Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що робити клієнтам банку «Хрещатик» після визнаття його неплатоспроможним.

НБУ вчора визнав банк «Хрещатик» неплатоспроможним. Це не означає, що банк неодмінно закриють, але Фонд гарантування вкладів фізосіб зобов’язаний виплатити компенсації в рамках 200 000 гривень всім клієнтам банку по депозитах, термін яких вже закінчився і за поточними рахунками.

Ось , що потрібно знати і робити, якщо ви – клієнт «Хрещатика».

Я отримував зарплату / пенсію / посібник в банку. Що тепер робити?

Уже нарахована на картки «Хрещатика» зарплата (як і інші подібні платежі) поки залишаються замороженими в банку. Це поточний рахунок, тому ці гроші компенсують в першій черзі відшкодувань від Фонду гарантування вкладів.


А якщо у мене була карта киянина / чернівчанина?

У карти городянина від «Хрещатика» було три функції – платіжна (звичайна банківська карта), транспортна (проїзний на громадський транспорт) і соціальна (ідентифікація особистості плюс знижки і пільги в аптеках, магазинах та інше). Заблокована буде тільки платіжна функція, інші дві працюватимуть, як і працювали. Тому, хто не користувався платіжної функцією, нічого робити не потрібно. В іншому випадку доведеться йти з паспортом в Ощадбанк , який випустить нову картку.

Поки для цього доведеться двічі відвідати банк, але в Київміськадміністрації обіцяють, що через два тижні замовити нову карту городянина можна буде по телефону. Звертатися в Ощадбанк за новою картою можна з сьогоднішнього дня.

Прийшла платіжка з реквізитами «Хрещатика»

Платити за нею не варто. Краще дочекатися нових платіжок з даними іншого банку. У КМДА кажуть, що оновлені квитанції можуть затриматися на кілька днів.

Що робити юрособам?

«Хрещатик» обслуговував велику кількість комунальних підприємств. Крім того, він був великим кліринговим банком. Це означає, що на його рахунках зависли гроші багатьох компаній і банків. Перший випадок складніший – від цього залежить виплата наступних зарплат співробітникам цих підприємств. Що з цим робити, у Фонді гарантування поки не знають. Але пообіцяли знайти нестандартне рішення в рамках закону, щоб юрособам не довелося чекати четвертої черги виплат.

Коли почнуться виплати?

Виплати, як правило, починаються через кілька днів після введення тимчасової адміністрації. В «Хрещатику» вона введена на місяць. Якщо за цей час тимчасова адміністрація не знайде способу врятувати банк, його відправлять на ліквідацію. Після оголошення про ліквідацію Фонд гарантування зобов’язаний виплатити компенсації в межах 200 000 гривень всім вкладникам банку.

У «Хрещатика» – дуже багато клієнтів. Виплатити компенсації Фонд гарантування має намір 304 000 вкладникам банку. Для порівняння, у найбільшого, на даний момент, банку-банкрута в історії України всього було 554 тисячі клієнтів. Виплати по банку тривають досі, хоча тимчасову адміністрацію ввели в Дельту ще в березні 2015-го.

Інше питання, що мінімальна сума відшкодування починається від 10 гривень. Частина клієнтів, ймовірно, просто не обтяжують себе чергами заради порівняно невеликих сум.

Де отримати гроші?

Список банків, де можна буде отримати відшкодування, оголосять одночасно з датою початку виплат. Це буде один або кілька банків-агентів Фонду гарантування.«Хрещатик» був одним з них. До його банкрутства таких банків було 19.

Кому будуть платити?

Фонд гарантування компенсує строкові вклади і депозити фізосіб до запитання, кошти з поточних і карткових рахунків, а також кошти клієнтів з неактивних рахунків. Все це включаючи відсотки, нараховані за станом на 5 квітня 2016 року. Сума вкладу повинна бути не менше 10 гривень. Максимальна сума компенсації – 200 000 гривень.

Фонд не відшкодовує вклади в банківських металах, гроші з рахунків юросіб, а також власників або топ-менеджерів банку. Виплати не поширюються на вклади, котрі стали заставою за кредитами і гроші, розміщені на привілейованих умовах.

А якщо у мене депозитний сертифікат?

Все залежить від виду сертифіката. Іменні Фонд компенсують, на пред’явника – ні.

Які документи потрібно взяти з собою?

Писати будь-які заяви в банк не потрібно. Щоб одержати 200 000 гривень потрібно принести до відділення банку тільки паспорт і код. Важливо також переконатися в наявності свого прізвища в реєстрі вкладників. Для цього потрібно зателефонувати або в колл-центр «Хрещатика» або банку, що виплачує компенсації. Але для початку потрібно дочекатися, поки Фонд не оголосить про початок виплат.

Для отримання вкладів за дорученням потрібні:

Нотаріально завірена копія довіреності. У ній обов’язково повинна фігурувати фраза, що довірена особа має право «отримувати кошти в будь-яких фінансових і банківських установах, а також відшкодування коштів за вкладами від Фонду гарантування».

Оригінали паспорта та коду.

Вклади у спадок видадуть при наявності:

  • Оригіналів паспорта та коду.
  • Нотаріально засвідченої копії документа про право на спадщину.
  • Заяви на виплату гарантованої суми на правах спадщини.

Всі ці документи потрібно відправити листом на юридичну адресу банку (Київ, вул. Хрещатик, 8-А) на ім’я Ігоря Костенко (це уповноважений Фонду на ліквідацію банку).

А якщо змінилися паспортні дані?

У такому випадку потрібно в будь-якому працюючому відділенні банку «Хрещатик» написати заяву на ім’я ліквідатора. І додати довідку з РАГСу про заміну паспортних даних із зазначенням відредагованою інформації.

Що робити, якщо сума депозиту більше 200 тис. гривень?

Чекати. 200 000 такі вкладники отримають відразу (тобто в залежності від терміну закінчення договору). Все що перевищує гарантовану суму – переноситься на четверту чергу виплат.

А що якщо депозит в валюті ?

Гроші видадуть в гривні за офіційним курсом на момент визнання банку неплатоспроможним. У випадку з «Хрещатиком» – це 5 квітня, курси основних валют тоді були наступними: 25,99 грн / $; 29,58 грн / €; 37,1 грн / £; 3,79 грн / 10 руб.

Незалежно від суми вкладу, на руки можна отримати не понад 200 000 гривень. Платять в гривні, тому обмеження на виплату валютних депозитів (еквівалент 50 000 гривень на добу на одного клієнта) не має впливу

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?