Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що робити державі з проблемними банками.

З початку року НБУ ввів тимчасові адміністрації або відправив на ліквідацію 17 банків – 10% всіх банків в країні. У фінансистів навіть з’явилась прикмета: майже кожну п’ятницю НБУ приймає нову постанову про введення тимчасової адміністрації або ліквідацію банку. Останнім на дату написання статті стало повідомлення про введення тимчасової адміністрації в Актив-банк.

Стандартна процедура роботи з проблемним банком така: оголошення банку неплатоспроможним, введення тимчасової адміністрації та пошук інвестора, а потім ліквідація, якщо інвестор не знайшовся. Жоден з проблемних банків, в які в 2013-2014 роках ввели тимчасову адміністрацію, повернутись в нормальне банківське життя поки не clip_image002зміг.

Два види проблемних банків

Постраждалі від кризи 2014 банки можна розділити на два типи.

Перші – «сімейні» банки, що брали участь кримінальних операціях по виведенню капіталів за кордон або переведення в готівку вкрадених бюджетних коштів. Сьогодні більшість із цих банків – тільки вивіски і їх закриття не приведе до помітних втрат в банківській системі.

Другі – банки, які не змогли знайти свою нішу в конкурентному середовищі в умовах фінансової кризи. Їх акціонерам не вдалося реалізувати свої бізнес-ідеї. Такі банки виявилися без фінансових ресурсів, коли економічна ситуація в Україні погіршилась – вкладники почали активно знімати депозити, а позичальники стали гірше погашати кредити.

НБУ має всі механізми для підтримки другого типу банків, але активно рятує лише системоутворюючі банки, чиї сумарні активи складають більше 7% всіх активів банківської системи. Опосередковано таку політику регулятора підтримує Міжнародний валютний фонд. У своєму меморандумі він виступає за підтримку з боку держави українських банків, активи яких становлять не менше 2% від активів банківської системи. Станом на 1 серпня 2014 це банки з активами не менше 25900000000 гривень.

При банкрутстві банку страждає економіка

Ліквідація невеликих банків призводить не тільки до втрат коштів Фонду гарантування вкладів. Економіка країни втрачає кошти, що знаходяться на рахунках юридичних осіб і підприємців, тому що за правилами відшкодування коштів в збанкрутілому банку гроші на поточних і депозитних рахунках підприємств виявляються майже в кінці черги на відшкодування коштів і часто не отримують свої гроші. Це призводить до банкрутства тисяч підприємств, падінню ВВП, втрати працівниками робочих місць і зниження податкових надходжень до бюджету.

Тому банкрутство банків перетворюється в податок на все суспільство, яке змушене компенсувати втрати невдачливого банку.

Ліквідація банків не вирішує проблем клієнтів

Законодавство передбачає варіант поглинання здоровим банком свого менш удачливого колеги, але прикладів, коли при його поглинанні всі клієнти банку отримали компенсації своїх залишків в збанкрутілому банку, майже немає.

Регулятор і Фонд гарантування вкладів створили значну кількість документів, що регламентують роботу з проблемними банками. Однак позитивних прикладів, коли вживані заходи дали ефект і врятували проблемний банк, ми не спостерігаємо.

Що робити Нацбанку

НБУ потрібно поліпшити індикатори та механізми реагування, щоб виявляти проблеми банку на ранній стадії і реагувати на них перш, ніж банк втратить платоспроможність. Це вимога до регулятору відображено і в Меморандумі МВФ. Крім цього, назріла необхідність спростити процедуру злиття і поглинання банків, тому що зараз процес об’єднання банків може триває до кількох років.

Можна стимулювати поглинання проблемних банків їх більш щасливими конкурентами. Наприклад, для підтримки платоспроможності об’єднаного банку можна створити спеціальний механізм. При поглинанні проблемної установи здоровий банк отримує від НБУ цільової довгостроковий кредит з чітким графіком його погашення у міру поліпшення ситуації у знову утвореному банку. Такий механізм збільшить довіру клієнтів до банківського сектору і зробить банківську систему стабільнішою. Тим більше, що є позитивний світовий досвід зі злиття і поглинання банків.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?