Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що буде з малими банками в Україні?

Ледве в Україні закінчився процес очищення банківської системи від великих і неплатоспроможних фінансових установ, регулятор, засукавши рукава, взявся за малі банки, що входять в IV групу. На сьогоднішній день, їх в Україні налічується близько 90 штук, на які, за словами Валерії Гонтарєвої, доводиться 5 відсотків всієї банківської системи.

Перевагою малих банків в Україні завжди була їхня здатність створювати підвищений рівень сервісу своїм нечисленним клієнтам. Але з настанням кризи фінустанови четвертої групи стали більш уразливі. Основні труднощі, з якими зараз стикаються невеликі гравці – це низький рівень капіталу, ліквідності і відсутність нових клієнтів.

Малі банки, не є системоутворюючими для НБУ і, як висловилася в одному зі своїх інтерв’ю Валерія Гонтарєва, говорячи про банки четверний категорії: «більшість громадян навіть назв таких не чули, я деякі з них і сама насилу розрізняю».

Тому розраховувати на підтримку регулятора їм не доводиться, а допомогти в цій справі можуть тільки їх акціонери. Але варто враховувати і те, що далеко не всі власники готові надавати допомогу своїм банкам в необхідних обсягах. Цей факт на тлі зниження довіри населення до банківської системи ускладнює можливість дрібних банків боротися за нових клієнтів з більш великими колегами.

«Найбільша проблема у реально діючих малих банків це нестача ліквідності. Велика частина ліквідності сконцентрована у великих і найбільших банках. В умовах слабкого міжбанку і тотальної недовіри один до одного – бізнес малих банків практично зупинений, і вони живуть на тому, що створювали раніше.

Що ж стосується «контор для відмивання» та інших дрібних банків з непрозорою структурою власності, то їм також доведеться не солодко, адже вони опинилися під пильною увагою НБУ.

Перехід від так званої « олігархічної » моделі бізнесу, коли банк використовується для обслуговування суто родинних бізнес структур, теж буде утруднений для багатьох гравців зважаючи на високу конкуренцію. Остання, до речі, серйозно посилилася, особливо в питанні залучення депозитів, після недавніх банківських банкрутств. Клієнти все більше звертають увагу на показники надійності банку .

Регулятор, у свою чергу, заявляє, що в рамках другого етапу реформування банківської системи малі банки в Україні повинні будуть або об’єднатися, або ліквідуватися. До літа 2016 роки перед кожним з них стоїть завдання збільшити свій капітал до 120 млн. гривень, відповідно, консолідація значно спрощує цю задачу, якщо дрібні банки прагнуть вижити.

Чи означає це все, що кількість банків IV групи істотно скоротиться в перспективі? Опитані експерти ринку розділилися в думках.

Посадові особи НБУ заявляли про скорочення банківської системи ще на 50 банків. Звичайно ж, це буде відбуватися переважно за рахунок банків III і IV груп. Також це передбачено реформуванням банківської системи та вимогами МВФ. Як ми можемо спостерігати, регулятор продовжує виводити неплатоспроможні банки з різних причин, в тому числі і внаслідок непрозорої структури власності.

Після реформування системи, на ринку може і зовсім не залишитися банків, які потрапляють під категорію малих, або ж їх кількість скоротиться до мінімуму. Про це можуть свідчити не тільки рішучі плани регулятора, але й процес, який вже розпочався на ринку.

Безумовно, НБУ і ФГВФО зацікавлені в об’єднанні банків з метою зниження навантаження на Фонд і укрупнення банківської системи. Більше того, зараз ряд дрібних банків ведуть роботи з очищення балансу для підвищення привабливості, а деякі вже виставлені на продаж.

Зрештою, від нових високих вимог регулятора сховатися не вдасться, тому, скоріш за все, об’єднуватися будуть банки, що мають загального власника, а прозорість структури стане для них чи не вирішальним чинником виживання. У кожному разі, банки, які не виконають умов НБУ, змушені будуть покинути ринок.

Джерело:
Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?