Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що буде з курсом гривні після виборів

Після того, як майже весь вересень для гривні на міжбанку пройшов під знаком коливань навколо позначки 22 грн. / долар, жовтень почався з досить різкого зміцнення української валюти, коли в окремі дні торгів курс впритул наближався до рівня 21 гривень за долар.

Те, що відбувається на валютному ринку зараз дійсно нагадує деяке затишшя. Однак чи є це ознакою курсової стабільності, або ж українцям варто готуватися до чергової бурі – питання далеко не однозначне.

Занадто багато факторів останнім часом здатні серйозно вплинути на курси валют в Україні, що лише посилюється сезонним підвищенням попиту на валюту. Але цього разу специфіка українського національного курсоутворення доповнюється ще й важливим фактором місцевих виборів, які пройдуть в Україні вже 25 жовтня.

Глава НБУ Валерія Гонтарєва при цьому не приховує, що в регуляторі не надто стурбовані рівнем курсу гривні. За її словами, головне завдання регулятора – це домогтися стабільних умов на ринку, певні ознаки яких можна спостерігати вже зараз.

Головний економіст Альфа-Банк Україна

Позитивний вплив на ринок в короткостроковій перспективі робить той факт, що Україна досягла домовленостей по фінансуванню закупівель газу в найближчі місяці. Якщо раніше ринок очікував великих заявок на покупку валюти від Нафтогазу в жовтні-грудні, то тепер це стало більш віддаленою перспективою. Відповідно, очікуване погіршення торговельного балансу під кінець року нівелюється.

Завдяки реструктуризації державного і приватного зовнішнього боргу рух капіталу за фінансовим рахунком стабілізувався, і тепер уже Україна не стикається з такими відтоками капіталу, як роком раніше. До того ж банки час від часу заводять в Україну кошти для збільшення капіталу, що створює локальні надлишки іноземної валюти на ринку. Перераховані вище умови разом з адміністративними обмеженнями створюють дуже сприятливе середовище для підтримки стабільного курсу гривні. Але не можна не відзначити чотири основних ризики для курсової стабільності в короткостроковій перспективі:

1. Різке падіння світових цін на українські товари. По більшості основних видів українського експорту ціни падають вже не перший рік. Однак у багатьох галузях, насамперед у металургії, зниження цін зараз компенсується відновленням фізичних обсягів виробництва. На ринку аграрних товарів аналогічна ситуація: Україна зараз в «високому сезоні» експорту аграрної продукції.

2. Інфраструктурні проблеми, що обмежують експорт. За останні місяці Україна змогла домогтися різкого зниження градуса напруженості на сході країни, завдяки чому відновлюється робота транспорту, потужностей металургії та пов’язаних з нею галузей. Це дає можливість нарощувати фізичні обсяги поставок за кордон, тобто отримувати додаткову валютну виручку.

3. Великі обсяги неробочої гривні на ринку. Обсяги надлишкової гривні, депозитні сертифікати Національного банку України, ставлять все нові і нові рекорди. Станом на ранок 12 жовтня в даних інструментах було розміщено майже 61 млрд. грн. Понад половина цих вкладень мають термін до тижня, що за фактом є вільною гривнею на ринку. Паралельно з цим рекордні залишки на рахунках накопичила держава, і під кінець року значна їх частина буде витрачена. При цьому йдуть виплати вкладникам проблемних банків. У цих умовах навряд чи варто очікувати помітного зняття адміністративних обмежень в найближчі два місяці.

4. Відсутність здатності політичної системи до компромісів і провал співпраці з донорами. Все більше і більше загострюються розбіжності всередині коаліції, так само як і всередині найбільших фракцій в українському парламенті. Протягом 2015 року зі кожним місяцем погіршувалася здатність Верховної Ради здійснювати законодавче забезпечення реформ. Якщо так триватиме і далі, Україна зірве виконання програми МВФ. А вся стабілізація ринку побудована на донорській програмою фінансування України.

Коментує заступник правління великого банку на правах анонімності

Я не прогнозую значного зростання курсу долара до проведення виборів 25 жовтня. Причина проста – на тлі приходу в країну валютної виручки від експорту сільгосппродукції та стабілізації в зоні АТО, через зниження обсягів виробництва і цін на нафту і газ на світовому ринку, потреба у валюті в цей період для оплати енергоносіїв скоротилася. Додайте до цього поліпшення ситуації з реструктуризації зовнішньої заборгованості. Тому найближчим часом ми спостерігатимемо позитивне сальдо по припливу валюти в країну.

До виборів курс триматимуть. Після виборів, ситуація може дещо погіршитися через те, що всі досить популісткою обіцянки уряду треба буде фінансово виконувати і враховуючи, що в реальному секторі економіки спад дуже відчутний, у можновладців з’являється спокуса закрити проблеми бюджету за рахунок чергової девальвації гривні. Тому після виборів, коли ще треба буде виплачувати вкладникам збанкрутілих банків значні суми відшкодування, я очікую спочатку зростання курсу в межах від 1 до 2 гривень на доларі, тобто до рівня курсу безготівкового долара в межах 24-25 гривень. Потім, за рахунок того, що населення фактично всі засоби направлятиме на продукти і вирослу комуналку, курс долара може знову просісти до порога 21-23 гривні. Але це буде вже в середині 2016 року.

Джерело:
Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?