Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що стоїть за зниженням валютних обмежень НБУ

Минулого тижня НБУ оголосив про пом’якшення ряду валютних обмежень, які діяли в нашій країні з весни цього року. Правда, за гучною заявою криються не такі вже істотні зміни: Нацбанк лише трохи зменшив тиск на ринок, залишивши в силі всі основні адміністративні заходи.

clip_image002 У підсумку 3 вересня, коли минав термін дії попереднього набору обмежень, найбільш примітним стало збільшення загального обсягу видачі банками іноземної валюти з депозитних рахунків клієнтів. Якщо раніше така сума обмежувалася 15 тис. гривень, то зараз верхня межа подібних операцій впирається в 20 тис. грн.

Тому особливого ентузіазму ні в учасників ринку, ні у звичайних громадян таке послаблення не викликало. Банкіри давно очікують куди більш суттєву лібералізацію валютного ринку, ніж всі ці, за великим рахунком чисто технічні рішення Нацбанку. Наступна можливість порадувати вітчизняний бізнес скасуванням обмежень у чиновників буде 3 грудня – саме до цього часу діятиме чергова редакція «антикризових заходів» НБУ.

Видиме полегшення

Втім, особливих ілюзій щодо пом’якшення валютної політики Нацбанку, до моменту закінчення терміну поточних обмежень, у вітчизняних банкірів не було. Як зазначив директор з фінансових ринків Фідобанк, рішення регулятора продовжити дію більшої частини валютних заходів було абсолютно передбачуваним. І дійсно, в НБУ вже не раз відзначали, що потрібно бути реалістами, і орієнтуватися в плані скасування обмежень лише на весну 2016 року.

Внесені Нацбанком зміни – це тільки перші кроки до майбутньої лібералізації. Безумовно, їх варто називати швидше косметичними, оскільки економіка і банківська система поки ще не готові до скасування діючих обмежень. Реформи в країні просуваються дуже повільно і не мають комплексного характеру. Як наслідок, економічні умови продовжують погіршуватися. Ринок кредитування неактивний, як з причини високих ризиків через відсутність надійних позичальників, так і на увазі дорогих позикових ресурсів ».

Для Нацбанку було важливо зараз продемонструвати свою готовність до лібералізації, але при цьому регулятор дав виразний сигнал для ринку, що розраховувати можна хіба що на поетапне зняття обмежень. НБУ зацікавлений в тому, щоб зберегти всі ключові адміністративні важелі в своїх руках. І це виглядає тим більш логічним, якщо врахувати традиційне осіннє підвищення попиту на валюту, як серед населення (у громадян на руках зберігається близько 280 000 000 000 гривень готівкою), так і серед корпоративних учасників ринку.

Незадоволені банкіри

Але доречні дії з погляду НБУ далеко не завжди означають позитивні зміни для банкірів, які хоч і не чекали миттєвої лібералізації, але все ж сподівалися на послаблення в найбільш важливих для ринку обмежувальних позиціях.

«Аварійні» заходи, спочатку впроваджені як тимчасові, діють вже більше півтора року і при цьому їх ослаблення або відміна відбуваються вкрай повільно. Серед обмежень є кілька, що надають чітко негативний вплив на настрій і поведінку клієнтів банків та іноземних інвесторів »- розповів директор департаменту організації та стратегії Кредобанку.

За його словами, недавнє збільшення допустимої суми на зняття валютних депозитів з 15 до 20 000 гривень ніяк не вирішує існуючу проблему. Адже відтік таких депозитів з банківської системи через підвищення ліміту на 5000 гривень (це майже 228 доларів, якщо рахувати за офіційним курсом НБУ станом на 7 вересня) навряд чи стане істотно меншим.

Це обмеження заважає навіть стабільним банкам з європейським капіталом залучати валютні депозити. Вкладники не готові нести валюту в банк, якщо розуміють, що змушені будуть потім багаторазово відвідувати банківське відділення, щоб забрати свої гроші після закінчення терміну депозиту.

Як зауважив член правління ОТП Банку, банкіри все ж сподіваються на поетапне пом’якшення обмежень і на гривневі, і на валютні рахунки, однак регулятор повернеться до питання щодо пом’якшення валютних обмежень лише в міру стабілізації ситуації на депозитному ринку.

Зараз нашим клієнтам простіше працювати з гривнею, тут не обов’язково знімати гроші з рахунку навіть при великих покупках. Але з валютою так вчинити не можна, валютні кошти не можна перекинути на картковий рахунок третьої особи, так само як і поповнити в доларі чи євро чужий рахунок – зазначив він.

Незадоволені банкіри і досі чинним обмеженням на продаж населенню готівкової валюти на рівні 3 тисяч гривень, що фактично виштовхнуло більшу частину мало-мальськи великих валютних операцій (від 1 тисячі доларів і вище) на позабанківський «чорний» ринок.

Зазначене обмеження слід значно пом’якшити і змінити максимально допустиму суму продажу готівкової валюти через каси банків «хоча б» до еквівалента 20-25 тисяч гривень.

Всюдисуща нестабільність

Втім, в НБУ вже заявили про можливість для так званої «нової хвилі» лібералізації, яка може відбутися вже до кінця вересня. За словами заступника голови Нацбанку Олега Чурія, в першу чергу чиновники регулятора розглядають питання зняття обмеження на покупку і переказ валюти для виплати дивідендів за кордон.

Це також один із найсерйозніших моментів валютного тиску з боку НБУ, так як він багато в чому робить безглуздою роботу в Україні для іноземних інвесторів. Це обмеження діє ще з 2014 року і багато в чому саме воно забезпечує досить слабку статистику з притоку іноземних інвестицій в українську економіку.

Крім цього, в Нацбанку розглядають і зміни в правилах обов’язкового продажу експортерами валютної виручки.

Однак обережні прогнози банкірів щодо можливої валютної лібералізації від НБУ тільки підтверджують їх побоювання щодо майбутнього української економіки. Ситуація дуже нестабільна, а це означає, що основні валютні обмеження від Нацбанку поки залишаться в силі.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?