Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що буде з курсом долара в Україні після рішень ФРС

Скоро відбудеться засідання Комітету відкритого ринку Федеральної резервної системи США, який приймає рішення про зміну одного з найважливіших для економіки Америки та світової економіки індикаторів – процентної ставки ФРС.

За правилами, Комітет проводить 8 засідань на рік з питання розгляду основних процентних ставок. У 2015 році засідання ще пройдуть 16-17 вересня; в кінці жовтня і 15-16 грудня. У вересні та грудні засідання комітету будуть обов’язково супроводжуватися публікацією економічних прогнозів і прес-конференцією голови відомства в 14:00 по Нью-Йорку. clip_image002Таким чином, найближчим часом нас чекають значні спекулятивні коливання на всіх світових ринках по основних парах валют напередодні звісток ФРС, що відіб’ється в тому числі на Україні.

Основні ввідні в задачі

Економіка США демонструє хороші показники по ВВП, зниження безробіття і відносну стабільність на фондовому ринку. Вдале використання політичних та економічних козирів, в тому числі – санкцій проти Росії через Україну, стабілізація ситуації з Іраном (приводить до збільшення обсягів пропозиції нафти і газу), дозволило американцям обвалити ціни на вуглеводні і давало перспективи для подальшого зростання економіки. Щоб ВВП США продовжував зростати, потрібен постійний приплив капіталу в країну. Логічним наступним кроком має бути підняття процентної ставки ФРС на 0,25-0,5 процентних пункту.

Про такий розвиток подій вже відкрито говорили всі аналітики ще півтора місяці тому. Але всі карти сплутала криза в Китаї, яка фактично поховала не тільки прибутки гравців на провідних фондових майданчиках, а й призвела до збитків інвесторів в обсягах не менше 100 млрд. доларів. І головне – до руйнування надій на активне зростання світової економіки найближчим часом.

Приховані мотиви прийняття рішень ФРС: ринки на роздоріжжі

Криза в Китаї згубно позначилася не лише на ринках країн, що розвиваються, які страждають через падіння надходжень від свого сировинного експорту. Підвищення ставки ФРС і неминучий після цього відтік капіталу з країн в більш стабільні США остаточно доб’є національні економіки не менше сорока країн Азії, Африки та Латинської Америки, а також Росії та колишніх країн СРСР.

Стрімку девальвацію національних валют відносно долара за останні 40 днів пережили вже багато з них, а стагнація економік Росії та Бразилії завдає бумерангом удар по американським і європейським виробникам і традиційним ринкам збуту для їхньої продукції. Країни ЄС переживають не найкращі часи і також можуть отримати серйозний відтік капіталу в США. Ризики при такому сценарії розвитку подій приведуть до того, що і ЄЦБ буде змушений приймати нові заходи щодо активізації економіки європейських країн, а саме, почати ще активніше друкувати гроші і стимулювати контрольовану інфляцію.

Саме можливі значні непрогнозовані макроекономічні зрушення у всій світовій фінансовій системі можуть утримати зараз ФРС від прийняття небезпечних рішень. Тому, швидше за все, американський регулятор не вирішиться поки на підвищення відсоткової ставки і відкладе його мінімум до середини грудня, а швидше за все – до першого кварталу 2016 року. Фондові торговці схоже теж схильні вважати, що ФРС не ризикне піднімати ставку на найближчому засіданні – про це свідчить поведінка ф’ючерсів на ставку по федеральних фондах (лише в близько 30% з них врахована можливість підвищення ставки). Федеральний резерв не може повністю не враховувати цього факту і реалій ринку через його непередбачуваної поведінки у випадку, якщо основна частина учасників ринку помилиться у своїх прогнозах. Це загрожує серйозними коливаннями на американському ринку, що при ситуації в світових фінансах зараз смерті подібно. Долар і так вже зміцнився з початку року на 7%, а при ухваленні рішення про підняття ставки темпи зростання курсу долара збільшаться, що може надалі вдарити і по самим США.

Потенційне зростання долара схоже неминучий

В цілому, якщо об’єктивно оцінювати ситуацію на фондових ринках Азії, стагнацію в країнах, що розвиваються і досить проблематичне повернення Китаю до попередніх темпами зростання, – в перспективі долар буде зміцнюватися. Найбільш помітним зміцнення долара буде по відношенню до валют країн, що розвиваються, і світ чекає глобальна рецесія в наступному році. Ці прогнози роблять як американські, так і європейські аналітики. Загальне зростання ВВП Китаю тепер прогнозується на рівні не більше 4% (до кризи планувалося не менше 7-8%), що значно послабить всі ринки – Росію, Бразилію, всі країни ОПЕК, а також інші країни, орієнтовані на сировинний і сільськогосподарський експорт , в тому числі і України.

Наслідки найближчих рішень ФРС для України

Глобальна зміна ситуації явно не входило в плани провідних гравців валютного та фондового ринків. Хоча Україна поки недостатньо інтегрована в світові фінансові ринки – ці проблеми дуже швидко відіб’ються на стані українських фінансів. Навіть враховуючи той факт, що зараз світові ринки капіталу для нас поки закриті. Якщо ФРС, незважаючи на глобальні ризики, все ж таки вирішить підняти процентну ставку, то перетікання капіталу в американську економіку з усіх ринків (у тому, числі й українського) – посилиться, а долар почне активно зміцнюватися щодо всіх валют країн, що розвиваються. Все це може створити додаткову волатильність курсу долара як на безготівковому, так і на готівковому валютному ринку.

Будемо сподіватися на те, що чиновники НБУ, що відповідають за валютний блок, враховують у своїй аналітиці ці можливі ризики зміни ставки ФРС і заклали їх у своїх базових сценаріях розвитку української економіки.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?