Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що буде з українськими банками до кінця року?

У другому півріччі число проблемних банків може збільшитись. Експерти не очікують хвилі «банкопаду». В гіршому випадку, поповниться список тих установ, де працює тимчасова адміністрація. Для одних банків стане актуальним питання простого виживання, іншим же доведеться вирішувати проблеми з капіталом. Як банківській системі вистояти в таких умовах?

Українські банки усвідомлювали, що 2014 рік буде дуже непростим. Однак до такого масштабу потрясінь банкіри були явно не готові. 17 банків на даний момент знаходяться в стані ліквідації, а в 13 банках з початку року введена тимчасова адміністрація. При цьому ліквідність банківських установ продовжує падати. Наприклад, за січень-червень поточного року обсяг депозитів фізосіб в банках скоротився більш ніж на 5%, а депозитів бізнесу – на цілих 7%. В абсолютному вираженні, за півроку банки втратили близько 100 млрд. гривень вкладів. Зростає і частка проблемних кредитів: вона досягла 9,9%, що clip_image002порівняно з показником кризового 2009 року. І все це на тлі курсової нестабільності (за травень-липень гривня по відношенню до долара девальвувала на 4,4%, з початку року – на 40%), погіршення загальної ситуації в економіці і падіння довіри до банківської системи.

Причина всіх бід, безумовно, бачиться в політичній кризі і військовому протистоянні на сході країни.

«Геополітична ситуація робить великий тиск на банківський сектор, негативно позначаючись на економіці і перспективі її відновлення, а також погрожуючи ростом збитків», – вважає експерт інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні Марія Сальникова.

Крім цього не варто списувати з рахунків вплив на банківські сектор анексії Криму. Адже раніше на півострові працювало близько 80 українських банків, що мали там понад 1000 філій та відділень. Тепер цього бізнесу у них немає.

У той же час, всередині банківської системи кілька років назрівав цілий пласт проблем, які сьогодні повністю оголились. Одна з ключових – завищені показники капіталізації банків. Причому нею грішили дуже багато банків, показуючи у звітності «красиві» цифри, хоча запасу міцності в реальності не було. У підсумку, ще вчора стабільний і навіть успішний банк, зіткнувшись з відтоком депозитів, вже завтра опиняється на порозі банкрутства.

Щоб виявити потенційно проблемні структури, Національний банк разом з Міжнародним валютним фондом почали стрес-тестування 37 найбільших банків. Попередні дані, озвучені ще в червні, виявились невтішними: нормативам відповідають лише 9 банків, решта вимагають докапіталізації. Її обсяг оцінюється в 50 млрд. гривень. До середини осені, коли будуть оголошені остаточні результати тестів, число нужденних з великою ймовірністю зросте.
«Введення нових нормативів НБУ щодо збільшення мінімального статутного капіталу з 120 млн. до 500 млн. гривень ставить під питання існування більшості банків IV групи, навіть ведучих прибуткову діяльність», – відзначає директор інвестиційної компанії FIBO Україна Сергій Поплавський.

Хоча першими кандидатами на видворення стануть банки, які зловживають жадібністю вкладників до шаленого заробітку, встановлюючи надмірно високу прибутковість депозитів. Жертвами такої стратегії вже виявились не менше десяти банків.

«Кількість проблемних банків до кінця року збільшиться, і тимчасова адміністрація, можна очікувати, буде введена ще в 13 банків», – припускає начальник відділу аналізу і досліджень « Райффайзен Банку Аваль »Дмитро Сологуб.

Під ударом і банки з російським капіталом, що пов’язано із загальною політичною ситуацією, і з санкціями, яким піддаються банки на території РФ з боку світової спільноти.
«А погіршення якості кредитного портфеля може спровокувати банки з європейськими країнами покинути український ринок. Хоча в умовах низького попиту на активи в принципі, великих угод з купівлі банків в 2014 році очікувати навряд чи варто », – говорить аналітик банківського сектора групи« Інвестиційний Капітал Україна »(ICU) Михайло Демків.

У той же час, деякі аналітики впевнені, що активність Нацбанку щодо виведення гравців з ринку знизиться, і регулятор буде намагатись знаходити кошти на підтримку проблемних банків, і їх оздоровлення. Хоча без втрат не обійтись.
«Регулятор не зможе надати підтримку всім банківським організаціям, які вимагають допомоги, у зв’язку з чим, за нашими оцінками, можливе скорочення їх кількості на 5-7% від поточних 174 банків, що працюють в Україні», – прогнозує Марія Сальникова.

Питання лише в тому, яка кількість клієнтів постраждає в результаті такої чистки ринку. Адже активи Фонду гарантування вкладів фізосіб становлять близько 8,1 млрд гривень – це менше 1% всіх залучених банками депозитів. Відповідно, навіть розорення 20-30-го за обсягом активів банку здатне спустошити фонд під «нуль».
«З оглядкою на це, найбільше шансів залишитись цілими у банків з державною участю, а також із західними інвестиціями», – вважає Сергій Поплавський.
Банки, передані на ліквідацію в 2014 році *

Банк

Дата відкликання
ліцензії

Даніель

15.04.2014

Брокбізнесбанк

10.06.2014

Форум

13.06.2014

Інтербанк

23.07.2014

Західінкомбанк

23.07.2014

Реал Банк

21.05.2014

Меркурій

12.06.2014

* Згідно з даними НБУ

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?