Новини світу кредитування та банківських послуг.

Розлучення і поділ нерухомості, що перебуває в іпотеці

Радості новоспечених молодят не має меж, коли їм вдається обзавестись власним житлом. Купівля квартири виключно за рахунок власних накопичень – це прерогатива далеко не багатьох в нашій країні, а, от, іпотека – реальна можливість, до якої вдається практично кожен. Але часи змінюються, часто, раніше міцні стосунки дають тріщину. Нерідко союз двох сердець врятувати не вдається і люди розходяться. Однак якщо колишнє подружжя оформляло своє житлове кредит на обох, то при розділі майна виникають складнощі.

clip_image001

Незважаючи на розпад сім’ї, обоє колишніх виступають для банку солідарними позичальниками або в ролі основного боржника і поручителя (звичайно, якщо на цей момент борг по іпотеці повністю не погашений). Відповідно, внески, що перераховуються банку, платились із загального спільного доходу. Що ж буде тепер, коли сім’я розпалась, зобов’язання по іпотечному кредиту ще не виконані, а майно перебуває в обтяженні, будучи заставним? Давайте розберемось в подібній ситуації детально і спробуємо з’ясувати, а чи можна убезпечити себе заздалегідь, щоб в майбутньому уникнути всіляких ускладнень з розділом майна.

Не секрет, що за законом (у разі, якщо сторони не укладали шлюбний договір) будь-яке майно, придбане під час шлюбу (після реєстрації), вважається спільно нажитим. Обоє з подружжя в разі розлучення мають на нього права в рівних частках – 50% на 50%. Безумовно, подружжя може домовитись між собою про інше співвідношення, але якщо компроміс знайти не вдається, то вирішити питання буде можна тільки через суд.

Якщо іпотека оформлена до шлюбу, то, як правило, проблем з розділом придбаного майна не виникає. Об’єкт нерухомості відійде у власність тому, на якого був оформлений кредит. Аналогічним чином складуться справи, якщо партнери не зареєстрували свої стосунки офіційно, а проживали в цивільному шлюбі.

Спільна покупка ускладнює ситуацію. Дійсно, в цьому випадку ділитись буде не тільки майно, а й борги. Доцільніше в подібних ситуаціях знайти варіант, який би влаштував усі зацікавлені в справі сторони. Хоча вдається це далеко не завжди, але можливі такі схеми:

1) Після отримання дозволу банку продати куплену за іпотекою нерухомість. На виручену суму здійснити погашення боргу в повному обсязі. Залишок коштів (при його наявності) розділити між собою в рівних частках (навпіл).

2) Продовжити виплати по позиці до повного погашення боргу та зняття обтяження. При цьому внесок кожного платника слід чітко фіксувати. Виходячи з цього, буде визначатись співвідношення часток, які отримає кожен після продажу майна.

3) Нерухомість разом з усіма боргами переходить до одного з подружжя. Тут можливі ще кілька варіантів. Частка одного з подружжя викуповується другим, або добровільна відмова від якоїсь частини майна на користь дітей і т.д.

Досягнуті між сторонами угоди розумніше закріпити на папері. Зробити це можна, наприклад, уклавши шлюбний контракт. Як це не дивно прозвучить, але до таких заходів все частіше починають вдаватись подружжя, що знаходяться на фінальній стадії своїх офіційних відносин, а не відразу після створення сім’ї. Якщо подібний документ складався заздалегідь або в момент оформлення іпотеки, то наявність контракту сильно спростить вирішення питання про розділ. Сьогодні така передбачливість, аж ніяк, не говорить про не міцне подружжя, а скоріше продиктована нагальною необхідністю уникнути гострих кутів у випадку розвалу сім’ї. А від цього зарікатись не може ніхто. Навіть найміцніші і, здавалося б, непорушні відносини люблячих людей, можуть раптово закінчитись.

Якщо сторони не знаходять взаємовигідний варіант, не приходять до згоди, то ситуація ускладнюється. Вирішення питання буде знайдене вже в залі суду. Аналогічним чином схожі спори вирішуються і між банком і позичальником, коли кредитор не підтримує рішення, пропоноване власником нерухомості. Однак з банком, як показує практика, домовитись буває набагато простіше. Багато фінансових організації не люблять доводити ситуацію до крайнощів і зв’язуватись з продажем заставного майна.

Що стосується колишнього подружжя, то основна причина всіх суперечок криється в ступені їх участі у виплаті боргу і здатності довести це. Найчастіше, початковий внесок робиться одним позичальником, а погашення боргу здійснюється з доходів другого і т.д. Ситуація може ускладнитись ще більше при наявності дітей. Судом будуть братись до уваги і їх права.

Підводячи підсумок, слід зазначити, що порою, розібратись в усіх хитросплетіннях при розлученні подружжя, поділі майна при існуючих іпотечних зобов’язаннях, здатний лише суд. Однак для уникнення всіляких суперечок, негараздів і для збереження свого ж здоров’я, сторонам слід не доводити справу до суду, а забувати про образи, шукаючи прийнятний варіант, який їх влаштує. А ще краще домовлятись про все «на березі», укладаючи шлюбний контракт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?