Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що думають банкіри і позичальники про примусову реструктуризацію валютних кредитів

Головною новиною п’ятниці стало голосування парламенту з питання примусової реструктуризацію валютних кредитів фізосіб за курсом кількарічної давності. За законопроект № 1558-1 на засіданні пізно увечері в четвер віддали голоси 229 депутатів в остаточному третьому читанні.

Згідно з документом, реструктуризація невиплаченої суми кредиту і нарахованих, але не сплачених відсотків, здійснюється шляхом зміни валюти виконання зобов’язань на гривню за офіційним курсом НБУ на дату підписання договору. При цьому закон забороняє банкам вимагати clip_image002 з позичальників додаткові платежі. Для конвертації кредиту клієнту необхідно лише письмово звернутися в банк протягом року з моменту вступу закону в силу.

Резонансне рішення Верховної Ради країни спровокувало безліч дискусій. Ми розбиралися, хто – «за», а хто «проти» такої ініціативи.

Позичальники

Як відомо, умови, подібні тим, які вказані в законопроекті, до української влади тривалий час висував так званий «Кредитний майдан». Прихильники руху, серед яких переважно валютні позичальники ось уже кілька місяців поспіль саме цього і домагалися, регулярно Коротаючи час на свого роду мітингах під стінами адміністративних будівель. Тому для володарів позолоченого сміттєвого бака «1558-1» став вельми гарною новиною.

У Facebook-спільноті «Кредитного майдану» тріумфують: організація давно домагалася ухвалення цього закону. Противників прийнятого закону тут засуджують, пояснюючи свою позицію тим, що документ є єдиною надією для позичальників, що опинилися в пастці девальвації.

Ряд експертів також схвально оцінили рішення Верховної Ради. Зокрема, старший партнер адвокатської компанії «Кравець та Партнери» Ростислав Кравець вважає, що банківська система відтепер зможе вільно зітхнути і почати повноцінну роботу.

«На мій погляд, це рішення зможе остаточно вирішити проблему з валютним кредитами. При цьому держава і банки не несуть втрати, на чому якраз і наполягав Міжнародний валютний фонд. Банківська система зможе позбутися проблемних кредитів і без тривалих судових суперечок швидко отримати заборгованість по кредитах ».

Банкіри

Проблему валютних позичальників, які заявляють про неможливість обслуговувати свої кредити після суттєвої девальвації, вже намагався вирішити Національний банк . Крім того, в комерційних банках України і так успішно працюють програми реструктуризації валютних позик. А примусова конвертація всіх валютних кредитів за курсом 5-8 грн. / $ лягає на плечі банківської системи непосильною ношею, про що заявляють самі банкіри:

«Первинні можливі збитки банківської системи від реалізації цього закону вже пораховані – порядку 100 млрд. гривень», – розповів член правління ОТП Банку .

Фінсектор, зокрема, вважає рішення політичним і суперечливим, прийнятим зопалу напередодні місцевих виборів. Професійне співтовариство відкрито критикує закон:

«Це популістський документ, що руйнує фінансову систему України і ущемляє інтереси людей, які сумлінно платили і продовжують платити ті ж валютні кредити. Крім того, будь-яке законодавче втручання у взаємини боржника і кредитора в даному випадку суперечить Меморандумом, підписаним між Україною і МВФ », – вважає в.о. голови правління UniCredit Bank.

Банкіри впевнені, що примусове рішення про конвертацію кредитів обернеться ледь не катастрофою для сектора. За словами голови правління Кредобанку , все це загрожує автоматичними збитками, зменшенням регулятивного капіталу, необхідністю докапіталізації банків.

«Голосуючи за такий популістський закон, парламент зовсім не думав про

фінансовустабільность економіки, яка зараз і так перебуває у вкрай важкому стані. Депутати вирішили покласти відповідальність за валютні ризики на банки, ігноруючи фундаментальні економічні закони. Цей закон створений для вигоди кількох тисяч валютних позичальників, але в результаті підірве банківську систему, а від цього постраждають мільйонів вкладників », – зазначив голова правління ПУМБ .

Представники бізнесу одноголосно заявляють, що покладають надії на президента, який може застосувати право вето стосовно закону.

Нацбанк і Мінфін

Національний банк, як ніколи, солідарний з комерційними банками. Регулятор наполягає на відхиленні законопроекту 1558-1 . Міністерство фінансів також відкрито розкритикувало ініціативу депутатів.

Депутати

Вчора за законопроект, який наробив стільки шуму, проголосували 229 депутатів . Найактивніше голосували представники фракцій партії БПП і Народний фронт. Окремі народні обранці твердо впевнені в правильності свого рішення і не готові відступати.

Але є й ті, хто «одумався» і вже повідомив про намір відкликати свій голос, серед таких депутати від фракції «Батьківщина» Ігор Луценко, Альона Шкрум, від БПП – Олександр Черненко, Олег Мусій та інші.

Що буде далі

Якщо банки будуть змушені піти на примусову конвертацію, вони не зможуть покривати різницю між курсом конвертації і реальним курсом долара як у своїх активах, так і в своїх валютних зобов’язаннях перед клієнтами. Це може обернутися черговою хвилею банкрутств фінустанов або ж гострою необхідністю їх підживлення за рахунок державних коштів.

Крім того, такий спосіб реструктуризації валютних кредитів суперечить домовленостям України з її ключовим кредитором – МВФ.

У банках ж нагадують, що питання, пов’язані з реструктуризацією валютних позик, на сьогоднішній день вирішуються індивідуально з кожним позичальником, виходячи з поточної ситуації.

Втім, сьогодні в Раді вже зареєстрували проект постанови про скасування закону про реструктуризацію валютних кредитів, текст документа поки відсутній.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?