Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що потрібно знати для купівлі та продажу уживаних товарів на сайтах

Купівля та продаж товарів на спеціальних інтернет-сайтах стає все популярнішим – як відповідь на кризу. Що потрібно знати для того, щоб угода пройшла успішно, як не постраждати від шахраїв і що робити, якщо вас все-таки обдурили.

Шалений темп, з яким часом падав курс гривні по відношенню до долара, робить для більшості українців практично неможливими покупки нових фірмових імпортних речей. А стрімко зростаючі ціни роблять продаж уживаних і вже не потрібних речей – способом отримати істотну надбавку до бюджету.

Головні майданчики країни

Основні сайти, на яких можна продати або купити як нові товари за зниженими цінами, так і уживані товари – такі (подані приблизно від найбільш до найменш відомого серед середньостатистичних українок і українців):

 • kidstaff.com.ua
 • klumba.ua
 • olx.ua (колишній Сландо)
 • ria.com
 • klubok.com
 • komarik.com.ua
 • emarket.org.ua
 • ekomissionka.kiev.ua

clip_image001Є й спеціальні групи з продажу речей в соцмережах. Наприклад, в Фейсбук це:

 • Хороші чоботи! Треба брати!
 • Куплю – Продам – Віддам
 • Продам або обміняю

Іноді групи з продажу роблять закритими, щоб туди не потрапляли шахраї – наприклад, Дитяча барахолка на Фейсбук. Механізм того, як стають учасником закритої групи, наступний: ви відправляєте свою заявку на вступ в таку групу, і якщо у вас є друг, який там є, то він побачить повідомлення і додасть вас.

Увага: шахраї

Всі популярне в народі, то, як правило, швидко обростає зловмисниками, які хочуть нагріти на цьому руки. Так було і з волонтерською діяльністю, і зі збором коштів на лікування дітей, і з багатьма іншими галузями. Якщо говорити про продаж вживаних (і нових) речей на сайтах, то шахраї і раніше часто обманювали людей, а із зростанням популярності кількість обманів ще більше зросте.

«Мене« кинули »в інтернеті. Гроші перерахувала, а товару немає і всі оголошення зникли », – розповідає киянка. «Мені переслали товар, який виявився несправним, – скаржиться мешканка регіону. – І найприкріше – що я нічого з цим зробити не змогла, адже не доведеш, що він не поламався під час пересилки або вже у мене ».

Втім, деякі історії обману закінчуються добре. «Співробітник мого чоловіка перерахував гроші за велосипед, а у відповідь – тиша. Він почав шукати в інтернеті інформацію і знайшов, що шахрай з міста Рівне, той вже встиг багато людей обдурити. З купою інформації аж до адреси зловмисника він йому зателефонував і сказав, що якщо через добу той не поверне грошей, то всі дані підуть в міліцію », – розповідає киянка. Шахрай пішов на контакт і вмовив «покупця» погодитися на велосипед, який потім переслав.

Якщо сума, на яку вас обдурили, досить велика – то в міліції можуть відкрити справу або навіть запросити у банку дані, на які відкрита карта. Але найчастіше правоохоронці розводять руками – адже ви добровільно поповнили чийсь рахунок, і довести факт шахрайства практично неможливо.

Правила безпеки

Крім нескладних способів обману, шахраї практикують і складні багатоступінчасті схеми – особливо у випадку, коли їх жертва використовує банківську карту. Усі без винятку способи обману в цих випадках будуються на фінансовій неграмотності жертви.

Тому убезпечити себе на випадок зустрічі з шахраями можна дуже просто – за допомогою декілька способів. Насамперед, радять експерти, вивчіть сайт, на якому ви хочете розміщувати оголошення: всі вони різні, і всі по-різному підходять до питання забезпечення безпеки. Наприклад, на Кідстаффе є спеціальний «чорний список» з переліком профілів, які були викриті у шахрайстві; а також система відкликання та персонального рейтингу, який показує кількість успішних угод користувача. «Перш ніж щось робити на Інтернет-ресурсі, потрібно обов’язково ознайомитися з правилами безпечного використання конкретного Інтернет-ресурсу. Якщо мова йде про сайти безкоштовних оголошень, то там такі правила описані в спеціальному розділі.

Друга дуже дієва порада – підійде продавцям на таких сайтах. Порада дуже проста – відкрити під такі операції окремий картковий рахунок, заборонити по карті будь видаткові операції і залишити працювати картковий рахунок тільки на прийом. А для контролю надходження коштів підключити СМС-інформування.

Якщо ж з якихось причин ви не можете або не хочете відкривати окрему карту, то вам стане в нагоді третя порада.

Для переказу на карту достатньо тільки номера картки, більше нічого робити або повідомляти не треба, навіть підтверджувати отримання переказу, а тим більше не слід відправляти коди з СМС або підходити до АТМ для введення коду.

При цьому експерти підкреслюють: в самому оголошенні краще номер карти не вказувати. Дані для платежу передавати тільки в ході особистого контакту з зацікавленим покупцем, але, виключно, в обсязі, необхідному для отримання платежу: або тільки номер картки (достатньо для прямих переказів карта-карта); або номер рахунку (без номера картки) і деталі по одержувачу (для банківських переказів). Спочатку варто обумовити канал переказу і передати дані, необхідні тільки для одного каналу.

Допоможе вам і вказівка на сайті псевдоніма замість вашого імені, а також – подача спеціального контактного телефону, який не використовується для інтернет-банкінгу.

Зверніть увагу, що для деяких українських поштових служб потрібно вказувати номер телефону – тобто його ви також повідомляєте особі, у якої що-небудь купуєте. І правило окремого телефону, не пов’язаного з банківською картою, діє і тут.

Ні за яких обставини не передавати термін дії картки та коди верифікації (CVV \ CVC), а також не використовувати свою карту в АТМ / терміналах, що дозволяють перерахування коштів (такі технології не дозволяють отримувати кошти, а тільки переводити їх на інші карти та рахунки ).

Тонкощі оподаткування

Якщо ви збираєтеся продати що-небудь, у тому числі на сайті, – пам’ятайте: за такі операції за законом потрібно сплатити податок.

Згідно зі статтею 173 Податкового кодексу України, доходи від продажу або обміну рухомого майна обкладаються податком на доходи громадян за ставкою 5%.

Якщо українець продає речі самостійно, то сам повинен подати податкову декларацію та перерахувати податок до бюджету. – Звичайно, на практиці відстежити такі разові продажі фактично неможливо, якщо мова не йде про майно, що вимагає державної реєстрації (наприклад, автомобілі).

За словами юриста, комісійні магазини виступають податковими агентами, тобто самі повинні утримати та перерахувати податок до бюджету. Тому якщо ви продаєте речі не самостійно, а через «комісіонку», то про сплату податків турбуватися не потрібно.

Однак якщо ви продаєте різні речі, в тому числі старі, самостійно і регулярно, то вам потрібно знати ще про один юридичному аспекті. Якщо ж українець займається продажем уживаних речей на систематичній основі з метою отримання прибутку, йому потрібно зареєструватися як суб’єкт підприємництва та вибрати відповідну форму оподаткування.

За недотримання закону передбачено штрафні санкції:

 • за неподання або несвоєчасне подання звітності – 170 грн. (Стаття 120 НК);
 • за несплату податку або заниження його суми – 25% від суми нарахованого контролюючими органами доходу (стаття 123 НК);
 • пеня на суму податкового боргу із розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення податкового боргу або на день його погашення (залежно від того, яка з ставок більше) за кожний календарний день прострочення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?