Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що робити з кредитами після введення тимчасової адміністрації

Повальне закриття банків в Україні (52 тимчасові адміністрації за півтора року) вилилося не тільки в невдоволення і протести вкладників, а й появі цілої армії блукаючих позичальників. Вони кидаються між проблемними банками, Фондом гарантування і Нацбанком, не розуміючи, кому їм тепер доведеться виплачувати кредити. При цьому не розуміють, чому новоявлені тимчасові адміністратори налічують їм пені і штрафи, а ліквідатори взагалі вимагають виплатити всю позику раніше терміну.

Як діяти позичальникові після введення тимчасової адміністрації

· Відправити до Фонду гарантування вкладів лист з проханням надати нові реквізити рахунку для погашення кредиту або листом підтвердити старі реквізити.

· Не платити по кредиту до одержання офіційного підтвердження реквізитів рахунку.

· Стежити за новинами і не пропустити оголошення про запуск процедури ліквідації банку, починаючи з якої виплачувати кредит доведеться вже на інший рахунок.

· Не платити пені та штрафів, якщо платіжка за кредитом прийде зі штрафними санкціями.

· Якщо хочете зменшити розмір щомісячного платежу, відразу після отримання від банку реквізитів для платежу, відправити йому запит про реструктуризацію. І попросити в ньому призначити відповідну зустріч з менеджером.

· Для кредитів більше 2 років починати шукати банк для перекредитування або гроші для дострокового погашення.

Платити доведеться

Погана новина для всіх позичальників проблемних банків – виплатити кредит доведеться. Незалежно від наявності забезпечення: якщо застава є, то ліквідатор банку має право (як правонаступник банку) відібрати у неплатника квартиру або машину, а якщо нічого не закладалося, через суд вимагати стягнення будь-якого іншого майна (з того, що знайде в реєстрах рухомого і нерухомого майна) для виплати заборгованості.

clip_image002 Шанс не платити може виникнути у позичальника, тільки якщо банк втратить оригінал його кредитного договору. Документ може пропасти випадково – під час передачі справ тимчасовому адміністратору або іншому банку, а може і навмисне – що звільняються з проблемного банку працівники можуть погодитися за окрему плату пропустити ваш договір через шредер. Але юристи відразу попереджають всіх бажаючих позбутися від кредитних зобов’язань, що це шахрайство. І позичальник, якщо все вспливе, буде нарівні з нечистим на руку банкіром нести кримінальну відповідальність.

Уточніть, кому платити

Перша порада, яку дають фінансисти і юристи позичальникові, який дізнався з новин про введення тимчасової адміністрації в своєму банку, – це не поспішати. Перш ніж відправляти черговий платіж, потрібно переконатися, що не змінився одержувач грошей.

Кредитно-депозитний портфель Промекономбанка передали Фідобанку, а банку «Київ» – в Укргазбанк. Також відбулася одна передача активів і пасивів в спеціально створений перехідною банк: під клієнтів Террабанка створили нову структуру (Кристал Банк) і перевели їх у неї.

Через такі ось передач і втрачаються гроші позичальників, тому перш ніж щось платити, потрібно поцікавитися долею свого кредитора.

Реквізити рахунку для подальших кредитних платежів – дуже важлива інформація. Краще, отримувати її не усно в call-центрах, а на папері, щоб мати документ на руках.

Зажадають все і відразу

Друга порада позичальникам проблемних банків – не лякатися і не панікувати. Дуже часто відразу після введення тимчасової адміністрації позичальникові відразу починають нараховувати пені і штрафи.

З пені та штрафів своє спілкування з позичальниками почала і тимчасова адміністрація Укргазпромбанку. Тільки, як повідомив нам клієнт цього банку, тут все почалося не з повідомлень на мобільні телефони, а з листів у поштові скриньки.

Юристи запевняють, що це поширена практика – з позичальників майже завжди нахрапом намагаються стягнути побільше. Але правознавці відзначають, що в більшості випадків штрафи можна опротестувати і не платити.

