Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що робити, якщо вас обдурив забудовник?

Сьогодні люди, які згоджуються на покупку квартири, часто стають жертвами будівельних шахраїв. Забудовник може запропонувати інвестору вигідні умови, вселити довіру, але з часом з’ясовується, що немає ніяких гарантій, що умови угоди, яку покупець уже сплатив, будуть виконані.

Думка фахівця, що робити, у випадку якщо вас обдурив забудовник.

В даний час, люди все частіше наштовхуються на ненадійних забудовників, попередньо при цьому, не оцінивши всю ситуацію, яка утворилася в процесі будівництва, в результаті чого виникають різного роду проблеми.

Одна з найпоширеніших проблем – це відсутність або ж анулювання дозвільної документації для будівництва, яку найчастіше покупець не перевіряє чи вірить усміхненим менеджерам відділу продажів, типу: «Все є, просто частина документів знаходяться в іншому офісі» або «Не хвилюйтеся, всі документи в порядку »і т.п. Буває й таке, коли є рішення суду про заборону будівництва, при цьому показують анульовані дозвільні документи, кажучи «все у нас добре …». Це один із прикладів схеми, за якою працюють недобросовісні забудовники.

imageЩо робити якщо інвестор опинився в такій ситуації? Варіантів кілька, по-перше – спробуйте зібрати ініціативну групу інвесторів для переговорів із забудовником. Для ефективної та конструктивної розмови, з метою вирішення даної проблеми, бажано в групі виділити кілька лідерів, залучити хорошого юриста, можливо навіть будівельника і бухгалтера. Якщо із забудовником важко або неможливо вести переговори, тоді подавайте позови до суду на забудовника, звертайтеся до правоохоронних органів, залучайте до своєї проблеми увагу влади держструктур (пишіть в райадміністрацію, меру міста, в адміністрацію президента, компетентним народним депутатам, в Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства тощо), звертаєтеся в ЗМІ. Можна також просити залучити державного забудовника для закінчення будівництва.

Ще один варіант це розірвати договір із забудовником і забрати внесені кошти. В даному випадку потрібно чітко розуміти: на скільки реально забрати гроші назад; їх термін повернення; штрафні санкції за розірвання договору. До слова, якщо забудовник, з якихось причин, не захоче вам повертати гроші, навіть якщо буде рішення суду про повернення коштів – не факт, що забудовник їх поверне.

Універсальної відповіді щодо вирішення даної проблеми, немає. Все залежить від багатьох факторів.

Дуже часто інвестори стикаються з проблемою переносів термінів здачі будівництва і це, на жаль, поширена практика. Моя порада, з метою мінімізації ризику перенесення терміну здачі будинку експлуатацію в односторонньому порядку, в умовах договору повинні бути конкретні терміни введення («дата введення в експлуатацію _____ 20__года»), а не «орієнтовні» або «планові», способи їх зміни за згодою покупця та адекватні штрафні санкції за їх порушення і за розірвання договору з вини забудовника.

Якщо забудовнику все-таки вдалося «зловити» покупця на планово-орієнтовні терміни, не зневіряйтеся, все одно у людини є всі підстави звертатися в суд для стягнення пені, наприклад.

Якщо будинок будується на земельній ділянці, на який у нього немає права користування або ж якщо частина будинку «залазить» на чужу земельну ділянку – це є грубим порушенням містобудівного законодавства. Це може потягнути за собою зупинку будівництва до приведення документів у належний стан або скасування реєстрації декларації про початок проведення будівельних робіт або навіть підставою для знесення об’єкта будівництва.

Тільки в Києві є ряд проблемних об’єктів, будівництво яких здійснюється без документів на земельну ділянку, не кажучи вже про «фінальні» документи на права проведення будівельних робіт.

Логічно, якщо будинок будується на такій ось спірній ділянці, то і ввести в експлуатацію, за законом, буде неможливо. Внаслідок, люди не зможуть там жити і, врешті-решт, отримати заповітну квартиру у власність.

Моя порада, щоб у вас не виникли такі проблеми в майбутньому з об’єктом, до моменту внесення грошей за квартиру, зверніться до компетентних фахівців.

Якщо ж вже така ситуація трапилася, подальші варіанти рішення залежать від багатьох факторів: починаючи від згуртованості та обізнаності інвесторів, стадії готовності, закінчуючи самим забудовником і бажанням міста допомогти.

У такому випадку, для успішного закінчення будівництва та введення будинку в експлуатацію, забудовник повинен вирішити цю проблему самостійно. Інвестори ж істотно вплинути на забудовника, на жаль не зможуть. Як варіант, нехай заявляють про себе і про свою проблему місцевій владі, що без їхньої допомоги об’єкт ніколи не добудують, що стане ще більше ошуканих інвесторів. Загалом, просити про сприяння.

Якщо стало явно, що забудовник не збирається нічого вирішувати, варто задуматися про повернення коштів мирним способом з урахуванням компенсацій. Але в більшості випадків, мирний спосіб вирішення ні до чого не приводить. Тоді потрібно звертатися до суду, для захисту своїх прав.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?