Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що робити, якщо Пенсійний фонд надіслав лист про перерахунок пенсії?

Ось одна пенсіонерка днями отримала від районного управління Пенсійного фонду в Полтавській області лист такого змісту (публікуємо текст оригіналу):

Шановна …….!

Повідомляємо, что по Вашому Особова Рахунку вінікла переплата пенсії За період з 1.01.2004 р. по 30.09.2013 р. у зв’язку з недостовірнімі Даними про заробітну плату. Переплата буде утрімуватіся з пенсії з жовтня 2013 р.

Тим не менш, ми запитали у юриста, наскільки правомірними є подібні дії органів Пенсійного фонду, і що робити людині, яка отримала такий bigлист.

Чинне законодавство передбачає можливість стягувати суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові, але тільки в тому випадку, якщо це сталося внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім’ї тощо) . Це здійснюється на підставі рішення органу Пенсійного фонду.

Останнім часом для Пенсійного фонду характерне застосування заходів щодо зменшення вихідних з фонду виплат шляхом неоднозначного застосування законодавства (наприклад, практика соціальних виплат дітям війни).

В цілому такими повноваженнями органів Пенсійного фонду володіють. При цьому слід звернути увагу на процесуальні аспекти здійснення таких дій: на підставі чого і в якій формі приймаються подібні рішення.

По-перше, шановний читачу отримав малоінформативне лист-повідомлення, яке не є актом індивідуальної дії. Підстава ж для справляння з пенсії – рішення органу Пенсійного фонду. Тому слід звернути увагу на таке.

Для розгляду питань, пов’язаних зі списанням переплат пенсій, наказом керівника управління Пенсійного фонду затверджуються постійно діючі міжвідомчі комісії. За результатами розгляду міжвідомча комісія приймає рішення у встановленій формі. Рішення підписується всіма членами міжвідомчої комісії, після чого видається наказ начальника управління Пенсійного фонду з проведення списання сум переплат пенсій.
У підсумку, треба переконатися в дотриманні порядку, передбаченого законодавством. У листі не вказано про наявність рішення комісії та наказу керівника органу Пенсійного фонду про проведення списання з пенсії.

По-друге, Пенсійний фонд України не уповноважений забороняти враховувати коефіцієнти, оскільки порядок розрахунків пенсії чітко визначений у Законі України «Про обов’язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, стягування з пенсії можливе лише у разі встановлення факту неправомірних дій пенсіонера, внаслідок чого спеціальна комісія має винести рішення з питання, на підставі якого керівник органу Пенсійного фонду приймає рішення про стягування переплати. У разі отримання листа бажано звернутися безпосередньо до органу Пенсійного фонду для з’ясування всіх обставин. Швидше за все такі звернення не призведуть до остаточного позитивного результату, але при цьому ви зумієте зібрати необхідні аргументи і надалі захистити свої права та інтереси в судовому порядку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?