Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що обов’язково знати про заставне майно (квартира, будинок, автомобіль).

Величезна кількість заставного майна на ринку не змогла значно обвалити ціни на нього: різниця у вартості між конфіскованою і звичайною квартирою лише в 1-2 тисячі доларів США. У той же час, заставне майно залишається ризиковою покупкою.

Факт перший. Ринок перенасичений заставним майном

Нинішня криза не тільки глибше, ніж попередній, але і пов’язаний з рядом більш складних проблем. Спочатку через анексію Криму банки втратили всіх позичальників півострова і активи, розташовані на ньому. Потім сильно і неодноразово впала гривня. Нарешті, була анексована частина східних областей і створена зона бойових дій.

Все перераховане вплинуло на погашення позик, проблемна заборгованість за кредитами постійно зростає, що змушує банки постійно формувати під неї резерви. За даними НБУ, з початку 2015 більше половини всіх витрат українських фінустанов були викликані саме створенням резервів під проблемні кредити.

Ще однією відмінністю цьогорічної заставної кризи стали складності у співпраці банків і позичальників. За словами експертів, реструктуризація позик сьогодні проводиться вкрай рідко. У першу чергу це стосується комерційної нерухомості компаній-банкрутів – недобудованих багатоповерхівок, житлових комплексів і котеджних містечок. А й фізичні особи сьогодні йдуть на реструктуризацію значно рідше – через зменшення доходів, а також через війну.

Все це радикально збільшило кількість банківських застав на ринку, але не особливо зменшило вартість конфіскату. Справа в тому, що ціни на нерухомість, у тому числі столичну, обвалилася в два рази.

Приміром, заставну двокімнатну квартиру площею 50 м.кв. на столичному Виноградарі тепер можна придбати за ціну 33 тис. доларів. Схожа по метражу і зовнішньому вигляду двокімнатна квартира на Нивках, не обтяжена перебуванням в заставі у банку, обійдеться покупцеві в 35 тис. доларів.

Факт другий. Тепер застав вистачить на всіх

Раніше найбільш цікаві заставні об’єкти житлової нерухомості і автомобілі, конфісковані у проблемних позичальників, або реалізувались за згодою позичальника, або продавались банками вузькому колу осіб. Сьогодні ж, за словами банкірів, ситуація змінилася. « У кожному банку є підрозділи, які визначають ринкову вартість проблемного майна. Відповідно до визначеної вартості його реалізують або відповідні підрозділи банку, або ріелтерські компанії. Перед банком стоїть завдання оперативно продати заставу за адекватною ринковою вартістю. Якщо ж є проблеми у зловживанні та продажу майна за викидними цінами виключно «своїм» покупцем, то це питання у внутрішній побудові процесів і контролі за продажами.

Факт третій. Кращий майданчик для придбання застав – сайт банку

На сьогодні існує декілька способів і майданчиків для придбання заставного житла або автомобіля, і серед них практично неможливо виділити найбільш зручний, всеохоплюючий або ефективний. Незважаючи на тривалу кризу в банківському секторі і величезний пакет заставного майна в банках, на ринку не склалося єдиних стандартів і майданчиків для продажу такого майна. З іншого боку, навіщо нам єдина площадка з продажу заставного майна? Головне завдання банку в даному випадку – уникнути моменту, коли клієнт буде віддавати заставне майно через неможливість платити по кредиту. У свою чергу, якщо таке заставне майно є, важливо оперативно провести його аналіз і вибрати шлях якнайшвидшої реалізації. Залежно від обраного шляху і визначається майданчик, через який його краще реалізовувати.

Отже, восени- 2015 варіанти заставного майна на продаж можна побачити:

  • на сайтах банку (приклади див. нижче);
  • на сайті setam.net.ua (Системи електронних торгів арештованим майном);
  • на біржі zalog.uub.com.ua.

Кожен із варіантів майданчиків мають свої обмеження. Приміром, СЕТАМ торгує лише банківським конфіскатом, тобто найбільш ризиковим для покупця видом заставного майна. А біржа, на якій можна купити як конфіскат, так і застави, які продають за згодою позичальника, так і не змогла стати першою за значимістю.

Сайт zalog.uub.com.ua – цікава ініціатива з продажу заставного майна, але навіть на перший погляд вартості, які вказані на даному сайті, істотно завищені. Ключовий аспект успіху таких сайтів в їх масштабності, якщо з’являться 1-2-3 сайту, які будуть покривати всі регіони і типи нерухомості (заставної), то в такому випадку даний інструмент корисний і цікавий. Якщо ж даний сайт залишиться локальним або малоінформативним, то користі в ньому не буде.

На сайтах банків база застав обмежена лише однією фінустановою, проте саме такий спосіб підбору застави для покупки залишається поки найбільш зручним.

Факт четвертий. Повністю убезпечити себе при купівлі застави неможливо

Перше, що потрібно пам’ятати тим, хто вирішив купити заставну нерухомість – небезпека того, що попередній власник захоче оскаржити угоду купівлі-продажу.

Убезпечити себе від заперечування угоди дуже складно, так як завжди існує ймовірність, що колишній власник у суді спробує повернути дане майно, в цьому і полягає ризик такої покупки. У свою чергу, банк пропонує дані об’єкти за ціною «нижче ринку», як свого роду премію за ризик.

Однак у покупця все ж залишається можливість зробити деякі заходи, щоб зменшити свої ризики.

  1. У першу чергу, необхідно отримати консультацію юриста або ріелтора, які зможуть провести технічний і юридичний аналіз передбачуваного об’єкта покупки.
  2. По-друге, на мій погляд, необхідно працювати не з компаніями-посередниками, а тільки з надійними банками (Райффайзен Банк Аваль, ОТП Банк, Укрсиббанк, Укрсоцбанк), так як вони дорожать своєю репутацією.

Все заставне майно обов’язково вноситься до реєстру, що не дозволяє здійснити його продаж без зняття заборони. У банківській практиці були випадки, коли з причини несвоєчасного внесення об’єкта кредитування до реєстру заставного майна банк залишався без застави, а кредит не погашався клієнтом.

Джерело:
Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?