Проблемний банк не має права з першого листа вимагати сплати пені та штрафів, хоча найчастіше намагається це робити. Спочатку людині повинні письмово (у документі на бланку і з печаткою) повідомити, куди платити – реквізити рахунку. І тільки в другому листі щось говорити про штрафування. Насправді позичальник може взагалі нічого не робити – навіть не дізнаватися нові реквізити для платежів. Він не зобов’язаний. Досить просто чекати офіційного листа від банку або його правонаступника, це їхня робота – повідомити позичальників, куди платити. Коли людина буде писати в банку відмову щодо сплати штрафу, йому потрібно послатися на ст. 613 Цивільного кодексу.

Основні помилки позичальників

· Відправляють кредитні платежі на старі реквізити рахунку без їх офіційного підтвердження.

· Погоджуються на погіршення кредитних умов при передачі кредиту іншому банку.

· Не погоджують з тимчасовим адміністратором або Фондом страхову компанію, у якої купують КАСКО з автокредитів.

· Продовжують виплачувати кредит на старі рахунки навіть після запуску процедури ліквідації банку.

Можна скостити борг

Позичальникам радять завжди звіряти розмір кредитних платежів із спочатку підписаним договором і вимагати роз’яснень у кожному випадку, якщо сума змінюється. Ні тимчасовий адміністратор, ні новий інвестор не мають права в односторонньому порядку змінювати умови кредиту. Не потрібно піддаватися на шантаж або виверти з форс-мажорними для банку обставинами.

Умови виплати кредиту можуть змінюватися тільки після підписання нової угоди – при перепродажу кредитного портфеля банку. Все має бути відкрито. Якщо позичальникові зроблять гідну пропозицію і вона здасться йому вигідною, він з власної волі прийме рішення про переукладання кредитного договору на нових умовах.

Позитивним моментом ситуації, коли кредитний портфель передається іншому банку, є можливість зменшення суми позики, іноді навіть на 50%, або зниження процентної ставки. Але варто пам’ятати, що у разі зменшення суми позики позичальнику необхідно буде заплатити податок на доходи фізосіб від прощеної суми.

Захочуть дострокового погашення

Тимчасова адміністрація, згідно чинного законодавства, може вводитися в проблемний банк строком до трьох місяців, а після їх закінчення ще на три місяці продовжуватися – це хороша новина для позичальника. Чим довше представники Фонду перебувають у банку, тим довше можна гасити кредит на початкових умовах. Перепродаж активів банку або передача їх в іншу структуру – теж непоганий варіант, адже з новим власником можна поторгуватися.

Проблеми починають виникати у позичальника на етапі ліквідації банку – під неї потрапило переважна більшість з 52 банків, у яких закінчилися терміни повноважень тимчасових адміністрацій. Про це мало хто знає, але ліквідатор, згідно з чинним законодавством, може зажадати дострокового погашення кредиту і найчастіше саме так і робить. Нікого не буде хвилювати, що спочатку ваша іпотека оформлялася на 10-20 років, а автокредит – на 7.

Дуже важливий момент для всіх позичальників після запуску процедури ліквідації – це те, що кредитні виплати перестають акумулюватися на рахунках проблемного банку. І платити потрібно вже в інше місце.

Як тільки закінчаться 2 роки з ліквідації банку, чиновники почнуть вимагати від позичальника достроково розплатитися по кредиту. Вибір у людини залишиться небагатий: або знайти гроші на всю виплату, або позичити їх в іншому місці.

Проте юристи нагадують, що українські банки на поточний момент вкрай неохоче видають нові кредити населенню, тим більше на тривалі терміни (понад 1 року). Тому спочатку радять позичальникові перекласти проблему на фінансистів.

Якщо ви не порушуєте свої кредитні зобов’язання і банк все одно бажає дострокового погашення, ми рекомендуємо оскаржувати такі дії в судовому порядку.

У залі суду людині радять напирати на те, що він своєчасно виплачував кредит і вже точно не винен у проблемах банках та його ліквідації.

Джерело: Вести-Бізнес

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?