Новини світу кредитування та банківських послуг.

Що буде з грецькими банками в Україні

Останні три місяці стали апогеєм грецького економічної кризи, країна опинилася на межі дефолту. Державний борг Греції складає близько 312 млрд. євро, співвідношення держборгу до ВВП в Греції перевищує 180%. Враховуючи те, що Греція ось уже кілька років жила не по кишені, центральна влада ЄС і кредитори країни наполягають, щоб Афіни урізали свої бюджетні та соціальні витрати в обмін на надання нових кредитів і пом’якшення умов старих. Уряд Алексіса Ціпрас, озброївшись підтримкою населення , навідріз відмовляється приймати ці пропозиції, відчайдушно стоїть на своєму і погрожує оголосити дефолт за своїми зовнішніми боргами в разі незговірливості учасників переговорів.

Ситуація здається безвихідною, оскільки навіть поступки кредиторів навряд чи докорінно вплинуть на економічне становище Греції, всебічно залежною від зовнішніх позик. Кредитний міхур може лопнути рано чи пізно, що призведе, щонайменше, до обвалу європейської валюти. clip_image002Однак зараз ЄС все ж дав грекам час до воскресіння, щоб остаточно вирішити долю країни, врятувати її від дефолту і зберегти її членство в єврозоні.

Фінансове становище Греції зробило потужний тиск на банківський сектор. На сьогоднішній день в банках Греції закінчується запас ліквідності, і якщо Європейський центробанк остаточно відмовиться від їх підтримки, це неодмінно призведе до неплатоспроможності фінустанов, а також необхідності країни переходити на нову валюту.

Грецькі банки опинилися в складній ситуації. Поки їх кредитує ЄЦБ, вони в безпеці, але якщо (хоча це малоймовірно) ЄЦБ ухвалить рішення перестати їх кредитувати, то ситуація може дійти і до тимчасової адміністрації.

До всього іншого, минулого тижня через наростаючі побоювання дефолту по всій країні закрилися банки. Після чергової панічної атаки населення на банкомати, влада ввела ліміт на зняття готівки в 60 євро в день. Незадовго до цього наляканим вкладникам вистачило кількох діб для того, щоб винести з системи близько 2 мільярдів євро.

Грецькі «дочки» в Україні

У Національному банку України раніше попередили, що дефолт Греції не зробить істотного впливу ні на банківський сектор в цілому, ні на діяльність грецьких банків в Україні, зокрема. Регулятор пояснив, що банки з грецьким капіталом в Україні володіють значним запасом ліквідності і не вимагають її підтримки на щоденній основі.

На сьогоднішній день в Україні діють два банки з грецьким капіталом – Піреус Банк і Універсал Банк .

«Ніякого впливу можливість дефолту Греції на діяльність Піреус Банку в Україні не зробить. Піреус Банк МКБ є українським банком з виплаченим іноземним капіталом. Це означає, що всі операції локалізовані і здійснюються відповідно до українського законодавства і політики НБУ, який регулює дії всіх акціонерів банків на території країни, в тому числі акціонерів з інших країн », – зазначив голова правління Піреус Банку в Україні.

У банку запевняють, що рівень ліквідності і достатності капіталу знаходиться значно вище, ніж мінімальні вимоги НБУ, показники не зазнали змін за останній час. Миттєва ліквідність банку в Україні станом на 3 липня 2015 становила 300%, тоді як мінімальний рівень даного нормативу, встановлений НБУ, становить 20%, та як мінімум в 15 разів менше, ніж реальна ліквідність банку, зазначили в прес службі.

Згідно фінансової звітності банків України, на 1 квітня 2015 Піреус Банк МКБ входив в 3 групу і займав 39 місце за розміром загальних активів (3,6 млрд. гривень) серед 133 діючих банків. За даними зі звітів банків на сайті НБУ, до початку червня 2015 PiraeusBank SA володів 99,99% статутного капіталу Піреус Банк МКБ.

У свою чергу, в Універсал Банку також запевняють, що події в Греції ніяк не вплинуть на їх роботу в Україні.

«Показник миттєвої ліквідності перевищує норматив НБУ в шість разів: 121% при нормативі 20%. Тому ніяких прямих фінансових або операційних наслідків події в Греції для нас не має », – відзначили в прес-службі.

На 1 квітня 2015 Універсал Банк, що входить у другу групу, займав 28 місце за розміром загальних активів (7159000000 гривень). Згідно з даними зі звітів банків на сайті НБУ, до початку травня 2015 EFG New Europe Holding BV володів 99,9652% статутного капіталу Універсал Банку. У рейтингу стійкості «Мінфіну» за підсумками 1 кварталу Універсал Банк посів 21 місце.

А що якщо в Греції дефолт …

Маючи певний запас ліквідності, зазначені банки зможуть розрахуватися з вкладниками при необхідності, але це може не врятувати їх від тиску з боку корпоративних клієнтів і Національного банку, тому що у випадку настання дефолту Греції, в українських «дочок» грецьких банків можуть бути знижені рейтинги.

З іншого боку, як зазначив аналітик, грецька криза взагалі погано позначається на ринках, що розвиваються.

Банки вже списали в кінці другого кварталу приблизно 50 млрд. євро втрат від розвороту тренда на ринках країн PIGS , для ЄС це сума невелика, але це перший дзвіночок, який свідчить про те, що активність в проблемних країнах великих банків скоротиться. На ліквідність «дочок» в Україні криза вплине мало, скоріше – на ступінь їх кредитної активності, але можна розглядати різні сценарії розвитку подій.

Втім, з великою ймовірністю ескалації кризи Греції вдасться уникнути. Вихід Греції із зони євро понесе за собою значні наслідки, які вплинуть на економіку всього Європейського Союзу, тому тривалі переговори дають підстави вважати, що Європа все ж піде на компроміс з греками. МВФ і міністерство фінансів США вже попередили владу ЄС про значні геополітичних ризиках у разі погіршення грецької ситуації і закликали реструктуризувати борги країни взамін на реформи.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?