Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що нового на ринку депозитыв, підсумки.

Банки плавно, але впевнено підвищують вартість ощадних вкладів, середньоринкова ставка за якими в середині серпня коливається в діапазоні 18-20% річних, залежно від терміну. У той час, як вклади з можливістю часткового поповнення і зняття коштів приносять майже вдвічі менший дохід. Ставки по них з початку року не змінилися. Що думають про це експерти.

Віце-Президент, керівник управління з розвитку роздрібних продуктів Альфа-Банк Україна

Умовно можна всі банки поділити на три групи. Перша – банки із зайвою ліквідністю (це державні банки і банки з іноземним акціонерним капіталом, які традиційно вважаються "тихою гаванню" на неспокійні часи) – вони тримають ставки нижче ринку. Друга – стабільно ліквідні банки. imageЦе, в основному, великі банки з хорошою депозитною базою і грамотним управлінням ризик-політикою або банки з невеликими кредитними портфелями – тримають ставки на середньому рівні, який достатній для підтримки або невеликого зростання кредитного портфеля. І нарешті, третя, банки з нестачею ліквідності. Вони вже мають труднощі з поверненням коштів населенню або з проведення платежів за раніше залученими кредитами або облігаціями. Саме ці банки підіймають ставку вище ринкової (у тому числі – на 3-5% вище ринку) у пошуках будь-якої можливості зібрати гроші для виплат. Саме остання група банків і тягне загальний індекс депозитних ставок вгору.

Зменшення депозитного портфеля у валюті пов’язана з продовженням дії обмежень НБУ на вільне зняття коштів з валютних депозитів і з жорсткими адміністративними заходами з регулювання курсу валюти. Обидва ці фактори негативно впливають на бажання клієнтів розміщувати валюту в банках.

Альтернативою для розміщення може стати валютний депозитний сертифікат. Умови обігу депозитного сертифіката дозволяють отримати повну суму депозиту, включаючи нараховані відсотки в кінці терміну за один раз.

Основних змін на депозитному ринку дві – це поява депозитів без права дострокового розірвання і підвищення ставок по депозитах. Ще одна зміна – збільшення максимальної суми зняття готівкової гривні з 150000 до 300000.

Заступник Голови Правління з питань роздрібного бізнесу УкрСиббанку BNP Paribas Group

З початку 2015 банки активно просувають строкові депозити в національній валюті, у тому числі депозити з можливістю поповнення. Крім того, деякі банки пропонують надбавки до процентної ставки за строковими депозитами за неможливість дострокового розірвання за строковими вкладами, а також компенсацію податків.

Серед клієнтів все більшою популярністю користуються депозити, оформлені онлайн, і накопичувальні рахунки з вільним зняттям коштів і поповненням у будь-який час.

На ситуацію з депозитами в Україні істотний вплив роблять обмеження НБУ, складна економічна і соціально-політична ситуація в країні. Зважаючи на всі ці чинники рівень довіри до банківської системи за останній рік істотно знизився, і українці віддають перевагу альтернативним способам зберігання своїх грошей. Останнім часом особливою популярність користуються послуги оренди індивідуальних сейфів. Також люди зберігають кошти вдома, щоб мати можливість у будь-який момент ними скористатися.

Член Правління ОТП Банку

У нинішніх умовах завищені ставки по депозітам- це нерідко ознака дефіциту ліквідності банку. Залучаючи дорогі ресурси, він всіма силами намагається залатати діри, що утворювались у балансі, щоб таким чином отримати «передишку» на якийсь час. Це дуже ризикована політика не тільки для банку, але і для клієнтів. Серйозні фінансові установи так свій бізнес не ведуть.

В цілому, використання цінового чинника у залученні вкладів населення не зовсім відповідає політиці банків з іноземним капіталом, і процентні ставки в них залишаються на рівні, прийнятному для ведення власне ефективної роботи самого банку. Так, якщо проаналізувати ситуацію на ринку, неплатоспроможними стали в основному ті банки, які напередодні масового відтоку депозитів пропонували значно більш високі ставки в порівнянні з конкурентами.

Потрібно розуміти, що якщо кошти залучаються під 25%, то для збереження беззбиткової діяльності необхідно видати кредит фізособам мінімум під 50-55%. А щоб банк генерував прибуток, кредитні ставки і зовсім повинні бути 80%, а то й усі 100%.

З іншого боку, платоспроможність населення знижується. І очевидно, що при таких високих кредитних ставках ризики неповернення виданих позик зростають багаторазово. Щоб в нинішніх умовах хоч якось розвивати кредитування, ставки по депозитах не повинні перевищувати 18-19%.

Що стосується обсягів залученого депозитного ресурсу, з одного боку зараз – йде нормальний відтік депозитів (адже гроші для того і накопичуються вкладниками на депозиті, щоб потім їх витрачати на визначені потреби). Проблема полягає не у відтоку, а у відсутності припливу, що, в тому числі, пов’язано з обмеженнями по зняттю валюти з боку НБУ.

Існуючий відтік можна буде компенсувати при зрівнянні обмежень по валютних і гривневих рахунків з боку НБУ. До змін регулювання тенденція буде колишньою.

Ми в ОТП Банку переконані, що, крім надійності, ще одним важливим моментом при виборі клієнтом банку є прояв лояльності банку до клієнтів. Ми, наприклад, розуміємо побоювання людей у зв’язку з нестабільністю в країні, і готові приймати гроші на короткі депозити, а також на карткові рахунки з підвищеним відсотком на залишок.

Джерело: Рrostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?