальний характер і залежить від багатьох факторів.

2. Наскільки регулярно проводять індексацію?

Збільшення розміру пенсійних виплат у зв’язку з індексацією відбувається з першого числа місяця, наступного за місяцем офіційної публікації ІСЦ. Публікація ІСЦ здійснюється Держкомстатом пізніше десятого числа кожного місяця. Наприклад, якщо 5 травня Держкомстат опублікував збільшення ІСЦ за квітень, збільшення пенсійних виплат (якщо за законодавством вони підлягає індексації) відбудеться з 1 червня поточного року.

Однак слід розуміти, що публікація Держкомстатом перевищення ІСЦ порогу індексації в розмірі 101% значить одночасне й однакове збільшення всіх пенсійних виплат. Як згадувалось вище, індексація пенсій носить індивідуальний характер. Перевищення ІСЦ порога індексації є загальним орієнтиром для індексації пенсій, але конкретні дати необхідно розглядати персонально. Таким чином, єдиної дати, як і системи регулярної індексації розміру пенсій для всіх категорій осіб не існує.

3. Що саме враховує індексація?

Індексація доходів населення враховує доходи громадян, отримані в гривнях на території України, які не мають разовий характер. В розрізі індексації пенсій, це: пенсії з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсій, додаткові пенсії, цільова грошова допомога на проживання, державна допомога та компенсаційні виплати за винятком тих, що передбачені пунктом 3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабміну №1078 від 17.07.2003 г. Слід зазначити, що пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсій, додаткові пенсії та ін.), які визначаються виходячи із прожиткового мінімуму, не підлягають індексації.

Крім того, існує безліч факторів, які впливають на порядок індексації пенсій. Наприклад, розмір попереднього збільшення пенсійних виплат, дата збільшення пенсійних виплат, статус осіб, які отримують пенсійні виплати (держслужбовець, військовослужбовець, інвалід, трудящий або непрацюючий пенсіонер) і пр.

При індексації пенсій враховуються лише такі доходи:

  • для НЕ працюючих громадян – доходи в рамках суми прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян (в 2014 г. – 949 грн.);
  • для працюючих громадян – доходи в рамках суми прожиткового мінімуму для працездатних громадян (в 2014 г. – 1218 грн.);

Враховуючи те, що індексація, це, перш за все, механізм – сукупність умов та факторів, передбачених законодавством, і визначають можливість індексації пенсії, її терміни, розмір і пр.

4. Чи всі без винятку пенсії підлягають індексації, або є пенсіонери, яким її не проводять (наприклад, що вийшли на пенсію до якої-небудь певної дати)?

Не підлягають індексації пенсії:

  • розраховані з урахуванням абз. 1 час. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
  • додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.

У першому випадку мова йде про мінімальну пенсію, встановленої за віком за наявності страхового стажу для чоловіків 35 років, для жінок – 30. Мінімальная пенсія за віком дорівнює сумі прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян (в 2014 г. – 949 грн.). Отже, пенсії в розмірі 949 грн. індексації не підлягають.

Що стосується осіб, які вийшли на пенсію до певної дати то тимчасові рамки (преференції), що дають право на пенсію за віком встановлені ст. 26 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Крім того, другою обов’язковою умовою отримання даної пенсії є необхідність наявності страхового стажу не менше 15 років. У такому разі розмір пенсійних виплат проводиться пропорційно кількості страхового стажу. По суті, тут йдеться про пенсії менше 949 грн. Однак незважаючи на свій низький рівень, пенсії зазначених осіб також не підлягають індексації.

Наприклад, якщо розмір пенсії особи, яка має 16 років страхового стажу, становить 800 грн., Але при цьому загальний рівень пенсійних виплат за рахунок надбавок, доплат і пр. Доведений до 949 грн., Така пенсія також не підлягатиме індексації.

Також слід додати, що дата виходу на пенсію, серед іншого, впливає на визначення середнього заробітку при нарахуванні пенсії та при перерахунку пенсії. Однак ці процеси самостійні і не відносяться до індексації пенсій.

5. Що робити пенсіонеру, якщо його пенсію не індексують?

Часто трапляється, що чиясь пенсія проіндексована в більшому розмірі, чиясь в меншому, а у деяких вона залишилася і зовсім без індексації. Природно, що в такій ситуації пенсіонер мимоволі думає про суб’єктивний підхід органів Пенсійного фонду до того чи іншого пенсіонеру. Не виключаємо що таке теж можливо. Однак перш ніж оскаржувати кричущу несправедливість, пенсіонеру слід розібратись в нормах законодавства. Правда, зробити це нелегко. Тому оптимальним варіантом буде звернення до юриста, що спеціалізується в сфері пенсійного права.

В цілому ж, ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачає два шляхи оскарження дій (бездіяльності) виконавчих органів Пенсійного фонду, шляхом подачі письмової скарги відповідно до законодавства про звернення громадян або оскарження дій (бездіяльності) в судовому порядку.

У першому випадку, громадянин особисто або через представника подає вищому органу Пенсійного фонду або посадовій особі письмову скаргу з додатком доказів неправомірних дій. Загальний термін розгляду скарги становить один місяць.

Оскарження дій органу Пенсійного фонду не позбавляє особу права на оскарження таких дій в суді. Отже, пенсіонер може і не подавати письмову скаргу, а відразу звернутися з відповідним позовом до адміністративного суду або звернутись в суд на будь-якій стадії розгляду скарги.

Якщо оскарження дій органів Пенсійного фонду відповідно до законодавства про звернення громадян пенсіонеру ще можна спробувати оскаржити самостійно, то при зверненні до суду, краще скористатись послугами юриста, оскільки процедура вимагає строго дотримання процесуальних норм.

6. Які види індексації діяли раніше, але були скасовані?

Найбільш істотною зміною в індексації пенсій, мабуть, є виключення з об’єктів індексації – пенсій, надбавок, доплат, підвищень до пенсій, додаткових пенсій і пр., які обчислюються виходячи з прожиткового мінімуму. Оскільки до прийняття Кабміном Постанови №170 від 12.03.2008 р зазначені доходи населення підлягали індексації.

Джерело:
Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?